settings icon
share icon
سوال

ایمان در برابر ترس – کتاب مقدس چه می گوید؟

جواب


ایمان و ترس نمی توانند در کنار هم وجود داشته باشند. ایمان در عبرانیان فصل 11 آیه 1 به این شکل توصیف شده است: « ايمان يعنی يقين داشتن به آنچه اعتقاد داريم، هر چند قادر به ديدنش نمی‌باشيم.» ایمان یعنی اعتقاد به اینکه خداوند همواره در پشت صحنه همه ابعاد زندگی ما مشغول و فعال است، حتی زمانی که شواهد محسوس برای اثبات آن وجود نداشته باشد. از طرف دیگر، ترس به بی ایمانی یا ایمان ضعیف گفته می شود. اگر بی ایمانی دست بالا را در افکار ما داشته باشد، ترس بر احساسات ما مستولی می شود. رهایی ما از ترس و نگرانی در گرو ایمان است و بی ایمانی کاملا در تضاد با آن است. ما باید به این آگاهی برسیم که خودمان نمی توانیم ایمان را تولید کنیم. ایمان یک هدیه است (افسسیان فصل 2 آیه های 8-9) و ایمانداری به عنوان میوه ای (یا ویژگی) توصیف شده که روح القدس در زندگی ما تولید می کند (غلاطیان فصل 5 آیه های 22-23). ایمان مسیحی، اطمینان و باور کامل به خدایی است که ما را دوست دارد، افکار ما را می شناسد و به عمیق ترین نیازهای ما اهمیت می دهد. این ایمان همراه با مطالعه کتاب مقدس و یادگیری ویژگی های شگفت انگیز شخصیتی او رشد می کند. هرچه بیشتر خدا را بشناسیم، به کار و نقش او در زندگی خود بیشتر پی می بریم و ایمان ما قوی تر می شود.

رشد در ایمان چیزی است که ما در طلب آن هستیم و خداوند می خواهد در ما به وجود آورد. اما چطور می توانیم در زندگی روزمره ایمانی را تقویت کنیم که در برابر ترس های ما ایستادگی کند؟ کتاب مقدس می گوید، «ايمان از شنيدن مژدهٔ انجيل بوجود می‌آيد» (رومیان فصل 10 آیه 17). مطالعه دقیق کلام خدا بیشترین اهمیت را در تقویت ایمان ما دارد. خداوند از ما می خواهد او را بشناسیم و در زندگی به راهنمایی های او تکیه کنیم. با شنیدن، مطالعه و تفکر بر روی کتاب مقدس است که تجربه یک ایمان قوی در ما آغاز می شود، ایمانی که عاری از ترس و نگرانی است. دعا کردن و پرستش خداوند در خلوت باعث می شود تا یک رابطه بین ما و خدا تشکیل شود، خدایی که حتی در تاریک ترین شبها هم ما را می بیند. در مزامیر، داوود را می بینیم که مانند ما ترس را تجربه می کند. مزامیر فصل 56 آیه 3 ایمان او را با این کلمات آشکار می سازد: «هنگامی كه بترسم، ای خداوند، بر تو توكل خواهم كرد.» مزامیر فصل 119 سرشار از آیه هایی است که نشان دهنده ارزش کلام خدا برای داوود هستند: « خداوندا، با تمام وجودم تو را می‌جويم، پس نگذار از راه تو منحرف شوم » (آیه 10)؛ «بيش از هر چيز ديگر، از پيروی احكام تو لذت می‌برم! در كلام تو تفكر خواهم كرد و دستوراتت را به خاطر خواهم سپرد » (آیه 15)؛ «كلام تو را در دل خود حفظ می‌كنم و به خاطر می‌سپارم تا مبادا نسبت به تو گناه ورزم! » (آیه 11). این کلمات نشان دهنده حکمت و خرد و نیاز ما به آن است.

خداوند مهربان است و ضعف های ما را درک می کند، اما از ما می خواهد در ایمان خود رشد کنیم، و کتاب مقدس به وضوح می گوید که ایمان بدون سختی و آزمایش تقویت نمی شود و رشد نمی کند. سختی موثرترین ابزار خداوند برای به وجود آوردن ایمان قوی در ما است؛ این الگو را به وضوح می توان در کتاب مقدس مشاهده کرد. خداوند هر یک از ما را از موقعیت های ترسناک عبور می دهد، و همانطوری که ما از کلام خدا اطاعت می کنیم و اجازه می دهیم تا افکار ما در آن غرق شود، هر یک از این سختی ها و آزمایش ها را به شکل گامی برای قوی تر شدن ایمان خود می بینیم و این توانایی را پیدا می کنیم که بگوییم، «او در گذشته از من محافظت کرد، امروز همراه من است و در آینده نیز از من حمیت خواهد کرد.» خداوند به این شکل در زندگی داوود کار کرد. وقتی داوود برای جنگ با جلیات داوطلب شد، گفت، «خداوند كه مرا از دهان شير و از چنگ خرس رهانيد، از دست اين مرد نيز نجات خواهد داد!» (اول سموئیل فصل 17 آیه 37). داوود می دانست که این خدا بود که از او در موقعیت های خطرناک گذشته حفاظت کرد. او حمایت و قدرت خدا را در زندگی خود دیده و تجربه کرده بود، و این موضوع یک ایمان جسورانه و عاری از ترس در او به وجود آورده بود.

کلام خدا سرشار از قول هایی است که می توانیم روی آنها حساب باز کرده و مطالبه کنیم. فیلیپیان فصل 4 آیه 19 در مواجه با مشکلات مالی به ما می گوید، «خدا نيز به سبب جانبازی عيسی مسيح، تمام احتياجات شما را با ثروت شكوهمند خود، رفع خواهد نمود.» اگر نگران تصمیمات آینده هستیم، مزامیر فصل 32 آیه 8 به ما می گوید، « خداوند می‌فرمايد: «تو را هدايت خواهم نمود و راهی را كه بايد بروی به تو تعليم خواهم داد؛ تو را نصيحت خواهم كرد و چشم از تو برنخواهم داشت! » در بیماری های، این متن از رومیان را به یاد می آوریم، «اما نه تنها از اين بابت شاديم، بلكه وقتی با مشكلات زندگی و سختیهای روزگار نيز روبرو می‌شويم، باز خوشحال هستيم زيرا می‌دانيم اين سختیها به خير و صلاح ما هستند چون به ما می‌آموزند كه صبر و تحمل داشته باشيم. صبر و تحمل نيز باعث رشد و استحكام شخصيت ما می‌شود و به ما ياری می‌كند تا ايمانمان به خدا روز‌به‌روز قویتر گردد. چنين ايمانی سرانجام اميد ما را نيز نيرومند و پايدار می‌سازد، تا بتوانيم در برابر هر مشكلی بايستيم و اطمينان داشته باشيم كه هر پيش آمدی به خير و صلاح ماست، زيرا می‌دانيم كه خدا چقدر نسبت به ما مهربان است. ما اين محبت گرم او را در سراسر وجود خود احساس می‌كنيم، زيرا او روح‌القدس را به ما عطا فرموده تا دلهای ما را از عشق و محبتش لبريز سازد» (رومیان فصل 5 آیه های 3-5). اگر کسی بر ضد ما شود، رومیان فصل 8 آیه 31 به ما این آرامش خاطر را می دهد که « اگر خدا با ماست، چه كسی می‌تواند بر ضد ما باشد؟» در زندگی همواره با آزمایش هایی روبرو خواهیم شد که شاید باعث ترس ما شوند، اما خداوند به ما تضمین می دهد که در هر موقعیتی می توانیم آرامش داشته باشیم: «برای هيچ چيز غصه نخوريد؛ در عوض برای همه چيز دعا كنيد و هر چه لازم داريد به خداوند بگوييد و فراموش نكنيد كه برای جواب دعاها، از او تشكر نماييد. اگر چنين كنيد، از آرامش خدا بهره‌مند خواهيد شد، آرامشی كه فكر انسان قادر به درک آن نيست. اين آرامش الهی به فكر و دل شما كه به عيسی مسيح ايمان آورده‌ايد، راحتی و آسايش خواهد بخشيد» (فیلیپیان فصل 4 آیه های 6-7).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ایمان در برابر ترس – کتاب مقدس چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries