settings icon
share icon
سوال

آیا خدا واقعا گناهان ما را فراموش می کند؟ اگر خداوند عالم مطلق است پس چطور می تواند چیزی را فراموش کند؟

جواب


متون متعددی در کتاب مقدس وجود دارند که به ما می گویند خدا گناهان ما را می بخشد و فراموش می کند. اشعیا فصل 43 آیه 25 می گوید، «من خدایی هستم که به خاطر خودم گناهان شما را پاک می‌سازم و آنها را دیگر هرگز به یاد نخواهم آورد». عبرانیان فصل دهم توضیح می دهد که چگونه فداکاری عیسی مسیح بر روی صلیب، یک بار و برای همیشه تاوان گناهان ما را پرداخت کرد. در سیستم قربانی عهد قدیم برای بخشش گناهان به طور مکرر قربانی تقدیم میشد، اما عیسی مسیح یک بار و برای همیشه بهای کامل گناهان ما را پرداخت کرد. عبرانیان فصل 10 آیه های 14 تا 18 می گوید، «او با یک قربانی، همهٔ آنانی را که از گناهانشان پاک می‌شوند، تا ابد کامل می‌گرداند. روح‌القدس نیز این را تصدیق کرده، می‌فرماید:«این است آن عهدی که در آن روز با ایشان خواهم بست: احکام خود را در دل ایشان خواهم نهاد و در ذهن ایشان خواهم نوشت.»  سپس اضافه کرده، می‌فرماید: «خطایای ایشان را خواهم بخشید و گناهانشان را دیگر به یاد نخواهم آورد.» حال که گناهان ما به طور دائمی بخشیده و فراموش شده است، دیگر چه نیازی است که برای آمرزش گناهان، بار دیگر قربانی تقدیم کنیم؟»

این متن ها بیان کننده این حقیقت هستند که خداوند گناهان ما را به خاطر نمی سپارد. با این وجود، این موضوع که «خداوند به خاطر نمی سپارد یا خداوند فراموش می کند» معمولا آن چیزی نیست که ما درباره فراموشی می دانیم. خداوند عالم مطلق است، همه چیز را می داند و هیچ چیزی را فراموش نمی کند. با این وجود، او می تواند تصمیم بگیرد که موضوعی را به خاطر نیاورد. در ارتباطات انسانی، ما می توانیم انتخاب کنیم و تصمیم بگیریم که توهین های یک شخص به خودمان را به یاد بیاوریم یا اینکه فراموش کنیم. بخشیدن یک شخص معمولا مستلزم حذف خاطره های بد از حافظه مان می باشد. ما در واقع آن گناه و خطا را فراموش نمی کنیم و برای همیشه از ذهن ما پاک نمی شود بلکه تصمیم می گیریم آنها را نادیده بگیریم. بخشش باعث می شود ما مشکلات گذشته را رها کنیم و به آنها نچسبیم.

خداوند به جای اینکه با انسان گناهکار طوری رفتار کند که سزاوار آن است، گناه را «به اندازه‌ای که مشرق از مغرب دور است به همان اندازه خداوند گناهان ما را از ما دور کرده است!» (مزامیر فصل 103 آیه 12). به سفر دور دنیا فکر کنید. چه کسی می تواند حرکت به سمت شرق کره ی زمین را متوقف کرده و به سمت غرب آن برود؟ به هیچ عنوان نمی توان گفت. ما وقتی نجات پیدا می کنیم، گناهانمان به طور کامل بخشیده می شود. این همان موضوعی است که نویسنده ی عبرانیان درباره آن صحبت می کند، عیسی مسیح یک بار و برای همیشه با قربانی کردن خود تاوان گناهان ما را پرداخت کرد. فداکاری عیسی مسیح گناهان ما را به طور کامل پاک کرد. ما با ایمان آوردن به عیسی مسیح در نظر خدا پاک و مقدس می شویم. رومیان فصل 8 آیه 1 می گوید ایمانداران به عیسی مسیح هیچ محکومیتی ندارند. رومیان فصل 8 آیه های 31 تا 30 سخنرانی زیبایی درباره امنیت ما در عیسی مسیح ارائه می دهد. گناه با ایمان به عیسی مسیح دیگر جایی در وجود ما ندارد. خداوند ما را به طور کامل می پذیرد و پاک و مقدس اعلام می کند. او دیگر گناهان ما را به یاد خود نمی آورد و با ما مانند مقدسان رفتار می کند. دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21 می گوید، «زیرا خدا مسیح را که هرگز گناه نکرد، در راه ما قربانی گناه ساخت، تا ما بتوانیم به‌واسطۀ مسیح در پیشگاه خدا مقبول واقع شویم.» او به این طریق گناهان ما را فراموش می کند.

حتی ما مسیحیان هم گناه می کنیم اما اطمینان داریم که خدا به قول خود وفادار است و ما را می بخشد (اول یوحنا فصل 1 آیه 9). او پاک می کند و می گذرد؛ گناهان ما را به عنوان مدرکی علیه ما نگه نمی دارد، بلکه ما را از اسارت گناه آزاد می کند تا رها شویم و یک زندگی جدید را آغاز کنیم. ما این حقیقت را می دانیم که با ایمان به عیسی مسیح به طور کامل بخشیده می شویم، پس به حزقیای پادشاه می پیوندیم و خدا را اینگونه ستایش می کنیم: «گناهان مرا بخشیدی و فراموش کردی» (اشعیا فصل 38 آیه 17). ما نیز مانند پولس می توانیم گذشته را فراموش کنیم و «با انتظار و امید به آنچه در پیش است چشم بدوزیم، و بکوشیم تا به خط پایان مسابقه برسیم و جایزه را به چنگ آوریم، که برای آن، خدا ما را به سوی آسمان فرا می‌خواند» (فیلیپیان فصل 3 آیه 13).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا خدا واقعا گناهان ما را فراموش می کند؟ اگر خداوند عالم مطلق است پس چطور می تواند چیزی را فراموش کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries