settings icon
share icon
سوال

خداوند به انسان قدرت تسلط بر حیوانات را داده است، یعنی چه؟

جواب


واژه تسلط به معنای «قدرت و حاکمیت» می باشد. خداوند بر همه مخلوقاتش تسلط کامل دارد و قدرت تسلط بر حیوانات را بر عهده انسان قرار داده است (پیدایش فصل 1 آیه 26). داوود این حقیقت را اینگونه بیان می کند: «او را بر تمام خلقت خود گماردی و همه چيز را زير فرمان او درآوردی» (مزامیر فصل 8 آیه 6). تسلط بر زمین به عهده بشر گذاشته شد (پیدایش فصل 1 آیه 28). به ما انسان ها جایگاه و نقشی بالاتری از بقیه موجودات داده شده است و باید بر همه گیاهان و جانوران تسلط داشته باشیم. انسان به عنوان فرمانروای این دنیا تعیین شد. همه چیز بر روی زمین زیر تسلط انسان قرار داده شد.

دستور خداوند مبنی بر تسلط انسان بر روی زمین و جانوران به این معنی است که انسان بر آنها برتری دارد. برتری بر روی چیزی زمانی محقق می شود که مفهوم برتر را بدانیم. یک موسیقی دان برای مهارت و تسلط بر ویولن باید ابتدا این ساز را درک کند. انسان برای تسلط بر حیوانات نیز باید ابتدا ماهیت آنها را درک کند.

قدرت تسلط همیشه همراه با مسئولیت در قبال آن نیز می باشد. دستور تسلط بر زمین همراه با مسئولیت است. انسان باید به وظیفه خود در مورد تسلط بر زمین تحت حاکمیت خداوند عمل کند. خداوند حاکم مطلق است (رومیان فصل 13 آیه های 1 تا 5)، و اجازه حاکمیت بر چیزی را به هر کسی که بخواهد می دهد (دانیال فصل 4 آیه 17). کلمه «تسلط» به معنی خشونت و بدرفتاری نیست. این کلمه می تواند به معنی بهره برداری از آنها در زراعت و دامداری باشد.

بشر باید خدمتگزار زمین باشد، او باید جهان مادی و تمامی بخش های آن را برای خدمت به خداوند و منفعت خود به کار گیرد. دستور تسلط بر زمین در واقع برکتی از طرف خداوند برای انسان می باشد. آدم و حوا به عنوان کسانی که به شکل خدا آفریده شده بودند، باید از منابع عظیم زمین برای خدمت به خدا و منفعت خودشان استفاده می کردند. خداوند بشر را به شکل خود آفرید، به همین دلیل، تسلط او بر زمین قابل درک است.

خداوند به این دلیل قدرت تسلط بر حیوانات را به انسان داد که به آنها اهمیت بدهد، مراقبت کند و به شکل عادلانه نهایت استفاده از آنها را ببرد. زمانی که خداوند قدرت تسلط بر حیوانات را به انسان داد، بشر هنوز گوشت حیوانات را نمی خورد (پیدایش فصل 1 آیه 29). خوردن گوشت حیوانات پس از طوفان نوح آغاز شد (پیدایش فصل 9 آیه های 1 تا 3)، و در آن زمان بود که ترس حیوانات از انسان آغاز شد. با این حال، گرچه خداوند نحوه تعامل ما با حیوانات را تغییر داد و خوردن گوشت برخی از آنها را مجاز کرد، اما ما همچنان باید با مهربانی با حیوانات رفتار کنیم. تسط بر حیوانات به این معنی نیست که حق بدرفتاری و سوء استفاده از آنها را داریم.

تسلط بر حیوانات باید همانطوری که خداوند تعیین کرده است، باشد. باید به این نکته توجه کنیم که انسان وظیفه (برکت) دارد خداوند را در این دنیا جلال دهد. ما مراقبان زمین هستیم. ما بر زمین تسلط داریم، و این حقیقت که به شکل خدا آفریده شده ایم این مسئولیت را به عهده ما می گذراد که مانند او نیز رفتار کنیم. آیا خداوند از مخلوقات خود سوء استفاده می کند؟ خیر. آیا خداوند در مدیریت منابع خود غیرحکیمانه برخورد می کند؟ خیر. آیا خداوند ظالم، خودخواه یا اسراف کار است؟ خیر. پس ما هم نباید باشیم. هر نوع سوء استفاده و بدرفتاری با مخلوقات خداوند گناه است، و نتیجه پیروی از دستور اصلی خداوند نیست. ما باید عاقلانه به وظیفه مدیریت زمین رسیدگی کنیم، تا زمانی فرا رسد که گرگ و بره در آرامش کنار هم زندگی کنند (اشعیا فصل 11 آیه 6).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

خداوند به انسان قدرت تسلط بر حیوانات را داده است، یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries