settings icon
share icon
سوال

خداوند ما را به سمت نجات می کشاند یعنی چه؟

جواب


یوحنا فصل 6 آیه 44 مستقیما و به وضوح این عبارت را بیان کرده است: « فقط كسی می‌تواند نزد من آيد كه پدرم خدا كه مرا فرستاده است او را به سوی من جذب كند، و من در روز قيامت او را زنده خواهم ساخت». کلمه یونانی (الیکیو) استفاده شده برای «جذب کردن» دقیقا به معنای کشیدن یک نفر یا چیزی است. این کشش از یک سمت انجام می شود. خداوند ما را به سمت نجات می کشاند و ما نقشی در این فرایند نداریم. شکی نیست که ما به او پاسخ می دهیم اما این جذب و کشش فقط از طرف اوست.

کلمه الیکیو در یوحنا فصل 21 آیه 6 برای اشاره به کشیدن تور پر از ماهی به سمت ساحل می کند. پطرس در یوحنا فصل 18 آیه 10 شمشیر خود را می کشد، در اعمال رسولان فصل 16 آیه 19 نیز از کلمه الکیو برای اشاره به کشاندن پولس و سیلاس به بازار استفاده شده است. روشن است که تور، شمشیر پطرس نقشی در کشیده شدن به سمت ساحل نداشته است، و پولس و سیلاس خودشان را به بازار نکشیدند. همین قاعده در مورد کشیدن یک فرد به سمت رستگاری توسط خدا نیز استفاده می شود. برخی خواسته و بعضی ناخواسته کشیده می شوند، اما به هر حال همه ما به آن سمت کشیده خواهیم شد، هرچند که نقشی در این فرایند نداریم.

چرا خدا باید ما را به سمت نجات جذب کند؟ اگر او این کار را نمی کرد ما هرگز به سمت نجات نمی رفتیم. عیسی مسیح می گوید هیچ کسی به سمت او نمی آید مگراینکه پدر او را جذب کرده باشد (یوحنا فصل 6 آیه 65). انسان عادی توانایی و یا تمایل رفتن به سمت خدا را ندارد. برای اینکه قلب او سخت است، ذهن او تاریک است، و انسان گناهکار نه تنها تمایلی به خدا ندارد بلکه دشمن او نیز هست (رومیان فصل 5 آیه 10). عیسی مسیح درباره فساد کامل یک گناهکار حرف می زند که همه انسانها در این وضعیت قرار دارند و خداوند باید آنها را به سمت خود بکشاند، چراکه خودشان به دلیل فساد متوجه وضعیت خود نیستند. قلب انسان گناهکار آنچنان تیره و تار شده است که حتی خودش متوجه آن نیست: «هيچ چيز مانند دل انسان فريبكار و شرور نيست؛ كيست كه از آنچه در آن می‌گذرد آگاه باشد؟» (ارمیا فصل 17 آیه 9). بنابراین ما فقط بر اساس لطف و مهربانی خداست که به سمت نجات جذب ی شویم. خداوند یک گناهکار را به سمت خود جذب می کند و «چشمان باطن شما روشن شود تا بتوانيد گوشه‌ای از بركاتی را كه خدا برای آيندهٔ ما در نظر گرفته است ببينيد، و به اين حقيقت پی ببريد كه ارثی كه خدا برای مؤمنين تدارک ديده، چقدر پرشكوه و غنی است» (افسسیان فصل 1 آیه 18). خداوند چشمان باطنی فرد را روشن می کند، او را به سمت خودش متمایل می کند، روح او را تحت تاثیر خودش قرار می دهد تا از تیرگی و دشمنی با خدا خارج شود. همه این کارها در فرایند کشیدن به سمت خدا انجام می شود.

در اینکه خداوند همه انسانها را به سمت خود می شکاند دلیل ومعنایی وجود دارد. این کشش «فراخوان عمومی» نام دارد و با «فراخوان موثر» که مخصوص برگزیدگان است فرق دارد. متن هایی مانند مزامیر فصل 19 آیه های 1 تا 4 و رومیان فصل 1 آیه 20 این حقیقت را تایید می کنند که قدرت ابدی خداوند و ذات الهی او در جهان هستی قابل رویت و درک است، پس انسان بهانه ای ندارد. اما او همچنان خدا را انکار می کند، و کسانیکه وجود خدا را قبول دارند هنوز تا خداوندآنها را به سمت نجات نکشاند به آن سمت نخواهند رفت.فقط کسانیکه از طریق مکاشفه خاصی به سمت نجات کشیده شده اند (توسط قدرت روح القدس و لطف خدا) نجات پیدا خواهند کرد.

کسانی که به سمت نجات کشیده می شوند به روشهای محسوس آن را احساس می کنند. در گام اول، روح القدس ما را متقاعد می کند که گناهکاریم و به نجات دهنده نیاز داریم (یوحنا فصل 16 آیه 8). در قدم بعدی، او تمایل ناشناخته ما در گذشته به امور روحانی را در درون ما بیدار می کند و ما را به سمت آنها متمایل می گرداند. ناگهان گوش های ما می شنوند، قلبهای ما به سمت او متمایل می شوند، و کلام او برای ما جذاب می شود. روح ما حقایق روحانی را درک می کند، حقایقی که قبلا برای او بی معنی بوده اند. «اما شخص بی‌ايمان قادر نيست افكار و اسرار خدا را كه روح‌القدس به ما می‌آموزد، درک كند و بپذيرد. اين امور به نظر او پوچ و بی‌معنی می‌آيند، زيرا فقط آنانی كه روح خدا در وجودشان قرار دارد، می‌توانند مقصود او را درک كنند؛ اما سايرين قادر نيستند اين مطالب را بفهمند» (اول قرنتیان فصل 2 آیه 14). سرانجام خواسته های جدیدی در قلب ما ظاهر می شوند. او قلب جدید به ما می دهد که متمایل به خودش است، خواهان شناخت اوست، از او اطاعت می کند و زندگی جدیدی را تجربه می کند (رومیان فصل 6 آیه 4) که قول آن را خداوند داده بود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

خداوند ما را به سمت نجات می کشاند یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries