settings icon
share icon
سوال

چرا بسیاری از جوانان از ایمان مسیحی جدا می شوند؟

جواب


نظرسنجی اخیری که توسط گروه بارنا (گروهی که درباره رابطه ایمان و فرهنگ تحقیق می کند) انجام شده به این نتیجه رسیده که کمتر از یک درصد از جمعیت جوانان بزرگسال آمریکا جهان بینی کتاب مقدسی دارند. حتی شگفت آورتر اینکه، اطلاعات نشان می دهد کمتر از نیمی از آن یک درصد مسیحی بین سنین 18 تا 23 دیدگاه کتاب مقدسی دارند.

گروه بارنا جهان بینی کتاب مقدسی را مبنی بر اعتقاد به موارد زیر می داند:
• «اخلاق مطلق» وجود دارد.
• کتاب مقدس کاملا بدوخ خطا و اشتباه می باشد.
• شیطان یک موجود واقعی است نه نمادین.
• یک فرد با انجام کارهای خوب نمی تواند وارد پادشاهی خدا شود.
• عیسی مسیح یک زندگی عاری از گناه بر روی زمین داشت.
• خداوند خالق آسمان و زمین است و هرروزه بر تمامی هستی حکومت می کند.

مطالعه دیگری که توسط مدرسه دینی فلر انجام شده مشخص کرده که مهمترین عامل در تعیین اینکه این افراد جوان کلیسا را ترک می کنند و یا در ایمان خود باقی می مانند این است که آیا آنها پناهگاه امنی برای ابراز شک ها و نگرانی هایشان در مورد کتاب مقدس و ایمانشان تا قبل از اینکه خانه را (به سمت شرکت در کلیسا) ترک کنند دارند یا نه. مسئله مهم این است که جوانان ما بزرگسالانی دارند که آنها را در رابطه با نگرانی هایشان درباره مسیحیت راهنمایی می کنند. چنین پناهگاهی ممکن است دو جا باشد: در بین والدین و یا در گروه جوانان کلیسا.

اما موسسه فلر به این نتیجه هم رسیده که برنامه های گروه جوانان کلیسا بیشتر نگران فراهم کردن سرگرمی و پیتزا برای آنها می باشد تا رشد ایمانی آنها. در نتیجه، نوجوانان ما به خوبی برای مواجه با چالش هایی که در بیرون از خانه با آنها دست به گریبان خواهند شد مجهز نشده اند.

علاوه بر این، دو تحقیقی که توسط گروه بارنا و یو اس تودی انجام شده نشان می دهد که بیشتر از 75 درصد مسیحیان جوان بعد ازدوران دبیرستان کلیسا را ترک می کنند. یکی از دلایلی که برای این کار دارند، شک گرایی روشنفکرانه است. این نتیجه عدم آموزش کتاب مقدس به جوانان در خانه ها و کلیساها می باشد. آمار نشان می دهد که بچه های ما به طور متوسط 30 ساعت از هفته را در مدارس عمومی هستند جایی که به آنها مطالب کاملا ضد کتاب مقدسی آموزش داده می شود، مفاهیمی مانند نظریه تکامل و پذیرش همجنس گرایی و غیره. سپس به خانه می آیند و 30 ساعت در هفته را هم پای تلوزیون به دیدن تبلیغات مستهجن، برنامه های کمدی، ارتباط فیس بوکی با دوستان، ساعت ها آنلاین بودن و چت کردن و یا بازی های کامپیوتری صرف می کنند. در حالیکه در هفته فقط 45 دقیقه در کلاس کتاب مقدس کلیسا شرکت می کنند. نه تنها پایه های آنها در ایمان محکم نشده است بلکه به آنها این آموزش هم داده نشده که نظرات افراد شک گرا که به هر حال ایمان آنها را به چالش خواهند کشید را بررسی کنند. اکثر این دانش آموزان برای ورود به کالج آماده نشده اند، یعنی برای ورود به جایی که نیمی از اساتید آن با مسیحیت دشمنی دارند و از هر فرصتی برای تخریب مسیحیت و ایمان آنها استفاده می کنند.

شکی نیست که عامل تعیین کننده در اینکه آیا جوانان در ایمان خود مصمم باقی می مانند و یا آن را ترک می کنند والدین آنها می باشد. امثال می گوید، « بچه را در راهی كه بايد برود تربيت كن و او تا آخر عمر از آن منحرف نخواهد شد » (امثال فصل 22 آیه 6). یک مطالعه نشان داده زمانی که پدر و مادر هر دو ایماندار هستند و در کلیسا فعالیت می کنند، 93 درصد فرزندان آنها ایماندار باقی خواهند ماند. وقتی که فقط یکی از والدین ایماندار است، 73 درصد فرزندان ایماندار خواهند ماند. زمانی که هیچ کدام از والدین ایماندار فعال نباشند، تنها 53 درصد از فرزندان ایماندار خواهند ماند. و زمانی که والدین اصلا فعال نیستند و تفریحی در کلیسا شرکت می کنند، این عدد به 6 درصد افت می کند.

امروزه نوجوانان در درون خود مسیحیت را با دیگر ادیان مقایسه می کنند. این باورهای نسبی گرا که «تو دین خود و من دین خود را دارم» یا «مسیح فقط یک معلم از هزاران معلم معنوی بود» در جامعه در حال پذیرفته شدن هستند. نوجوانان ما باید این توانایی را داشته باشند که با تکیه بر آموزش کاملی که دیده اند پای خود را از خانه بیرون بگذارند و بدانند که چگونه جواب پرسش دوستان سکولار خود را بدهند. آنها باید کاملا آماده باشند تا دلیل امید درونی خود را ارائه دهند (اول پطرس فصل 3 آیه 15): آیا خدا واقعا وجود دارد؟ چرا اجازه وجود درد و رنج در این دنیا را می دهد؟ آیا کتاب مقدس واقعا درست است؟ آیا حقیقت مطلق وجود دارد؟

جوانان ما باید شناخت بهتری نسبت به این مسئله داشته باشند که چرا باید به باورهای مسیحیت ایمان داشته باشند و باورهای دیگر را قبول نکنند. و این فقط برای خود آنها نیست بلکه برای پرسش کنندگان آنها نیز می باشد تا بتوانند پاسخ آنها را به درستی بدهند. مسیحیت واقعی و حقیقی است. و این حقایق باید در ذهن جوانان ما کاشته شود. جوانان ما باید آمادگی پرسش های هوشمندانه و همچنین چالش های معنوی ای که در بیرون از خانه با آنها مواجه هستند را داشته باشند. آموزش منظم و مطالعه روش دفاع از حقیقت برای آماده کردن جوانان ضروری است تا بتوانند از صحت کتاب مقدس و ایمان مسیحی خود دفاع کنند.

کلیسا باید برنامه های مربوط به جوانان را جدی و محکم بگیرد. به جای سرگرم کردن آنها با اسکیت و فیلم باید کتاب مقدس همراه با جهان بینی صحیح مسیحیت به آنها آموزش داده شود. فرانک تورک، نویسنده مشهور مسیحی و سخنران دفاعیات دینی، با اشاره به مشکل ترک ایمان جوانان می گوید: «ما در آشنا کردن آنها با اینکه چه چیزی برای آنها به ارمغان آورده شده و آورده خواهد شد شکست خورده ایم».

والدین مسیحی و کلیساهای ما باید کارشان را برای رشد قلب و ذهن جوانان ما با کلام خدا بهتر انجام دهند (اول پطرس فصل 3 آیه 15، دوم قرنتیان فصل 10 آیه 5).
English
بازگشت به خانۀ فارسی

چرا بسیاری از جوانان از ایمان مسیحی جدا می شوند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries