settings icon
share icon
سوال

دیدگاه کتاب مقدسی در مورد خشونت خانگی چیست؟

جواب


خشونت خانگی به رفتار تهدیدآمیز، خشن و سلطه جویانه علیه همسر فعلی یا قبلی یک شخص گفته می شود. عبارت خشونت خانگی معمولا مفهوم یک زن کتک خورده را تداعی می کند و یا شاید بازگو کننده درگیری های لفظی بین زن و شوهر است که به خشونت فیزیکی منتهی می شود. خشونت خانگی به کودک آزاری نیز مرتبط می شود. حتی اگر کودکان آسیب جسمی هم نبینند اما باز هم شاهد دعوا و درگیری پدر و مادر هستند و این باعث بروز پیامدهای شدید روانی می شود.

خشونت خانگی به حس قدرت و سلطه گری اشاره می کند. با وجود اینکه این عبارت به یک عمل فیزیکی اشاره دارد اما می تواند به اشکال غیر فیزیکی نیز خود را نشان دهد. برای مثال، فرد سلطه گر ممکن است با مهارت از راه احساسی یا اقتصادی قربانیان خود را زیر سلطه خود قرار دهد. آزار زبانی و جنسی اشکال دیگر خشونت خانگی هستند. یک شخص در هر سنی، در هر طبقه اقتصادی و اجتماعی، سطح سواد و یا با هر دینی می تواند مورد خشونت خانگی قرار بگیرد.

آزار خانگی می تواند به شکل چرخه ای از خشونت ها باشد. درگیری آغاز می شود و قربانی تلاش می کند تا به روشی فرد خشن را آرام کند اما در نهایت آن اتفاق رخ می دهد. فرد مقصر عذرخواهی می کند و تلاش می کند تا رفتار خود را برای قربانی توجیح کند، شاید با این وعده که دیگر هرگز اتفاق نخواهد افتاد و یا حتی تلاش می کند با خرید هدیه قربانی را آرام کند.

خشونت خانگی شدیدا در تضاد با برنامه خدا برای خانواده ها می باشد. پیدایش فصل 1 و 2 ازدواج را به شکل یکی شدن و به هم کمک کردن به تصویر می کشد. افسسیان فصل 5 آیه 21 می گوید که زن و شوهر باید مطیع یکدیگر باشند. افسسیان فصل 5 آیه های 22 تا 24 درباره اطاعت زن از همسر خود حرف می زند، و این در حالی است که آیه های 25 تا 33 درباره عشق غیرشرطی و فداکارانه مرد به همسر خود صحبت می کند. اول پطرس فصل 3 آیه های 1 تا 7 هم دستور عمل مشابهی دارد. اول قرنتیان فصل 7 آیه 4 می گوید: «دختری كه ازدواج می‌كند، ديگر اختيار كامل بدن خود را ندارد، بلكه شوهرش نيز بر آن حقی دارد. همچنين شوهر بر بدن خود اختيار كامل ندارد، زيرا همسرش نيز بر آن حقی دارد». دو نفر با ازدواج به یکدیگر پیوند می خورند و از آنها خواسته می شود که عاشق هم باشند همانطوری که عیسی مسیح ما را دوست داشت. ازدواج تصویری از عیسی مسیح و کلیسا است. خشونت خانگی کاملا با شخصیت عیسی مسیح فرق دارد.

خداوند خشونت خانگی علیه فرزندان را نیز محکوم می کند. مزامیر فصل 127 آیه 3 می گوید «فرزندان هدايايی هستند از جانب خداوند. آنها پاداشی هستند كه خداوند به انسان می‌دهد». خداوند به پدر و مادر اعتماد می کند و به آنها فرزند می دهد، وظیفه مسلم پدر و مادر این است که با عشق از آنها مراقبت کنند. افسسیان فصل 6 آیه 4 می گوید: «در اينجا سخنی نيز با شما پدر و مادرها دارم: فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد» (همچنین نگاه کنید به کولسیان فصل 3 آیه 21). فرزندان باید مطیع پدر و مادر خود باشند. تعلیم و تربیت فرزندان بسیار مهم است (افسسیان فصل 6 آیه های 1 تا 3). به یاد داشته باشیم که تادیب و تربیت کاملا با خشونت تفاوت دارد.

پیروی از خداوند شامل خدمت به دیگران می شود نه اینکه آنها را کنترل کنیم و بر آنها سلطه پیدا کنیم. عیسی مسیح به شاگردان خود گفت: «ولی شما چنين نباشيد. اگر كسی از شما می‌خواهد در ميان شما از همه بزرگتر باشد، بايد خدمتگزار همه باشد؛ و اگر می‌خواهد مقامش از همه بالاتر باشد، بايد غلام همه باشد. چون من كه مسيحم، نيامدم تا به من خدمت كنند؛ من آمدم تا به مردم خدمت كنم و جانم را در راه نجات بسياری فدا سازم» (متی فصل 20 آیه های 26 تا 28). دستور اوبه ما این است که یکدیگر را دوست داشته باشیم (یوحنا فصل 13 آیه 34). افسسیان فصل 5 آیه های 1 تا 2 می گوید، «همچنانكه يک كودک عزيز از رفتار پدرش تقليد می‌كند، شما نيز در هر امری از خدا سرمشق بگيريد. نسبت به ديگران، پر از محبت باشيد. در اين زمينه مسيح الگوی شما باشد، كه آنقدر ما را دوست داشت كه خود را مانند برهٔ قربانی، به خدا تقديم كرد تا گناهانمان را پاک سازد. خدا نيز از اين قربانی خشنود شد، زيرا محبت مسيح نسبت به ما، در نظر خدا همچون عطر خوشبو بود». مسیحیان فراخوانده شده اند تا فداکارانه یکدیگر، مخصوصا اعضای خانواده خود، را دوست داشته باشند.

کسانی که در حال حاضر در معرض خشونت خانگی هستند باید هر کاری که می توانند انجام دهند تا از آن شرایط و محیط خارج شوند. در اکثر مواقع، خطرناک ترین زمان برای فردی که مورد خشونت خانگی قرار دارد وقتی است که او خانه را ترک می کند. تماس با پلیس و یا مراکز دیگر را در نظر داشته باشید. در آمریکا، شماره اضطراری خشونت های خانگی می تواند برای اطلاعات بیشتر به شما کمک کند، شماره تماس این مرکز 1-800-799-7233 است. از طریق وب سایت http://www.thehotline.org/ نیز می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید (توجه داشته باشید که ارتباطات اینترنتی قابل ردیابی است، پس فقط زمانی از طریق وب سایت با آنها ارتباط برقرار کنید که آن فرد نتواند فعالیت آنلاین شما را بررسی کند). حفظ امنیت اولین قدمی است که در برابر خشونت خانگی باید برداشته شود.

حتی بعد از اینکه قربانیان از آزار جسمی نجات پیدا می کنند و جراحت های بدنی آنها التیام می یابد، زخم های عاطفی و روانی در عمق وجود آنها ریشه می زند. خشونت خانگی می تواند پیامدهای شدید روحانی نیز داشته باشد. قربانیان ممکن است اعتماد خود را به خدا از دست بدهند. چرا خدا اجازه چنین اتفاقی را داد؟ آیا می توان به خدا اعتماد کرد؟ آیا او واقعا من را دوست دارد؟ وقتی از من سوء استفاده می شد او کجا بود؟ فرایند التیام این درد زمان می برد. احساس درونی و عاطفی شما در این شرایط باید بروز داده شود. ابراز خشم از این شرایط کار درستی است. ما باید وخامت این موضوع را درک کنیم؛ سرخوردگی، خشم درونی و خجالت شرایط را بهتر نمی کند. در اکثر مواقع قربانیان تصمیم به بخشش زودهنگام طرف مقابل می گیرند. بخشش در نهایت چیزی است که باعث رهایی قربانی می شود. اما بخشش واقعی زمانی می تواند صورت بگیرد که زخم ها دیده شده باشند. قربانیان خشونت نیاز به حمایت و کمک یک مشاور مسیحی دارند تا در مسیر بهبود و التیام همراه آنها باشد.

همچنین نباید تصور کنیم که فرد سلطه جو به هیچ چیز دیگری غیر از توقف رفتار خود نیاز ندارد. احتمالا مسائل حل نشده ای در زندگی آنها وجود داشته که از آنها یک فرد سلطه جو ساخته است. اگر فرد سلطه جو رفتار خشن خود را بپذیرد و درخواست کمک داشته باشد، مشاوره و کمک مسیحی می تواند بسیار سودمند باشد.

هر خشونت خانگی داستان متفاوتی دارد. موقعیت ها و اشخاص بسیار متفاوت هستند و در یک مقاله نمی توان به این مسئله به طور کامل پرداخت. معمولا مشاوره ازدواج نمی تواند راه حل مناسبی باشد – حداقل نه تا زمانی که خشونت متوقف نشده باشد. هر دو طرف باید به طور جداگانه مشاوره شوند و هر دو طرف باید تمایل به آشتی داشته باشند. همین قانون در مورد خانواده درمانی نیز صدق می کند. فرزندان هرگز نباید در محیط خشونت آمیز باشند حتی زمانی که فرد سلطه جو در حال یادگیری روش خداپسندانه پدری است.

خشونت خانگی خدا را می رنجاند. او نسبت به قربانیان بی تفاوت نیست و هرگز آنها را رها نمی کند. برنامه او برای روابط انسان ها – مخصوصا روابط خانوادگی- ارائه تصویر زیبایی از ماهیت خداوند است. خانواده باید عشق خداوند را منعکس کند. وقتی خانه تبدیل به محل غم می شود خداوند نیز ناراحت خواهد شد. خواست خدا برای فرد سلطه جو و قربانی این است که شرایط آنها بهبود یابد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیدگاه کتاب مقدسی در مورد خشونت خانگی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries