settings icon
share icon
سوال

چرا نباید این دنیا را دوست داشته باشیم؟

جواب


اول یوحنا فصل 2 آیه های 15 تا 16 می گوید، «به اين دنيای گناه‌آلود و به آنچه به آن تعلق دارد، دل نبنديد. كسی كه به اين چيزها دل ببندد، در واقع نشان می‌دهد كه به خدا دلبستگی ندارد. زيرا وابستگی‌های اين دنيا و خواسته‌های ناپاک، ميل به داشتن و تصاحب هر آنچه كه به نظر جالب می‌آيد، و غرور ناشی از ثروت و مقام، هيچيک از خدا نيست؛ بلكه از اين دنيای گناه‌آلود می‌باشد». با این حال، یوحنا فصل 3 آیه 16 با این عبارت آغاز می شود که «زيرا خدا به قدری مردم جهان را دوست دارد...». بنابراین، خدا دنیا را دوست دارد، پس چرا ما نباید دوست داشته باشیم؟ این چه تناقضی است؟

در کتاب مقدس از کلمه دنیا برای اشاره به کره زمین و جهان فیزیکی استفاده شده است (عبرانیان فصل 1 آیه 2، یوحنا فصل 13 آیه 1)، اما اکثرا به سیستم انسانی این دنیا اشاره می کند که با خداوند تناقض دارد (متی فصل 18 آیه 7، یوحنا فصل 15 آیه 19، اول یوحنا فصل 4 آیه 5). منظور کتاب مقدس از اینکه می گوید خدا دنیا را دوست دارد، انسان هاست(اول یوحنا فصل 4 آیه 9). ما نیز به عنوان فرزندان او باید انسان های دیگر را دوست داشته باشیم (رومیان فصل 13 آیه 8، اول یوحنا فصل 4 آیه 7، اول پطرس فصل 1 آیه 22). داستان سامری نیکوکار به ما می گوید که نمی توانیم بین دوست داشتن مردم فرق بگذاریم (لوقا فصل 10 آیه های 30 تا 37).

وقتی کتاب مقدس به ما می گوید نباید این دنیا را دوست داشته باشیم، در واقع به سیستم فاسد دنیا اشاره می کند. شیطان حاکم این دنیاست و ارزش های اخلاقی خاص خودش را دارد که در تضاد با خداوند قرار دارند (دوم قرنتیان فصل 4 آیه 4). اول یوحنا فصل 2 آیه 16 خواسته های شیطان را با جزئیات می گوید: خواسته های ناپاک، چشم ناپاک، تکبر و خواسته های دنیوی. همه گناهان در این سه کار بد خلاصه می شوند؛ حسادت، زنا، غرور، دروغ، خودبینی، و بسیاری دیگر از گناهان از همین سه گناه سرچشمه می گیرند.

ما وقتی مسیحی می شویم دنیا را ترک می کنیم. اشعیا فصل 55 آیه 7 می گوید، ایمان به خدا یعنی اینکه راه ها و افکار خود را رها کنیم. جان بانیان در کتاب خود، سیر و سلوک زائر، ایمانداری را به تصویر می کشد که چشمانش رو به آسمان، بهترین کتاب در دست و پشت به دنیا ایستاده است (صفحه 34).

دنیا معمولا گناه را تحسین می کند. رسانه های جمعی، ما را تشویق می کنند تا به گناهکاران حسادت کنیم و به شکل احمقانه ای خودمان را با افراد مشهور و پولدار مقایسه کنیم (نگاه کنید به امثال فصل 23 آیه 17). محبوبیت «ستارگان، سلبریتی» اغلب به این دلیل است که احساس نارضایتی شما از خودتان را تحریک می کنند. آگهی دهندگان از گرایش و عشق ذاتی شما به این دنیا به عنوان تله استفاده می کنند، و کمپین های تبلیغاتی به نوعی برای حس شهوت دیداری، جسمانی و خواسته های دنیوی جذاب به نظر می رسند.

عشق به دنیا یعنی دل بستن و وقف زندگی به دارایی ها، فلسفه ها و اولویت های آن است. خداوند از فرزندان خود می خواهد تا اولویت های خود را بر پایه ارزش های ابدی اخلاقی او قرار دهند. پادشاهی خدا و راستی باید بالاترین اولویت ما در زندگی باشد (متی فصل 6 آیه 33). هیچ کسی نمی تواند به دو ارباب خدمت کند (متی فصل 6 آیه 24). و ما نمی توانیم همزمان خودمان را وقف خدا و دنیا کنیم.

وقتی با ایمان به عیسی مسیح به عضویت خانواده خدا پذیرفته می شویم، او به ما قدرت خروج از شیوه فاسد زندگی دنیوی را عطا می کند (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17)؛ و شهروند پادشاهی دیگری می شویم (فیلیپیان فصل 1 آیه 27، فصل 3 آیه 20). خواسته های ما به بهشت گرایش پیدا می کنند و به جمع آوری ثروت و گنج ابدی خواهیم پرداخت (لوقا فصل 12 آیه 33، اول تیموتائوس فصل 6 آیه های 18 تا 19). به این درک خواهیم رسید که ابدیت مهم است نه زندگی موقتی در این دنیا، به همین دلیل دیگر این دنیا را دوست نخواهیم داشت.

اگر مانند غیرایمانداران به دوست داشتن این دنیا ادامه دهیم، رشد روحانی ما از کار می افتد و به افرادی بی فایده برای پادشاهی خدا تبدیل می شویم (متی فصل 3 آیه 8، لوقا فصل 6 آیه های 43 تا 45، یوحنا فصل 15 آیه های 1 تا 8). عیسی مسیح در یوحنا فصل 12 آیه 25 یک قدم جلوتر می رود و می گوید: «اگر در اين دنيا به زندگی خود دل ببنديد، آن را بر باد خواهيد داد؛ ولی اگر از جان و زندگی خود بگذريد، به جلال و زندگی جاويد خواهيد رسيد». ما حتی نباید زندگی دنیوی خودمان را هم دوست داشته باشیم. عیسی مسیح به ما گفت باید او را بیشتر از هر چیزی و هرکسی دوست داشته باشیم تا لایق او شویم (متی فصل 10 آیه های 37 تا 38)

به طور کلی، کلمه دنیا در کتاب مقدس به نظام فاسد این دنیا اشاره می کند که توسط شیطان اداره می شود و ما را از پرستش خداوند منحرف می کند. جان کالوین می گوید: «قلب انسان کارخانه بت است». ما می توانیم از هر چیزی بت بسازیم. هر تمایلی و خواسته قلبی که توسط خدا در وجود ما برای جلال او گذاشته نشده است می تواند به یک بت تبدیل شود (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). عشق به دنیا بت پرستی است (اول قرنتیان فصل 10 آیه های 7 و 14). بنابراین، در عین حال که به ما دستور داده شده تا مردم دنیا را دوست داشته باشیم، اما باید در مورد هر چیزی که عشق و توجه ما را از خداوند منحرف می کند بسیار هوشیار باشیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا نباید این دنیا را دوست داشته باشیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries