settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره مشکلات خانوادگی چه می گوید؟

جواب


مشکلات خانوادگی موضوع تازه ای نیست. در این دنیای سقوط کرده، کسانی که بیشتر از همه آنها را دوست داریم، یعنی خانواده، همان کسانی هستند که بیشتر از همه با آنها در جنگ و جدال هستیم. کتاب مقدس روی گناه سرپوش نمی گذارد، و مواردی از مشکلات خانوادگی را عنوان می کند، اولین مشکل خانوادگی، سرزنش حوا توسط آدم بود (پیدایش فصل 3 آیه 12). در موارد متعدد دیگری، شاهد رقابت بین فرزندان در داستان های هابیل و قابیل، یعقوب و عیسو، یوسف و برادرانش هستیم. مثال هایی از حسادت بین زنان (همسران) که یکی از نتایج بد چندهمسری است هم در کتاب مقدس عنوان شده است، به عنوان نمونه می توان داستان حنا، لیه و راحیل را نام برد. ایلای و سموئیل گرفتار فرزندان خودسر و نافرمان بودند. شائول نزدیک بود پسرش یوناتان را بکشد. قلب داوود به خاطر شورش پسرش ابشالوم شکست. هوشع با مشکلات ازدواج دست و پنجه نرم می کرد. دلیل همه این اختلافات گناه بود.

کتاب مقدس مطالب فراوانی درباره رابطه ها، که شامل ساختارهای خانوادگی هم می شود، گفته است. خانواده اولین نهادی است که خداوند برای روابط انسانی تاسیس کرد (پیدایش فصل 2 آیه های 22-24). او یک همسر برای آدم خلق کرد و با ازدواج آنها را به هم پیوند داد. عیسی مسیح با اشاره به این موضوع می گوید: «هيچ انسانی حق ندارد آن دو را كه خدا به هم پيوسته است، جدا كند» (متی فصل 19 آیه 6). برنامه خدا این است که یک زن و یک مرد تا زمان مرگ در پیوند زناشویی باقی بمانند. خواست خدا برکت دادن به این پیوند با فرزندانی است که باید با کلام خدا تربیت شوند (افسسیان فصل 6 آیه 4، نگاه کنید به مزامیر فصل 127 آیه 3). بسیاری از مشکلات خانوادگی زمانی آغاز می شوند که ما بر ضد خدا شورش می کنیم – به عنوان مثال، چند همسری، زنا، و طلاق همه اینها به دلیل انحراف از برنامه اصلی خدا اتفاق می افتند.

کتاب مقدس رهنمودهای بسیار مشخصی درباره نوع برخورد و رفتار اعضای خانواده با یکدیگر ارائه داده است. برنامه خدا در زندگی زناشویی این است که مرد باید همسر خود را همانطور که مسیح به کلیسا عشق می ورزید، دوست داشته باشد (افسسیان فصل 5 آیه های 25، 33). زنان باید به همسران خود احترام بگذارند و مطیع آنها باشند (افسسیان فصل 5 آیه های 22-24، 33؛ اول پطرس فصل 3 آیه 1). فرزندان باید از والدین خود اطاعت کنند (افسسیان فصل 6 آیه های 1-4، خروج فصل 20 آیه 12). اگر واقعا همین چند اصل ساده را رعایت کنیم تا چه اندازه از مشکلات خانوادگی حل خواهد شد؟

اول تیموتائوس فصل 5 آیه 8 می گوید اعضای خانواده باید مراقب هم باشند. عیسی مسیح با کسانی که از کمک به پدر و مادر پیرشان به بهانه کمک به معبد شانه خالی می کردند برخورد بسیار تندی داشت (متی فصل 15 آیه های 5-6).

ما به طور طبیعی نمی خواهیم کار اصلی برای ایجاد تعادل در خانواده را انجام دهیم. افسسیان فصل 5 آیه 21 می گوید، «به احترام مسيح، مطيع يكديگر باشيد.» انسان به طور طبیعی به فرمانروایی و خودکامگی گرایش دارد و این درست در نقطه مقابل اطاعت قرار دارد. ما از حقوق خود دفاع می کنیم، از اهداف و نظرات خود دفاع می کنیم، و برنامه های خودمان را تا حد امکان اجرا می کنیم. روش خدا این است که بدن های خود را به صلیب بکشیم (غلاطیان فصل 5 آیه 24، رومیان فصل 6 آیه 11)، و تا جایی که امکان دارد به خواسته ها و نیازهای دیگران توجه کنیم. عیسی مسیح مسیح الگوی ما برای اطاعت از خداوند است. اول پطرس فصل 2 آیه 23 می گوید، «وقتی به او ناسزا می‌گفتند، پاسخی نمی‌داد؛ و زمانی كه او را عذاب می‌دادند، تهديد به انتقام نمی‌كرد، بلكه زندگی خود را به خدايی واگذار كرد كه داور عادل و با انصاف می‌باشد.»

اگر به رهنمودهای فیلیپیان فصل 2 آیه های 3-4 عمل کنیم، مشکلات خانوادگی ما کاهش می یابند: « خودخواه نباشيد و برای خودنمايی زندگی نكنيد. فروتن باشيد و ديگران را از خود بهتر بدانيد. فقط به فكر خودتان نباشيد، بلكه به كار و مسايل ديگران هم توجه نماييد .» زمانی که ویژگی فروتنی را در خود پرورش می دهیم و با دیگران طوری برخورد می کنیم که مسیح با آنها رفتار کرد، بسیاری از مشکلات خانوادگی و رابطه ها حل می شوند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره مشکلات خانوادگی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries