settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره طلاق و ازدواج مجدد چه می گوید؟

جواب


علی رغم دیدگاه شما نسبت به طلاق، همیشه باید حقیقتی را که کتاب مقدس در ملاکی فصل 2 آیه 16 بیان داشته است، بیاد داشت: "زیرا یهوه خدای اسرائیل میگوید که از طلاق نفرت دارم." مطابق تعلیم کتاب مقدس، ازدواج یک تعهد مادام العمر است. "بطوری كه آن دو نفر ديگر دو تن نيستند بلكه يک تن. هيچ انسانی حق ندارد آن دو را كه خدا به هم پيوسته است، جدا كند" (متی فصل 19 آیه 6). خدا کاملاً واقف است که چون ازدواج شامل دو انسان ضعیف و گناهکار میباشد، همیشه احتمال طلاق وجود دارد. در عهد قدیم خدا قوانینی وضع کرد تا حقوق شخص مطلقه (بطور اخص، زنان) حفظ شود (تثنیه فصل 24 آیه های 1 تا 4). عیسی مسیح در انجیل متی فصل 19 آیه 8 می گوید که به دلیل سنگدلی قوم بود که خدا اجازه طلاق را داد (هرچند که بر خلاف خواسته قلبی خدا بود).

بحث کتاب مقدسی طلاق و ازدواج مجدد، در اصل، پیرامون سخنان عیسی در متی فصل 5 آیه 32 و فصل 19 آیه 9 شکل می گیرد. عبارت "به غير علت زنا" تنها مورد در کتاب مقدس است که احتمالاً اجازۀ طلاق و ازدواج دوباره را فراهم می کند. بسیاری از مفسرین، این استثناء ("به غير علت زنا") را مربوط به دوره "نامزدی" می دانند. در سنت یهود، زن و مردی که هنوز "نامزد" بودند، به عنوان یک زوج ازدواج کرده به حساب می آمدند. بر این اساس، خیانت جنسی در دوره نامزدی تنها دلیل معتبر برای طلاق محسوب میشود.

باید در نظر داشت که کلمه ای که، از زبان یونانی، "زنا " ترجمه شده، کلمه ای است که می توان آن را در مورد هر نوع بی بندوباری جنسی به کار برد. این کلمه می تواند به معنی رابطه نامشروع، فاحشگی، بی عفتی و غیره باشد. ممکن است منظور عیسی مسیح این باشد که زمانی طلاق جایز است که گناه جنسی رخ داده باشد. روابط جنسی، بخشی از پیوند زناشویی هستند "و آن دو يك تن خواهند بود" (پیدایش فصل 2 آیه 24؛ متی فصل 19 آیه 5؛ افسسیان فصل 5 آیه 31). بنابراین شکستن این پیمان با برقراری روابط جنسی نا مشروع (خارج از ازدواج)، می تواند دلیلی موجه برای طلاق باشد. دراین صورت، با توجه به این متن، میتوان ایده ازدواج مجدد را در کلام عیسی مسیح یافت. عبارت " با زن ديگری ازدواج كند " ( متی فصل 19 آیه 9) نشان میدهد که در موارد خاص، طلاق و ازدواج دوباره جایز میباشد. اما باید توجه داشته باشیم که فقط شریک بی گناه، حق ازدواج دوباره دارد. اگرچه در متن ذکر نشده، ولی اجازه ازدواج بعد از طلاق، رحمت خداوند در مورد کسی است که بر علیه او گناهی صورت گرفته، نه کسی که مرتکب گناه جنسی شده است. شاید تحت شرایط خاصی، به طرف گناهکار اجازه ازدواج مجدد داده شود، اما این متنی که درباره آن صحبت کردیم، چنین اجازه ای برای شخص خطاکار قائل نیست.

برخی، اول قرنتیان فصل 7 آیه 15 را استثناء دیگری برای ازدواج دوباره می دانند، و آن زمانی است که یک غیر ایماندار، همسر ایماندارش را طلاق می دهد. اگرچه متن مورد نظر، اشاره ای به ازدواج دوباره ندارد، ولی اعلام مینماید که یک ایماندار، به زندگی با همسر غیرایماندارش که قصد ترک او را دارد، مقید نیست. بعضی ها ادعا می کنند که خشونت و آزار(همسر یا فرزند) دلیل قابل قبولی برای طلاق است (حتی با وجود اینکه در کتاب مقدس ذکر نشده است). درست است که این مورد، علت خوب و قابل قبولی به نظر میرسد ولی عاقلانه نیست که مبنای آن را بر اساس کتاب مقدس تفسیر کنیم.

گاهی اوقات فراوانی بحث پیرامون شروط و استثنائات طلاق باعث میشود که حقیقتی مهم نادیده گرفته شود؛ و آن اینکه زناکاری ـ به هر شکلی که باشد ـ میتواند فقط مجوز طلاق باشد، نه لزوم آن. حتی در صورت وقوع زنا، یک زوج می توانند به واسطۀ محبت عیسی مسیح، بخشش را از او بیاموزند و زندگیشان را باز سازی کنند. خداوند ما را بیش از اینها بخشیده است. مطمئناً ما نیز قادر خواهیم بود با پیروی از او، حتی گناه زنا را نیز ببخشیم (افسسیان فصل 4 آیه 32). با این حال، این امکان وجود دارد که طرف خطاکار بدون جبران اعمالش، به گناه جنسی خود ادامه دهد. در چنین حالتی میتوان متی فصل 19 آیه 9 را بکار گرفت. خیلی ها بعد از طلاق سریعاً به ازدواج دوباره، فکر می کنند. در حالیکه شاید خواست خدا برای آنها مجرد ماندن باشد. برخی را، خداوند مقرر کرده است مجرد بمانند تا به تمام و کمال (و بدون هیچ وقفه ای) در خدمت او باشند (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 32 تا 35). ازدواج دوباره بعد از طلاق می تواند یک گزینه در برخی شرایط باشد ولی بدین معنی نیست که تنها گزینه است.

کتاب مقدس کاملا مشخص کرده است که خداوند از طلاق نفرت دارد (ملاکی فصل 2 آیه 16)، و آشتی و بخشش باید نشانه های زندگی ایمانداران باشند (لوقا فصل 11 آیه 4؛ افسسیان فصل 4 آیه 32). با این وجود، خداوند می داند که طلاق، حتی در میان فرزندانش اتفاق خواهد داد. ایمانداری که طلاق گرفته و یا ازدواج مجدد داشته است، نباید احساس کند که محبت خداوند نسبت به او کاهش یافته است، حتی اگر طلاق و ازدواج او تحت پوشش استثنای متی فصل 19 آیه 9 نباشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره طلاق و ازدواج مجدد چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries