settings icon
share icon
سوال

آیا ارواح پلید، فرشتگان رانده شده هستند؟

جواب


اینکه خدا دقیقاً در چه زمانی فرشتگان را آفرید جای بحث دارد، اما آنچه که مطمئن هستیم این است که خدا همه چیز را نیکو آفرید، زیرا خداوند پاک و مقدس نمی تواند چیز گناه آلودی بیافریند. پس وقتی شیطان که زمانی لوسیفر نام داشت و فرشته بود، بر ضدا خدا شورش کرد و از بهشت رانده شد(اشعیا فصل 14؛ حزقیال فصل 28)، یک سوم لشگر فرشتگان به شورش او پیوستند (مکاشفه فصل 12 آیه های 3 تا 4، 9). شکی نیست که این فرشتگان رانده شده اکنون به عنوان ارواح پلید شناخته می شوند.

بر اساس متی فصل 25 آیه 41 می دانیم که جهنم برای ابلیس و ارواح شیطانی او آماده شد: "سپس بكسانی كه درطرف چپ من قرار دارند، خواهم گفت: ای لعنت شده‌ها از اينجا برويد وبه آتش ابدی داخل شويد كه برای شيطان و ارواح شيطانی آماده شده است". عیسی مسیح با استفاده از ضمیر ملکی "او" روشن می سازد که این فرشتگان متعلق به ابلیس هستند. مکاشفه فصل 12 آیه های 7 تا 9 یک نبرد آخر الزمانی را بین میکائیل و "فرشتگانش" و ابلیس و "فرشتگانش" توصیف می کند. از این آیات و آیات مشابه روشن می شود که ارواح شیطانی و فرشتگان رانده شده مترادف هستند.

برخی این نظریه را رد می کنند که ارواح پلید همان فرشتگان رانده شده هستند و به یهودا آیه 6 استناد می کنند که می گوید فرشتگانی که گناه کردند، "به زنجیرهای ابدی کشیده شدند". اما واضح است که تمام فرشتگانی که گناه کردند "بسته" نشدند همانطور که شیطان هنوز آزاد است (اول پطرس فصل 5 آیه 8). چرا خدا بقیه فرشتگان رانده شده را محبوس می کند اما اجازه می دهد که رهبر شورش آزاد بماند؟ به نظر می رسد که یهودا آیه 6 به این اشاره می کند که خدا فرشتگان رانده شده ای را که به روشهای دیگری شورش کردند را نیز محبوس می کند، احتمالاً مانند واقعه "پسران خدا" در پیدایش فصل 6.

رایجترین توضیح دیگری که درباره منشأ ارواح پلید وجود دارد این است که وقتی نفیلیم ها (غول پیکران) پیدایش فصل 6 در طوفان نابود شدند، روحشان، تبدیل به ارواح پلید شدند. از آنجاییکه کتاب مقدس صریحاً نمی گوید که چه بر سر ارواح نفیلیم ها یا همان غول پیکران هنگام کشته شدن آمد، اما بسیار بعید است که خدا غول پیکران را در طوفان نابود کند تنها به این دلیل که اجازه دهد که ارواحشان شرارت حتی بزرگتری را به عنوان ارواح پلید پدید آورند. سازگارترین توضیح با کتاب مقدس درباره منشأ ارواح پلید این است که آنها فرشتگان رانده شده هستند که همراه با شیطان بر ضد خدا شورش کردند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا ارواح پلید، فرشتگان رانده شده هستند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries