settings icon
share icon
سوال

من طلاق گرفته ام. آیا بر اساس کتاب مقدس می توانم دوباره ازدواج کنم؟

جواب


ما اغلب چنین سوالاتی را دریافت می کنیم که مثلا «من به چنین و چنان دلیلی طلاق گرفته ام. آیا می توانم دوباره ازدواج کنم؟» «من دوبار طلاق گرفته ام- اولی بخاطر خیانت (زنا) همسرم و دومی بخاطر عدم تفاهم. هم اکنون با مردی ملاقات می کنم که سه بار طلاق گرفته – اولی بخاطر عدم تفاهم، دومی بخاطر خیانت از طرف خودش و سومی بخاطر خیانت همسرش. آیا ما می توانیم با هم ازدواج کنیم؟» جواب دادن به چنین سوالاتی بسیار سخت است، چون کتاب مقدس درباره موقعیتهای مختلف بعد از طلاق با جزئیات حرفی نزده است.

آنچه ما قطعا می دانیم این است که نقشه خدا برای یک زوج (زن و شوهر) این است که تا وقتیکه زنده هستند در کنار هم باشند (پیدایش فصل 2 آیه 24؛ متی فصل 19 آیه 6). زنا تنها موردی است که کتاب مقدس اجازه می دهد تا فرد بعد از طلاق دوباره ازدواج کند (متی فصل 19 آیه 9)، و حتی در اینباره در میان مسیحیان اختلاف عقیده است. احتمال دیگر ترک کردن همسر است – یعنی وقتیکه یک همسر بی ایمان همسر ایماندارش را ترک می کند (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 12-15). این قسمت از کلام هم با وجود اینکه در باره ازدواج مجدد حرفی نمی زند، اما درباره متعهد بودن و ماندن در ازدواج صحبت می کند. همچنین سوء استفاده های جسمی، جنسی و روانی هم برای طلاق و ازدواج مجدد دلیل کافی باشد. اما کتاب مقدس هم از این گناهان به مفهوم طلاق و ازدواج مجدد صحبتی نکرده است.

ما دو چیز را قطعا می دانیم. خدا از طلاق متنفر است (ملاکی فصل 2 آیه 16)، و خدا مهربان و بخشنده است. هر طلاقی در نتیجه گناه است، گناه یک یا هر دو همسر. آیا خدا گناه طلاق را می بخشد؟ قطعا! طلاق گناه نابخشودنی تر از بقیه گناهان نیست. بخشش همه گناهان از طریق ایمان به عیسی مسیح امکان پذیر است (متی فصل 26 آیه 28؛ افسسیان فصل 1 آیه 7). اگر خدا گناه طلاق را می بخشد، آیا به این معنی است که شما برای ازدواج مجدد آزاد هستید؟ الزاما نه. گاهی خدا افراد را برای مجرد ماندن می خواند (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 7-8). به مجرد ماندن نباید به عنوان یک نفرین یا تنبیه نگاه کرد، بلکه باید آن را به عنوان موقعیتی برای خدمت به خدا با تمام وجود در نظر گرفت (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 32-36). کلام خدا به ما می گوید که ازدواج کردن بهتر از سوختن در آتش هوس است (اول قرنتیان فصل 7 آیه 9). شاید گاهی این در مورد ازدواج مجدد بعد از طلاق هم صدق کند.

پس، آیا شما می توانید و یا باید دوباره ازدواج کنید یا نه؟ ما نمی توانیم به این سوال جواب بدهیم. در نهایت، این چیزی بین شما، همسر احتمالی شما، و از همه مهمتر خدا می باشد. تنها نصیحتی که می توانیم به شما بدهیم این است که دعا کنید تا خدا در این مورد به شما حکمت بدهد (یعقوب فصل 1 آیه 5). با فکری گشوده دعا کنید و صادقانه از خدا بخواهید تا آنچه می خواهد را در قلب شما بگذارد (مزامیر فصل 37 آیه 4). اراده خدا را بطلبید (امثال سلیمان فصل 3 آیه های 5-6) و راهی که او پیش پای شما می گذارد را بپیمایید .

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

من طلاق گرفته ام. آیا بر اساس کتاب مقدس می توانم دوباره ازدواج کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries