settings icon
share icon
سوال

فرضیه مستند چیست؟

جواب


فرضیه مستند در اصل سعی دارد تا ماهیت ماورای طبیعی را از تورات بگیرد و نگارش آن توسط موسی را نفی کند. گزارش های مربوط به گذر از دریای سرخ، نان من در بیابان، جوشیدن آب از دل صخره و غیره داستان هایی در نظر گرفته می شوند که سینه به سینه منتقل شده اند، بنابراین رویدادهای معجزه آمیز محصول تخیل داستان سراها بوده است نه وقایعی که واقعا اتفاق افتاده و توسط شاهدان عینی به ثبت رسیده باشند. فرضیه مستند، در کنار نظریه جی ای دی پی، نگارش تورات توسط موسی را رد می کنند و آن را به چهار (یا بیشتر) نویسنده/ویرایشگر دیگر نسبت می دهند که در طول صدها سال آن را به رشته تحریر درآورده اند. فرضیه مستند یک تلاش الهیاتی لیبرال برای زیر سوال بردن صحت تورات است.

طرفداران فرضیه مستند نگارش تورات را سال 400 قبل از میلاد می دانند، تقریبا 1000 سال پس از مرگ موسی (تقریبا سال 1400 ق.م.). یک گزاش هزارساله، حتی اگر در نهایت وفاداری به آیندگان منتقل شود ثبت وقایع اصلی را تغییر خواهد داد. به یاد داشته باشید که تورات در زمان سرگردانی اسرائیلی ها ( به دلیل نافرمانی از خدا) در بیابان هنوز در حال نگارش بود. ثبت وقایع این سفر 1000 سال پس از وقوع آن باعث به وجود آمدن گمانه زنی هایی در مورد صحت آن می شود. محققان لیبرال الهیات سالیان درازی است که تلاش می کنند کلام خدا را تضعیف کنند، یک روش برای انجام این کار ایجاد شک و تردید در مورد صحت تاریخی و نگارش تورات است.

پرسش این است که آیا دیدگاه محققان لیبرال الهیات پایه و اساس دارد. اگر آغاز نگارش تورات در حدود سال 400 ق.م. بعد از اسارت در بابل بوده است - آنگونه که طرفداران فرضیه مستند ادعا می کنند - بنابراین موسی نمی توانسته نگارنده آن باشد. با این وجود، عیسی مسیح در مرقس فصل 12 آیه 26 می گوید، «ولی دربارهٔ روز قيامت و زنده شدن مردگان، مگر سرگذشت موسی و بوتهٔ سوزان را در كتاب تورات نخوانده‌ايد؟ در آنجا خدا به موسی فرمود: من خدای ابراهيم، خدای اسحاق و خدای يعقوب هستم .» عیسی مسیح به وضوح می گوید که موسی گزارش بوته سوزان را در خروج فصل 3 نوشته است. عیسی مسیح خروج را بخشی از «کتاب موسی» معرفی می کند، بنابراین باور به نگارش تورات در تقریبا هزار سال پس از مرگ موسی انکار گفته اوست.

شواهد بسیار محکمی هم وجود دارد که نگارش دیگر کتاب های تورات توسط موسی را اثبات می کند و کل فرضیه مستند را فاقد اعتبار می داند. پطرس در اعمال رسولان فصل 3 آیه 22 درباره تثنیه فصل 18 آیه 15 صحبت می کند و موسی را نویسنده آن متن معرفی می کند. پولس در رومیان فصل 10 آیه 5 می گوید، «موسی گفت» و سپس از لاویان فصل 18 آیه 5 نقل قول می کند.

فرضیه مستند شهادت های عیسی مسیح، پطرس و پولس را زیر سوال می برد، برای اینکه آنها حداقل درمورد نگارش سه کتاب تورات توسط موسی شهادت می دهند. تاریخ و سنت یهود هم موسی را نگارنده تورات می داند، و هیچ نوع حمایتی از فرضیه مستند نمی کند. فرضیه مستند تنها یک فرضیه است، هرگز ثابت نشده است و اهمیتی هم ندارد که چه تعداد از محققان لیبرال الهیات از آن دفاع می کنند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

فرضیه مستند چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries