settings icon
share icon
سوال

چرا عقیده لعنت ابدی (عذاب ابدی) برای بسیاری از مردم نفرت انگیز است؟

جواب


درک مفهوم مجازات و لعنت ابدی در امواج ناپایدار فرهنگ های امروزی برای بسیاری از مردم مشکل است. چرا؟ کتاب مقدس به وضوح می گوید که جهنم یک مکان واقعی است. عیسی مسیح بیش از بهشت درباره جهنم صحبت کرد. نه تنها شیطان و نوکران او در آنجا مجازات می شوند، بلکه همه کسانی که عیسی مسیح را رد می کنند هم همراه آنها برای همیشه در جهنم خواهند بود. انکار یا اصلاح جهنم، نه شعله های آن را ملایم تر می کند و نه باعث حذف شدن این مکان می شود. بسیاری از مردم همچنان پدیده لعنت ابدی را رد می کنند، موارد زیر دلایل انکار این حقیقت است:

تاثیر افکار مدرن. در این دوران پست مردن، بسیاری از مردم نهایت تلاش خود را می کنند تا به کسی توهین نشود اما عقیده کتاب مقدس درباره جهنم را توهین آمیز در نظر می گیرند. آنها درباره جهنم می گویند که خیلی قدیمی است، خیلی خشن است و احساسی در آن وجود ندارد. خرد دنیوی بر روی این زندگی متمرکز است و به جهان پس از مرگ فکر نمی کند.

ترس. مجازات بی پایانی که هوشیارانه حس خواهد شد هر نوع امیدی را از بین می برد و این واقعا ترسناک است. بسیاری از مردم ترجیح می دهند سرچشمه این ترس را نادیده بگیرند، تا اینکه با آن روبرو شوند و بر اساس کتاب مقدس به آن بپردازند. واقعیت این است که جهنم باید ترسناک باشد، چون مکان مجازاتی است که در اصل برای شیطان و ارواح پلیدش ساخته شده است (متی فصل 25 آیه 41).

درک ناقص از محبت خداوند. بسیاری از مردم به این دلیل جهنم را انکار می کنند که معتقدند خدای مهربان امکان ندارد مردم را به مکان وحشتناکی مانند جهنم بفرستد. اما محبت خدا عدل، درستی و پاکی او را خنثی نمی کند. عدالت او نیز محبتش را بی اثر نمی کند. در واقع، خداوند راه فرار از خشم او را فراهم کرده است: فداکاری عیسی مسیح بر روی صلیب (یوحنا فصل 3 آیه های 16-18).

کم اهمیت جلوه دادن گناه. برخی از مردم مجازات ابدی برای کسی که فقط به اندازه مدت زندگی اش گناه کرده است را بی نهایت غیرعادلانه می دانند. برخی دیگر جهنم را انکار می کنند برای اینکه فکر می کنند گناه به اندازه ای بد نیست که مجازاتش عذاب ابدی باشد. البته ما همیشه گناهان خودمان را کم اهمیت در نظر می گیریم، وگرنه دیگران (مانند قاتلان) سزاوار جهنم هستند. این طرز فکر نشان دهنده درک اشتباه از ماهیت زشت و شنیع گناه است. مشکل، پافشاری بر روی خوبی خودمان است، این تصور باعث می شود تا به محاکمه جهنمی فکر نکنیم و حقیقت رومیان را انکار کنیم که می گوید، «همه گناهکارند» (رومیان فصل 3 آیه 10). ماهیت وحشتناک بی عدالتی و بی انصافی، مسیح را به بالای صلیب کشید. خدا بی نهایت از گناه متنفر است.

نظریه های منحرف. دلیل دیگر انکار جهنم توسط مردم این است که نظریه های دیگری به آنها آموزش داده شده اند. یکی از این نظریه ها یونیورسالیسم (جهانی گرایی) است که می گوید همه در نهایت به بهشت می روند. نظریه آنی هیلیشنیسم وجود جهنم را قبول دارد اما ماهیت ابدی آن را انکار می کند. طرفداران این نظریه معتقدند که جهنمیان در نهایت می میرند و کاملا از بین می روند. این نظریه جهنم را یک مجازات موقتی می داند. هر دو نظریه به عنوان دیگر گزینه های ممکن در برابر نظر کتاب مقدس در مورد جهنم ارائه شده اند. اما اشتباه هر دوی آنها این است که نظر و عقیده انسان را بالاتر از آنچه کتاب مقدس آشکار کرده است قرار داده اند.

آموزش ناقص و ناتمام. بسیاری از کشیشان امروزی که خودشان به جهنم باور دارند معتقدند این مسئله بسیار حساس است و نباید درمورد آن حرفی زده شود. این طرز فکر کمک بیشتری به انکار جهنم توسط عقاید مدرن می کند. اعضای این کلیساها صحبت و موعظه ای درباره جهنم نمی شنوند و از نظر کتاب مقدس درباره جهنم آگاهی ندارند و به راحتی در معرض فریب در مورد ماهیت واقعی آن قرار می گیرند. وظیفه یک کشیش این است که «از آن حقيقتی كه خدا يكبار برای هميشه به مقدسين خود عطا كرد، با جديت تمام دفاع كنيد» (یهودا فصل 1 آیه 3)، نه اینکه قسمت هایی را گلچین کند و مابقی را نادیده بگیرد.

ترفند شیطان. اولین دروغ شیطان، انکار قضاوت بود. مار در باغ عدن به حوا گفت، «مطمئن باش نخواهيد مُرد!» (پیدایش فصل 3 آیه 4). و این دروغ هنوز هم یکی از ترفندهای اصلی اوست. «شيطان كه حاكم اين دنيای پر از گناه است، چشمان اين اشخاص بی‌ايمان را بسته است» (دوم قرنتیان فصل 4 آیه 4)، و انکار فرمان مقدس خداوند شامل این نابینایی روحانی است که شیطان به وجود می آورد. او نجات نیافتگان را متقاعد می کند که قضاوتی درکار نیست و می توانند «بخورند، بیاشامند و شاد باشند» و اهمتی به آینده ندهند.

اگر ذات و ماهیت پروردگار خود را بشناسیم، درک موضوع جهنم مشکل نخواهد بود. «خداوند همچون صخره‌ای است و اعمالش كامل و عادل، اوست خدای امين و دادگر، از گناه مبرا و با انصاف.» (تثنیه فصل 32 آیه 4). «او صبر می‌كند و فرصت بيشتری می‌دهد تا گناهكاران توبه كنند، چون نمی‌خواهد كسی هلاک شود» (دوم پطرس فصل 3 آیه 9).

مخالفت با گفته کتاب مقدس در مورد جهنم مانند این است که بگوییم، «اگر من جای خدا بودم، جهنم را اینطوری درست نمی کردم.» مشکل چنین طرز فکری، غرور نهفته در آن است – در واقع با تکبر گفته می شود که ما می توانیم برنامه خدا را اصلاح کنیم. اما ما عاقل تر از خدا نیستیم و نمی توانیم بیشتر از او محبت یا عدالت داشته باشیم. انکار یا اصلاح دیدگاه کتاب مقدس درباره جهنم، کنایه غم انگیزی را در خود دارد که یک نویسنده اینگونه بیانش می کند: «نتیجه همه تلاش ها (حتی با نیت خوب) به سمت جهنم خنک و مطبوع این است که مردم بیشتری از آنجا سردرآورند.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا عقیده لعنت ابدی (عذاب ابدی) برای بسیاری از مردم نفرت انگیز است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries