settings icon
share icon
سوال

آیا دعای خانوادگی (عبادت خانوادگی) مهم است؟

جواب


عبادت خانوادگی برای بسط زندگی روحانی ما به خارج از دیوارهای کلیسا و تبدیل آن به یک ایمان شکوفا و پویا بسیار حیاتی است. اما عبادت خانوادگی به چه معناست؟

عبادت خانوادگی به اوقاتی گفته می شود که زن و شوهر، یا والدین و فرزندان، دور هم می نشینند، کتاب مقدس را می خوانند، و با هم دعا می کنند. عبادت خانوادگی فرصتی برای رشد همه اعضای خانواده و ایجاد حس اتحاد و تعیین مسیر در خانواده ها است.

تبدیل عبادت خانوادگی به عنوان یک عادت در تربیت و فرهنگ خانواده بسیار اهمیت دارد. با عبادت خانوادگی می توان رابطه عمیقی با فرزندان برقرار کرده و فرصت دعا با آنها و برای آنها را ایجاد کرد. انجام این کار نیازمند تغییر در برنامه های خانوادگی است، برنامه ریزی برای عبادت خانوادگی می تواند سهم ابدی در رشد روحانی خانواده داشته باشد.

عبادت خانوادگی می تواند ناخوشایند و طاقت فرسا باشد مگراینکه آن را در زندگی شخصی نهادینه کرده باشیم. تمایل به دعا و عبادت شخصی برای برقراری رابطه با خدای زنده می تواند به الگویی برای فرزندان ما تبدیل شود. تعهد ما به مطالعه کتاب مقدس و دعا کردن نشان دهنده اهمیتی است که به عنوان والدین برای رشد روحانی فرزندان قائل هستیم. با این روش همراه با فرزندان مان رشد می کنیم و سفر هیجان انگیزی خواهیم داشت. شفافیت و پایداری رمز موفقیت است.

هدف از این کار، پرورش فرزندانی است که در بزرگسالی هم به خدا متعهد باقی می مانند. خواست ما تربیت و پرورش کودکانی است که از دعا، کلام خدا، نهاد خانواده، و گروه های کلیسایی برای تصمیم گیری ها، اهداف زندگی و روابطش استفاده می کنند.

خداوند به قوم اسرائیل دستور داد، « اين قوانينی كه امروز به شما می‌دهم بايد دائم در فكرتان باشد .آنها را به فرزندان خود بياموزيد و هميشه دربارهٔ آنها صحبت كنيد خواه در خانه باشيد خواه در بيرون، خواه هنگام خواب باشد خواه اول صبح » (تثنیه فصل 6 آیه های 6-7). به مسیحیان در افسسیان فصل 6 آیه 4 گفته شده، « فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد.» پدر و مادر باید درباره خدا و روش های او به فرزندان آموزش بدهند. تعامل خانوادگی با خداوند از طریق خواندن کتاب مقدس و دعا بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. ما با عبادت خانوادگی نه تنها به فرزندان آموزش می دهیم، بلکه یک الگوی رفتاری برای رشد روحانی آنها نیز ایجاد می کنیم. در بسیاری از مواقع هنگام آموزش به فرزندان، ایمان خود ما نیز به چالش کشیده می شود. عبادت خانوادگی برای رشد روحانی همه اعضای خانواده مفید است.

در عبادت های خانوادگی بر روی رشد شخصیت خانوادگی تمرکز کنید. متونی را از کتاب مقدس انتخاب کنید که مربوط به موقعیت خانواده یا نیازهای آن می باشد. این کار باعث می شود تا کودکان متوجه شوند که کتاب مقدس در زندگی روزمره قرن بیست و یکم هم کاربرد دارد. همچنین کمک می کند تا آنها بدانند که خداوند، پدر مهربان و دلسوزی است که خواهان برقراری رابطه شخصی با آنها می باشد و با حکمت و راهنمایی هایش در زندگی آنها حضور فعال دارد.

این روش به فرزندان کمک می کند تا بتوانند همینطوری که رشد می کنند آموزش ها و خداشناسی را به نتایج زندگی مرتبط کنند. مقایسه با سیستم های ایمانی دیگر به آنها کمک می کند تا مهارت های ارزیابی خود را که برای بلوغ ایمانی به آنها نیاز دارند، گسترش دهند.

در کنار تبدیل کردن عبادت خانوادگی به یک عادت و برنامه، حواستان به لحظاتی باشد که خدا برای آموزش فراهم می کند. چنین فرصت هایی کمیاب و ارزشمند هستند و غیرمنتظره می باشند. به عنوان مثال، مواقعی که فرزندان ناگهان سوالی می پرسند یا اظهار نظر می کنند، باید از این فرصت ها استفاده کرد تا محبت و مهربانی خدا را به آنها آموزش دهیم. ممکن است جواب همه سوال ها را در آن زمان خاص نداشته باشید، اما این فرصت را به فرزند می دهید که بداند حرف او شنیده می شود، پرسش های او مهم هستند و با هم به دنبال کشف آن موضوع می روید. این روش، درها را به روی گفتگو باز می کند و اصل افسسیان فصل 6 ایه 4 را به طور طبیعی به اجرا می گذارد.

عبادت خانوادگی می تواند سفر شگفت انگیز ما با خدا باشد. می تواند فضایی را برای شکوفایی فرزندان به وجود آورد، مخصوصا زمانی که حمایت گروه های ایمانی بزرگ تر به آن اضافه می شود.

عبادت خانوادگی کلید دستیابی به برکت عنوان شده در یعقوب فصل 1 آیه 25 است: «اما كسی كه به كلام خدا كه قانون كامل آزادی بشر است، توجه داشته باشد، نه تنها آن را هميشه به خاطر خواهد داشت، بلكه به دستوراتش نيز عمل خواهد كرد، و خدا عمل او را بركت خواهد داد.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا دعای خانوادگی (عبادت خانوادگی) مهم است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries