settings icon
share icon
سوال

عشق شهوانی چیست؟

جواب


زبان یونانی از کلمات مختلفی برای تعریف «عشق» استفاده می کند. یکی از این کلمات عشق شهوانی (eros love) است، و برای توصیف عشق از روی شهوت بین دو نفری می باشد که از نظر فیزیکی به یکدیگر تمایل دارند. تا زمان عهد جدید، آنقدر این کلمه در فرهنگ از ارزش افتاده بود که حتی یک مرتبه هم در عهد جدید از آن استفاده نشده است.

کلمه دیگر یونانی برای توصیف عشق «فیلئو» یا همان عشق برادرانه است. این کلمه عشق بین اعضای خانواده و دوستان را توصیف می کند. عشق شهوانی بیشتر به شهوت مرتبط است، در حالیکه عشق برادرانه به قلب و عاطفه مربوط می شود. ما به خانواده و دوستان خود عشق می ورزیم اما نه عشق شهوانی، بلکه عشقی که باعث می شود تا با آنها رفتاری از روی مهربانی داشته باشیم و به موفقیت آنها کمک کنیم. با این وجود، عشق شهوانی بین افرادی صورت می گیرد که حس دشمنی به هم ندارند. ما می توانیم عشق شهوانی به دوستان و خانواده داشته باشیم، نه نسبت به کسانی که از آنها متنفر هستیم.

نوع سوم عشق در زبان یونانی عشق آگاپاو (حیرانی) یا عشق بی قید و شرط و فداکارانه است. عشقی که انسان را برای خوبی به دیگران به حرکت در می آورد، بدون توجه به قیمتی که باید بپردازد. با توجه به کتاب مقدس، این همان عشقی است که خداوند نسبت به فرزندانش دارد و باعث شد تا تنها پسرش را برای بخشش گناهان آنها قربانی کند. این عشق بر روی اراده و تمایل متکی است نه بر روی عاطفه یا شهوت. این همان عشقی است که عیسی مسیح به شاگردانش گفت باید نسبت به دشمنانشان داشته باشند (لوقا فصل 6 آیه 35). عشق شهوانی و برادرانه به کسانی که از ما نفرت دارند و یا آرزوی مریضی و بدی برای ما دارند نشان داده نمی شود، اما عشق آگاپاو این ویژگی را دارد. رومیان فصل 5 آیه 8 به این موضوع اینگونه اشاره می کند «اما ببينيد خدا چقدر ما را دوست داشت كه با وجود اينكه گناهكار بوديم، مسيح را فرستاد تا در راه ما فدا شود».

بنابراین عشق های شهوانی، برادرانه و حیرانی انواع عشق هایی هستند که از پایین ترین سطح تا پاک ترین سطح در ما وجود دارند. این بدین معنی نیست که عشق شهوانی گناه و ناپاک است. عشق شهوانی ذاتا بد نیست. بلکه هدیه خداوند به زن و شوهر است تا عشق خود را به هم نشان دهند، پیوند بین آنها قوی تر شود و همچنین بقای نسل بشر نیز تضمین شود. کتاب مقدس یک کتاب کامل (غزل غزل ها سلیمان) را به عشق و حس شهوانی اختصاص داده است. عشق بین زن و مرد باید در کنار بقیه چیزها یک عشق شهوانی هم باشد. اما رابطه طولانی مدتی که فقط بر اساس شهوت است محکوم به شکست می باشد. هیجان عشق شهوانی اگر همراه با عشق برادرانه و بی قید و شرط نباشد بسیار سریع از بین می رود.

با جود اینکه عشق شهوانی ذاتا بد نیست اما نوعی از عشق است که نشان دهنده طبیعت گناه آلود ما می باشد، برای اینکه تمرکز آن بر روی شخص است؛ در صورتیکه محور عشق برادرانه و حیرانی بر روی دیگران است. به گفته پولس خطاب به کولسیان توجه کنید: «پس به گناهان اين دنيا نزديک نشويد؛ هوسهای ناپاک را كه در وجودتان كمين می‌كنند، نابود سازيد؛ هرگز خود را با گناهانی چون بی‌عفتی، ناپاكی، شهوترانی و هوسهای ننگين ديگر آلوده نكنيد. به چيزهای خوش‌ظاهر اين دنيا نيز طمع نورزيد، چون طمع نوعی بت‌پرستی است» (کولسیان فصل 3 آیه 5). واژه یونانی برای «انحراف جنسی» دربردارنده گناه جنسی مانند زنا، همجنس گرایی، حیوان خواهی و غیره می باشد.

عشق شهوانی بین زن و شوهر می تواند شگفت انگیز باشد. اما به دلیل ذات سقوط کرده ما، عشق شهوانی اغلب به انحراف جنسی تبدیل می شود. انسان به افراط و تفریط تمایل دارد، یعنی یا زاهد و ریاضت کش می شود یا لذت گرا. ریاضت کش کسی است که کاملا از عشق شهوانی پرهیز می کند برای اینکه ارتباط آن با انحراف جنسی نشان دهنده پلیدی آن است بنابراین باید از آن دوری شود. لذت گرا کسی است که هیچ مانعی جلوی عشق شهوانی نمی بیند و آن را کاملا طبیعی می داند. مثل همیشه، کتاب مقدس حد وسط بین این دو افراطی گری را توصیه می کند. خداوند عشق شهوانی را در پیوند زناشویی دو جنس مخالف هدیه می دهد: «ای نسيم شمال، و ای باد جنوب، برخيزيد! برخيزيد و بر من كه باغ محبوبم هستم بوزيد تا بوی خوش من همه جا پراكنده شود. بگذاريد او به باغ خود بيايد و از ميوه‌های خوش طعم آن بخورد. ای محبوبهٔ من وای عروس من، من به باغ خود آمده‌ام! مُر و عطرهايم را جمع می‌كنم، عسل خود را می‌خورم و شير و شرابم را می‌نوشم» (غزل غزلها فصل 4 آیه 16 تا فصل 5 آیه 1). اما عشق شهوانی خارج از ازدواج از مسیر خود منحرف می شود و گناه است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

عشق شهوانی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries