settings icon
share icon
سوال

عقیده جایگزینی چیست؟

جواب


عقیده جایگزینی یک از موضوعات اصلی کتاب مقدس است. خداوند اصل جایگزین را در باغ عدن وقتی آدم و حوا گناه کردند بنیان نهاد. خداوند با کشتن یک حیوان برای پوشاندن برهنگی آنها (پیدایش فصل 3 آیه 21) تصویری را ترسیم کرد تا نشان دهد که چه چیزی برای برقراری رابطه دوباره بشر با او لازم است. او این طرح را با قوم برگزیده خود یعنی اسرائیل ادامه داد. خداوند قانون شریعت را به آنها داد تا تقدس خودش و عدم توانایی آنها در به دست آوردن آن پاکی و تقدس را نشان دهد. سپس جایگزینی به شکل قربانی یک حیوان برای پرداخت بهای گناهان آنها تعیین کرد (خروج فصل 29 آیه های 41 تا 42، فصل 34 آیه 19؛ اعداد فصل 29 آیه 2). انسان با قربانی کردن حیوانات بیگناه بر اساس مشخصاتی که خدا تعیین کرده بود، گناهانش بخشیده می شد و می توانست به حضور خدا برود. آن حیوان به جای گناهکار میمرد، بنابراین گناهکار بی گناه اعلام شده و از بند آن آزاد میشد. لاویان فصل 16 به ما درباره بز طلیعه می گوید، بزرگان اسرائیل دست خود را روی سر بز قرار می دادند و به شکل سمبولیک گناهان مردم را به آن بز انتقال می دادند. سپس بز را در بیابان رها می کردند تا گناهان مردم را از آنها دور کند.

طرح جایگزین موجود در سرتاسر عهد قدیم، پیش درآمدی بر ظهور عیسی مسیح بود. عید پسح به روشنی طرح جایگزینی را نشان می دهد. خداوند در خروج فصل 12 به قوم اسرائیل دستور عمل های لازم را در مورد عبور خودش از مصر برای مجازات مصریان را می دهد که از خانه ها عبور می کرد و جان نخست زادگان خانواده ها را می گرفت. تنها راه فرار از این مصیب این بود که بره ی نری را قربانی می کردند و خون آن را بر تیرک سر در خانه ها و جلوی ورودی ها می مالیدند. خداوند به آنها گفت «خونی که شما روی تیرهای در خانه‌های خود می‌پاشید، نشانه‌ای بر خانه‌هایتان خواهد بود. من وقتی خون را ببینم از شما خواهم گذشت و فقط مصری‌ها را هلاک می‌کنم» (خروج فصل 12 آیه های 13). بره پسح جایگزینی برای هر یک از نخست زادگان مردی بود که دستور خدا را اجرا کردند.

خداوند طرح جایگزینی را با ظهور عیسی مسیح، به عهد جدید منتقل کرد. او صحنه را آماده کرده بود تا انسان هدف از آمدن مسیح و کاری که باید انجام دهد را درک کند. دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21 می گوید، «زیرا خدا مسیح را که هرگز گناه نکرد، در راه ما گناه ساخت، تا ما بتوانیم به‌واسطۀ مسیح در پیشگاه خدا مقبول واقع شویم.» بره ی کامل خداوند، گناهان بشر را بر روی دوش خودش گذاشت، جان خود را فدا کرد، و به جای ما مرد (یوحنا فصل 1 آیه 29؛ اول پطرس فصل 3 آیه 18). تنها قربانی قابل قبول برای گناهان، یک هدیه قربانی کامل و بی عیب است. مرگ خود ما برای گناهانمان کافی نیست. ما کامل و بی نقص نیستیم. تنها عیسی مسیح، خدا در جسم یک انسان کامل، شرط لازم برای پرداخت بهای گناهان را دارد و او با اراده و خواست خود جانش را برای ما فدا کرد (یوحنا فصل 10 آیه 18). ما هیچ کاری برای نجات مان نمی توانستیم انجام دهیم، بنابراین خدا این کار را برای ما انجام داد. پیشگویی مسیحایی اشعیا، مرگ جایگزین مسیح را به شکل کاملا روشن و واضح بیان می کند: «برای گناهان ما بود که او مجروح شد و برای شرارت ما بود که او را زدند. او تنبیه شد تا ما سلامتی کامل داشته باشیم. از زخمهای او ما شفا یافتیم» (اشعیا فصل 53 آیه 5).

عیسی مسیح، بر خلاف حیوانات قربانی در عهد قدیم، جایگزین کاملی برای ما بود. عبرانیان فصل 10 آیه 4 می گوید، «زیرا محال است که خون گاوها و بزها واقعاً لکه‌های گناه را پاک سازد.» برخی ممکن است بگویند، «یعنی همه آن قربانی هایی که یهودیان فدا کردند کاملا بی فایده بود؟» نویسنده عبرانیان به روشنی می گوید خون حیوانات به خودی خود هیچ ارزشی نداشت بلکه مهم چیزی بود که به صورت نمادین نشان داده میشد و تفاوت ایجاد می کرد. ارزش قربانی های آن دوران این بود که نشان دهد آن حیوان جایگزین گناهان انسان میشد و توجه ها را به سمت قربانی نهایی یعنی عیسی مسیح جلب می کرد (عبرانیان فصل 9 آیه 22).

برخی از مردم دچار این اشتباه می شوند که چون عیسی مسیح برای همه گناهان دنیا مرد، پس همه انسان ها روزی به بهشت خواهند رفت. این طرز فکر نادرست است. پذیرش جایگزینی مرگ مسیح باید شخصا به قلب انسان ها اعمال شود، درست مانند خون پسح که باید شخصا به در خانه ها مالیده میشد (یوحنا فصل 1 آیه 12، فصل 3 آیه های 16 تا 18؛ اعمال رسولان فصل 2 آیه 38). ما قبل از اینکه بتوانیم در عیسی مسیح از نظر خدا پاک و بیگناه شویم، باید طبیعت گناه آلود قدیمی خود را با طبیعت جدید پاک معاوضه کنیم. خداوند، قربانی جایگزین را به ما هدیه می دهد؛ اما ما باید شخصا آن جایگزین را با ایمان به عیسی مسیح قبول کنیم (افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 9).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

عقیده جایگزینی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries