settings icon
share icon
سوال

اِوَنجلیسم (مسیحیت انجیلی) چیست؟

جواب


اِوَنجلیسم به نوعی یک اصطلاح کلی برای توضیح جنبشی در مکتب پروتستان است که تاکید خاصی بر روی رابطه شخصی یک ایماندار با عیسی مسیح دارد. این رابطه زمانی شروع می شود که آن شخص به عیسی مسیح ایمان بیاورد و از نظر روحانی دوباره متولد شود. کسانیکه چنین اعتقادی دارند را اِوَنجلیک می نامند.

کلمه اِوَنجلیسم از واژه یونانی «یوآن گلیون» می آید و به معنی «خبر خوش» می باشد، و همچنین کلمه یونانی «یوآن جلیزومای» به معنی «اعلام خبر خوش» است. خبر خوش این است که، « من مهمترين حقايق انجيل را همانطور كه ديگران به من رساندند، به شما اعلام كردم، يعنی اين حقايق را كه مسيح طبق نوشته‌های كتاب آسمانی، جان خود را در راه آمرزش گناهان ما فدا كرد و مرد، در قبر گذاشته شد و روز سوم زنده گرديد و از قبر بيرون آمد، همانطور كه انبیا پيشگويی كرده بودند. پس از آن، پطرس او را زنده ديد و بعد، بقيهٔ آن دوازده رسول نيز او را ديدند » (اول قرنتیان فصل 15 آیه های 3 تا 5). بنابراین اِوَنجلیسم به معنی خبر خوب و اعلام آن است.

ریشه های اِوَنجلیسم به اصلاحات جنبش پروتستان باز می گردد، یعنی زمانیکه کتاب مقدس به محور اصلی توجه مردم تبدیل شد. حقایق فراموش شده کتاب مقدسی دوباره یادآوری و تعلیم داده شد. این احیای بزرگ در قرن های 18 و 19 در اروپا و آمریکا آغاز شد و اِوَنجلیسم به عنوان یک جنبش آغاز به کار کرد. در دوران اصلاحات، جنبش اِوَنجلیسم و تمرکز آن بر روی رابطه شخصی با عیسی مسیح، باعث به وجود آمدن یک نیرو برای تفسیر صحیح کتاب مقدس و کاربرد آن شد. این روش تا به امروز ادامه پیدا کرده است، گرچه از این اصلاح سوء تعبیرها و سوء استفاده ها نیز شده است.

اِوَنجلیسم به طور مرسوم از نظر الهیاتی، جنبشی محافظه کار بوده است. اما این ویژگی خیلی مشخص و نمایانگر نبوده است. کاربرد امروزی این اصطلاح دیگر به رابطه با مسیحی زنده و یا محافظه کاری و اصول گرایی محدود نشده است. در واقع، بعضی از مردم، اِوَنجلیسم را برابر با پروتستانیسم، لیبرالیسم یا چیزی شبیه این می دانند. متاسفانه، امروزه اکثرا، اِوَنجلیسم را برابر با سیاست محافظه کار می دانند. گرچه دیدگاه مسیحی اِوَنجلیکی اغلب به دیدگاه های محافظه کار سیاسی منتهی می شوند، اما سیاست قطعا محور و تمرکز اِوَنجلیسم واقعی نیست.

بنابراین، تعاریف مختلفی از اِوَنجلیسم وجود دارد. هدف و ماهیت اصلی اِوَنجلیسم اعلام شفاهی و عملی پیام انجیل است. برای یک مسیحی اِوَنجلیست، هیچ چیزی بالاتر و مهم تر از اعلام پیام انجیل، حقیقت محبت خداوند و زندگی بر اساس آن نیست.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اِوَنجلیسم (مسیحیت انجیلی) چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries