settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره عاشق شدن چه می گوید؟

جواب


«عاشق شدن» یعنی شیفته کسی شدن یا حس عاشقانه نسبت به کسی پیدا کردن. یک فرد وقتی عاشق می شود حس خوشایند عشق به روح او چنگ میزند. کتاب مقدس از عاشق شدن نه ولی از عشق بسیار زیاد سخن گفته است.

عشقی که کتاب مقدس از آن می گوید یک حس نیست بلکه عمل و اراده است. ما تصمیم می گیریم، عاشق شویم، به همین دلیل، متعهد می شویم تا بهترین ها را برای شخص مقابل انجام دهیم. پدیده «عاشق شدن» به احساس شیفتگی و (به احتمال زیاد) فوران هورمون ها وابسته است. عشق کتاب مقدسی عشقی جدا از احساسات می باشد؛ برای اطاعت از دستور «همسايه خود را دوست بدار، به همان اندازه كه خود را دوست می‌داری» (یعقوب فصل 2 آیه 8) به ترشح هورمون نیازی نیست.

البته که عشق، احساسات قشنگی را همراه با خود دارد و ما به طور طبیعی حس محبت آمیز و گرمی نسبت به طرف مقابل خود پیدا می کنیم. و البته که ترشح هورمون ها و احساسات مثبت وقتی در برابر همسر باشد خوب و مناسب هستند. اما مشکل زمانی به وجود می آید که همه چیز فقط عاشق شدن باشد. اگر این عشق سرد شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر هورمون ها ترشح نشوند چه می شود؟ آیا عشق ما تمام خواهد شد؟

عشق هرگز نباید متکی به احساسات یا مصلحت اندیشی یا جذابیت رومانتیک باشد. عاشق شدن یا به قولی در دام عشق افتادن تاکید بیش از اندازه ای بر روی وضعیت عاطفی دو طرف دارد. حتی این اصطلاح (عاشق شدن، در دام عشق افتادن) مفهوم تصادفی بودن آن را تداعی می کند. «نمی توانم عاشق تو نباشم» کلام زیبایی به نظر می رسد، اما ما در زندگی واقعی باید احساسات خود را کنترل کنیم. بسیاری از ازدواج ها به این دلیل به جدایی کشیده شده اند (و بسیاری احمقانه آغاز شده اند) که دو فرد اشتباهی عاشق یکدیگر می شوند. خدا از طلاق متنفر است (ملاکی فصل 2 آیه 16)، اصلا هم مهم نیست که دو طرف با چه شدتی عاشق هم بوده اند.

عشق چیزی نیست که در آن بلغزیم؛ بلکه تعهدی است که باید در آن رشد کنیم. مشکل اینجاست که انسان مفهوم عاشق شدن را تغییر داده است. بهتر است بگوییم کسانی که در دام عشق می افتند، در اصل در دام شهوت، شیفتگی و وابستگی افتاده اند. عشق بزرگ ترین هدیه است (اول قرنتیان فصل 12 آیه 32)، انسان عاشق، صبور و مهربان است (اول قرنتیان فصل 13 آیه 4)، اما ما به دام مهربانی و صبر نمی افتیم. هر چه عاشق تر می شویم، باید از خود گذشتگی بیشتری نشان دهیم و به دیگران اهمیت بیشتری بدهیم (نگاه کنید به یوحنا فصل 3 آیه 16، اول یوحنا فصل 4 آیه 10).

عاشق شدن اصطلاح بسیار زیبا و دلپذیری است و حس خوشایند ورود به یک رابطه ایده آل رومانتیک را به وجود می آورد. چنین حسی در هر صورت خوب است. کسانی که عاشق هم می شوند ممکن است کاملا مناسب هم باشند. اما هرگز نباید فراموش کنیم که عشق فراتر از یک حس بر مبنای جذابیت ظاهری است. کسانی که عاشق می شوند گاهی کور شده و حقیقت موقعیتی که در آن هستند را نمی بینند و به راحتی می توانند در مورد عشق واقعی اشتباه کنند. عروس در غزل غزل های سلیمان در حالی که همسرش را ستایش می کند درباره ثبات عشق واقعی حرف می زند: «محبت مرا در دل خود مهر كن و مرا چون حلقهٔ طلا بر بازويت ببند تا هميشه با تو باشم. محبت مانند مرگ قدرتمند است و شعله‌اش همچون شعله‌های پرقدرت آتش با بی‌رحمی می‌سوزاند و نابود می‌كند» (غزل غزل های سلیمان فصل 8 آیه 6). به عبارت دیگر، «همه احساس خود (قلب خود) و همه توان خودت (دستانت) را در گرو من قرار بده.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره عاشق شدن چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries