settings icon
share icon
سوال

چه کسی کتاب مقدس را به فصل ها و آیه ها تقسیم کرد؟ این کار به چه دلیل و چه زمانی انجام شد؟

جواب


متون کتاب مقدس در زمان نگارش فصل بندی و آیه بندی نمی شدند. کتاب مقدس به فصل ها و آیه ها تقسیم شد تا جستجو در آن سریع تر و راحت تر انجام شود. پیدا کردن یوحنا فصل 3 آیه 16 خیلی راحت تر از جستجوی متن آن یعنی « زیرا خدا به قدری مردم جهان را دوست دارد...» است. در برخی از متون، فصل ها به شکل درستی از هم جدا نشده اند، در نتیجه متونی که باید پشت سر هم بیایند از یکدیگر جدا شده اند. درکل، تقسیم بندی کتاب مقدس به فصل ها و آیه ها بسیار مفید و کمک کننده است.

فصل بندی های رایجی که امروزه استفاده می شوند توسط استفان لنگتون، اسقف اعظم کانتربری، ایجاد شد. او فصل بندی های امروزی را در حدود سال 1227 میلادی انجام داد. کتاب مقدس نسخه انگلیسی ویکلیف در سال 1382 میلادی اولین کتاب مقدسی بود که از الگوی فصل بندی در آن استفاده شده بود. از زمان کتاب مقدس نسخه ویکلیف به بعد، همه ترجمه های کتاب مقدس از الگوی فصل بندی لنگتون پیروی کردند.

عهد قدیم عبری توسط یک خاخام یهودی به نام ناتان در سال 1448 میلادی آیه بندی شد. رابرت استینه که به استفانوس نیز مشهور بود اولین کسی بود که در سال 1555 میلادی عهد جدید را آیه بندی کرد. او اساسا از تقسیم بندی ای استفاده کرد که ناتان برای عهد قدیم به کار برده بود. از آن به بعد، فصل بندی و آیه بندی انجام شده استفاده شده توسط استفانوس با کتاب مقدس نسخه ژنو آغاز شد و این الگو تقریبا در همه نسخه های کتاب مقدس به کار گرفته شد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چه کسی کتاب مقدس را به فصل ها و آیه ها تقسیم کرد؟ این کار به چه دلیل و چه زمانی انجام شد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries