settings icon
share icon
سوال

آیا خدا جواب دعاها را می دهد؟

جواب


جواب کوتاه به این پرسش بله است، او به ما قول داده است اگر چیزی را که مطابق با خواست او برای زندگی ماست از او بخواهیم به ما خواهد داد (اول یوحنا فصل 5 آیه های 14 تا 15). نکته ای را باید به این مطلب اضافه کنیم: ممکن است گاهی از پاسخ او خوشحال نشویم.

ما برای خیلی چیزها دعا می کنیم – برخی از آنها خوب هستند، برخی بد و برخی دیگر واقعا بیهوده می باشند. اما خدا به همه دعاهای ما بدون توجه به محتوای آنها گوش می دهد (متی فصل 7 آیه 7). او فرزندان خود را نادیده نمی گیرد (لوقا فصل 18 آیه های 1 تا 8). خداوند به ما قول داده است که وقتی با او صحبت می کنیم، به ما گوش داده و پاسخ می دهد (متی فصل 6 آیه 6، رومیان فصل 8 آیه های 26 تا 27). پاسخ او ممکن است شکل های گوناگونی مانند «بله»، «خیر» یا «صبر کن، حالا نه» باشد.

به یاد داشته باشید که دعا مجبور کردن خدا برای انجام کاری که ما می خواهیم نیست. دعاهای ما باید برای چیزهایی باشند که خداوند را جلال می دهد، و آنچه کتاب مقدس درباره خواست خدا می گوید را منعکس کند (لوقا فصل 11 آیه 2). اگر برای چیزی دعا کنیم که بی احترامی به خداوند است یا خواست او برای ما نیست، بعید است که دعای ما برآورده شود. حکمت خداوند بی نهایت بالاتر از حکمت ماست، و باید باور داشته باشیم که پاسخ های او به دعاهای ما بهترین راه حل موجود می باشند.

آیا خدا جواب دعاها را می دهد؟ - وقتی پاسخ خدا «بله» است.

در دو فصل آغازین کتاب اول سموئیل، حنا دعا می کند و از خدا می خواهد تا فرزندی به او بدهد. او توانایی باردار شدن نداشت، در آن زمان، ناباروری نشانه شرم آوری برای یک زن بود. حنا بسیار مشتاقانه دعا کرد تا حدی که کاهنی که او را در حال دعا دید گمان کرد او مست است. خدا دعای حنا را اجابت کرد و اجازه داد تا صاحب فرزند شود.

عیسی مسیح گفت، «شما می‌توانيد به نام من، هر چيزی از خدا درخواست كنيد، و من آن را به شما خواهم داد. چون من كه فرزند خدا هستم هر چه برای شما انجام دهم، باعث بزرگی و جلال خدا خواهد شد» (یوحنا فصل 14 آیه 13). اگر برای چیز خاصی دعا کرده اید و خداوند دقیقا همان چیز را به شما داده است، مطمئن باشید که آن خواست او برای شما بوده است. هیچ چیزی بدون اجازه خدا اتفاق نمی افتد (رومیان فصل 8 آیه 28).

آیا خدا جواب دعاها را می دهد؟ - وقتی پاسخ خدا «نه» است.

در یوحنا فصل 11، مریم و مارتا از مسیح می خواهند که برادر در حال مرگشان را شفا دهد، اما عیسی مسیح درخواست آنها را برآورده نمی کند و ایلعازر می میرد. چرا او درخواست این زنان غصه دار که عیسی مسیح را خیلی دوست داشتند را رد کرد ؟ برای اینکه او برنامه های بزرگتری برای ایلعازر داشت، برنامه ای که احتمالا برای هیچ کسی قابل تصور نبود.

«نه» یکی از بدترین ترین پاسخ هایی است که می توانیم دریافت کنیم. اما به یاد داشته باشید که خداوند دانای مطلق است و از همه چیز در طول تاریخ اطلاع دارد. او نتیجه همه انتخاب های ما را در هر موقعیتی می داند، کاری که در توانایی ما نیست. ما ردی از قلمو را می بینیم، درحالی که او کل تصویر نقاشی شده را می بیند. امثال فصل 3 آیه 5 می گوید، « با تمام دل خود به خداوند اعتماد كن و بر عقل خود تكيه منما.» وقتی در جواب دعا از خداوند «نه» می شنویم، باید باور کنیم که آنچه می خواستیم، خواست او نبوده است.

آیا خدا جواب دعاها را می دهد؟ - وقتی پاسخ خدا «صبر کن، حالا نه» است.

گاهی شنیدن «صبر کن» مشکل تر از شنیدن «نه» است برای اینکه باید صبور باشیم (رومیان فصل 8 آیه 25). انتظار سخت است، اما ما باید سپاسگزار خدا باشیم که همه چیز را تحت کنترل خود دارد، باید به زمان بندی او اعتماد کنیم (رومیان فصل 12 آیه 12، مزامیر فصل 37 آیه های 7 تا 9).

خداوند بهترین ها را برای زندگی شما می خواهد. او نمی خواهد که رنج بیهوده ببرید. ارمیا فصل 29 آیه 11 می گوید، «خواست و ارادهٔ من، سعادتمندی شماست و نه بدبختی‌تان، و كسی به‌جز من از آن آگاه نيست. من می‌خواهم به شما اميد و آيندهٔ خوبی ببخشم.» صبور باشید و بدانید که او پدر مهربان شماست (مزامیر فصل 46 آیه 10).

وقتی درخواستی از خدا دارید، در آنچه فیلیپیان فصل 4 آیه 6 به ما می گوید، ثابت قدم بمانید: «برای هيچ چيز غصه نخوريد؛ در عوض برای همه چيز دعا كنيد و هر چه لازم داريد به خداوند بگوييد و فراموش نكنيد كه برای جواب دعاها، از او تشكر نماييد.» و زمانیکه خداوند جواب می دهد، بدون توجه به اینکه با پاسخ او موافق هستید یا نه، آماده پذیرش حکمت او باشید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا خدا جواب دعاها را می دهد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries