settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره تنظیم خانواده چه می گوید؟

جواب


تنظیم خانواده به کنترل تعداد فرزندان و فاصله سنی بین آنها با استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، عقیم سازی داوطلبانه، درمان ناباروی، تنظیم خانواده طبیعی (NFP)، و راه های دیگر گفته می شود؛ و یا روش های دیگری که به وسیله آنها بتوان بارداری را کنترل کرد. تمایل به این روش در خانواده ها متفاوت است و تحت تاثیر عوامل زیادی مانند تصمیمات شغلی، مسائل زناشویی، وضعیت مالی، ناتوانی های جسمی، شرایط زندگی و غیره بستگی دارد.

از آنجایی که روش های امروزی برای جلوگیری از بارداری در زمان کتاب مقدس در دسترس نبوده اند، کتاب مقدس در مورد مسائل مربوط به روش های جلوگیری از بارداری یا تشویق به آن سکوت کرده است. جلوگیری از بارداری، موقتی یا دائم، برای تنظیم خانواده یک عمل خنثی است و گناه در نظرگرفته نمی شود. درمان های موجود برای ناباروی هم یک عمل خنثی است و گناه نیست. با این وجود، زن و شوهر باید در مورد هر تصمیمی که درباره فرزندان آینده می گیرند با هم تفاهم داشته باشند.

برنامه ریزی آینده خانواده توسط زن و شوهرهیچ ایرادی ندارد، اما آنها باید بپذیرند که هیچ چیزی سد راه انجام خواست خدا نخواهد شد. هیچ مطلبی در کتاب مقدس وجود ندارد که بگوید زن و شوهر حتما باید بچه دار شوند، اما باید بدانیم که خواست خدا بدون توجه به پیش بینی های یک زوج در اولویت قرار دارد. امثال فصل 16 آیه 9 به ما می گوید، «انسان در فكر خود نقشه‌ها می‌كشد، اما خداوند او را در انجام آنها هدايت می‌كند.» اگر خواست خدا این است که یک بچه به دنیا بیاید، روش های جلوگیری از بارداری نمی توانند سد راه انجام خواست او شوند. اگر زن و شوهر رابطه جنسی داشته باشند، با جلوگیری یا بدون آن، باید آماده احتمال بارداری باشند.

اگر یک زن غیرمنتظره یا ناخواسته باردار شود، باید آن را بپذیرد. سقط جنین یا قرص های اضطراری جلوگیری از بارداری، روش قابل قبول جلوگیری از بارداری نیستند؛ برای اینکه هر دو روش بعد از لقاح (بسته شدن نطفه) انجام می شود و به مرگ یک انسان زنده منتهی خواهد شد. خداوند همه انسان ها را قبل از خلقت شان می شناسد و بدن آنها را با عشق در رحم تشکیل می دهد (ارمیا فصل 1 آیه 5، مزامیر فصل 139 آیه های 13-16). کسانی که نمی خواهند بچه دار شوند، در صورت بارداری ناخواسته، می توانند گزینه های دیگری مانند فرزندخواندگی را در نظر بگیرند.

فرزندان هدیه ای از طرف خداوند هستند (مزامیر فصل 127 آیه های 3-4)، اما مسئولیت سنگینی را هم به دوش پدر و مادر می گذارند. اگر یک زن و شوهر به این نتیجه رسیده اند که فعلا برای بچه دار شدن آمادگی ندارند یا تمایل دارند بین باداری ها فاصله زمانی چند ساله باشد، در انتخاب خود آزاد هستند. یک زن و شوهر باید دعا کنند و پس از گفتگو و توافق با یکدیگر درباره زندگی آینده و بچه ای که خداوند به عنوان برکت به آنها می دهد عاقلانه برنامه ریزی کنند (امثال فصل 16 آیه 3، فصل 21 آیه 5؛ یعقوب فصل 1 آیه 5).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره تنظیم خانواده چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries