settings icon
share icon
سوال

آیا ممکن است که اسم شخصی از دفتر حیات پاک شود؟

جواب


مکاشفه 19:22 می ‌گوید: "و اگر کسی از کلام نبوّت این کتاب چیزی کم کند، خدا او را از درخت حیات و از شهر مقدّس که در این کتاب دربارهٔ آنها نوشته شده است، بی‌نصیب خواهد ساخت ".این آیه معمولاً در حوزهٔ بحث نجات ابدی مورد توجه قرار می ‌گیرد. آیا منظور مکاشفه 19:22 این است که بعد از آنکه اسم شخصی در دفتر حیات بره خدا ثبت شد، می ‌تواند در آینده پاک شود؟ به عبارت دیگر، آیا یک مسیحی می ‌تواند نجات خود را از دست بدهد؟

ابتدا، کلام خدا به ‌وضوح می ‌گوید که ایماندار حقیقی با روح خدا، محافظت شده و برای روز رستگاری مُهر گردیده است (افسسیان 30:4) و ارادهٔ پدر این است که همهٔ کسانی که به پسر سپرده حتّی یک نفر را هم از دست ندهد (یوحنا 39:6)‌. خداوند عیسی مسیح اعلام کرد، "من به آنها حیات جاویدان می ‌بخشم، و به ‌یقین هرگز هلاک نخواهند شد. کسی آنها را از دست من نخواهد ربود. پدر من که آنها را به من بخشیده از همه بزرگتر است، و هیچ‌ کس نمی‌تواند آنها را از دست پدر من برُباید" (یوحنا 28:10-29ب). نجات از روی رحمت خداست و نه از اعمال ما (تیطوس 5:3) و قوت اوست که ما را نگاه می ‌دارد.

اگر "کسی" که در مکاشفه 19:22 به آن اشاره شده، ایمانداران نیستند، پس چه کسانی هستند؟ به عبارت دیگر، چه کسی ممکن است بخواهد که به کتاب مقدس کلامی اضافه و یا کم کند؟ به احتمال زیاد، این دستکاری در کلام خدا توسط ایمانداران حقیقی انجام نمی ‌شود بلکه کسانی این کار را می ‌کنند که فقط ادعا می ‌کنند مسیحی هستند و فکر می ‌کنند که اسمشان در دفتر حیات است. به‌طور کلی، دو گروه اصلی که مطابق با سنت مکاشفات خداوند را تحریف کرده ‌اند، فرقه ‌های مسیحی نما و کسانی می ‌باشند که باورهای الهیاتی بشدت آزاداندیش دارند. بسیاری از فرقه ‌ها و الهیدانان آزاداندیش، اسم مسیح را از آن خود می ‌دانند، اما "تولد تازه" – که یک اصطلاح کتاب مقدسی و تعیین کننده برای یک مسیحی است- را ندارند.

کتاب مقدس چندین مثال از آنانی که فکر می ‌کردند ایماندار هستند، ذکر می ‌کند اما ثابت شده که ادعایشان غلط بوده است. در یوحنا 15، عیسی آنها را به شاخه‌ هایی تشبیه می ‌کند که در او که تاک حقیقی است نمانده‌ اند و در نتیجه ثمری نیاوردند. ما می ‌دانیم که آنها دروغین هستند، زیرا "آنان را از میوه‌هایشان خواهید شناخت" (متی ۷:¬۱۶، ۲۰)؛ شاگردان حقیقی ثمرهٔ روح القدس را که درونشان ساکن است، نشان می ‌دهند (غلاطیان 22:5). در دوم پطرس 22:2، معلمین دروغین مصداق این مَثَلِ راستین‌ هستند که "سگ به قی خود بازمی گردد و خوکِ شسته شده، به غلتیدن در گِل." شاخهٔ بی‌ ثمر، یا سگ و خوک، همگی نماد آنهایی هستند که وانمود می ‌کنند که نجات را دارند و اشخاصی هستند که به چیزی جز عدالت خود تکیه نمی ‌کنند به جای آنکه به عدالت مسیح که حقیقتاً نجات می ‌بخشد، تکیه کنند. این شک برانگیز است که آنهایی که از گناهشان توبه کرده‌اند و تولد تازه یافته ‌اند، عمداٌ کلام خدا را به این شکل تحریف می ‌کنند- به آن چیزی اضافه و یا کم می ‌کنند. دستکاری تعمدی کلام خدا بی ‌ایمانی را نمایان می ‌کند.

نکتهٔ مهم دیگری راجع به معنی مکاشفه 19:22 نیز وجود دارد و آن ترجمهٔ این آیه می ‌باشد. در هیچ یک از نسخ خطی اولیه که به یونانی نوشته شدند به "دفتر حیات"، اشاره نشده، در عوض، در تمام نسخه های خطی از "درخت حیات" نام برده شده است. مکاشفه 19:22 در ترجمهٔ NIV (در فارسی هزارهٔ نو) بدین شکل است: "و اگر کسی از کلام نبوّت این کتاب چیزی کم کند، خدا او را از درخت حیات و از شهر مقدّس که در این کتاب دربارهٔ آنها نوشته شده است، بی ‌نصیب خواهد ساخت." ترجمه‌ های دیگری که در آنها به جای "دفتر حیات" از "درخت حیات"، نام برده شده، عبارتند از: NASB,ESV,NLT, HCSB,ISV,NET و ASV. تقریباً فقط KJV آن را "دفتر" حیات ترجمه کرده است. اشتباه وقتی رخ داده که اراسموس، در تألیف در متن یونانی‌ اش، مجبور بود که شش آیهٔ آخر مکاشفه را از زبان عامیانهٔ لاتین به یونانی ترجمه کند. "درخت" تبدیل به "دفتر" شد، زیرا نگارنده به ‌طور اتفاقی واژهٔ لاتین "لینگو"("درخت") را با "لیبرو" ("دفتر")، جایگزین کرد. همهٔ ترجمه‌هایی که از متون جایگزین یونانی، نظیر ترجمهٔ KJV پیروی کرده‌ اند، اشتباهاً بجای "درخت حیات" از "دفتر حیات"، استفاده کرده ‌اند.

دو آیه دیگر در یک باب دربارۀ ترجمهٔ "درخت حیات" بجای "دفتر حیات" بحث می کنند: مکاشفه 2:22 و 14. هر دو آیه "درخت حیات" و "شهر" را باهم ذکر می ‌کنند، همان ‌طور که آیه 19 اشاره می ‌کند. همچنین، کلمهٔ "سهم" و یا "نصیب"، حائز اهمیت است. کسی که کلام خدا را خراب کند، از درخت حیات بی ‌بهره خواهد ماند، مهم نیست که چه ادعایی در مورد آن ثمره می تواند داشته باشد.

مکاشفه 5:3 آیهٔ دیگری است که بر این موضوع تاثیر می گذارد. "هر که غالب آید، ... نامش را هرگز از دفتر حیات نخواهم زدود." منظور از کلمهٔ "غالب" که در این نامه در اشاره به کلیسای ساردس به کار رفته، شخص مسیحی است. این را مقایسه کنید با رسالهٔ اول یوحنا 4:5: "زیرا هر که از خدا مولود شده است، بر دنیا غلبه" و آیهٔ 5: "کیست آن که بر دنیا غلبه می ‌یابد جز آن که ایمان دارد عیسی پسر خداست؟" (همچنین ر.ک. 13:2) همه ایمانداران "غالب آمده‌ اند" از این لحاظ که بر گناه و بی ‌ایمانی دنیا فائق آمده ‌اند.

بعضی افراد، در مکاشفه 5:3 تصویر قلم خداوند را می ‌بینند که آماده است تا اسم هر مسیحی که گناه مرتکب می ‌شود را خط بزند. آنها چنین برداشتی از این آیه دارند: "اگر خراب کنید و پیروز نشوید، پس نجات خود را از دست خواهید داد! در حقیقت، اسمتان را از کتاب حیات پاک خواهم کرد!" اما مقصود این آیه چنین نیست. عیسی، در اینجا یک وعده داده است و نه یک هشدار.

هرگز کلام خدا نمی ‌گوید که خدا اسم ایماندار را از دفتر حیات بره پاک می ‌کند –این حتی اخطاری نیست که او آن را در نظر داشته باشد! وعدهٔ فوق‌العادهٔ مکاشفه 5:3 این است که عیسی نام کسی را پاک نخواهد کرد. خطاب به "غالب آمده‌ ها" – همهٔ آنهایی که با خون بره نجات یافته ‌اند- عیسی می ‌گوید که هرگز نامهایشان را حذف نخواهد کرد. او این را تصدیق می ‌کند که به محض اینکه نامی در آنجا ثبت شود تا ابد آنجا خواهد ماند؛ و این بر طبق امانتداری خداوند است.

وعدهٔ مکاشفه 5:3 به ایمانداران است که در نجاتشان تضمین شده است. در مقابل، هشدار مکاشفه 19:22، خطاب به بی ایمانان است که به جای اینکه قلبهایشان را در برابر خدا تغییر دهند، اقدام به تغییر کلام خدا برحسب سلیقهٔ خویش می ‌کنند. این افراد از درخت حیات بهره ‌ای نخواهند برد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا ممکن است که اسم شخصی از دفتر حیات پاک شود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries