settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره فرزندان سرکش چه می گوید؟

جواب


همه پدران و مادران با سرکشی فرزندان از زمانیکه کودک نوپایی هستند و به تازگی «نه» گفتن را یاد گرفته اند تا وقتی که بزرگ تر می شوند و از آنها سرپیچی می کنند، دست و پنجه نرم می کنند. نافرمانی فقط مربوط به کودکان نیست. کتاب مقدس به ما نشان می دهد که همه ما با ذات گناه آلود و شورش گر متولد شده ایم، به همین دلیل تمایل داریم دستور بدهیم و کاری را که خودمان دوست داریم انجام دهیم (مزامیر فصل 51 آیه 5؛ افسسیان فصل 2 آیه 3؛ رومیان فصل 3 آیه 10، فصل 7 آیه های 17-21). اگر نافرمانی فرزندان در کودکی کنترل نشود، مبارزه با خودمختاری آنها می تواند به یک جنگ تمام عیار علیه فرزندان تبدیل شود؛ جنگی که روابط آینده آنها با معلمان، کارمندان، دوستان، همسران، والدین کهنسال و حتی پدر آسمانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما خوشبختانه با مراجعه به کتاب مقدس می بینیم که خداوند ابزار لازم برای تعلیم و تربیت فرزندان سرکش را به ما داده است و حتی به کسانی که اطاعت کردن را یاد می گیرند قول برکت داده است.

دستور احترام و اطاعت از پدر و مادر در سرتاسر کتاب مقدس سایه افکنده است، از ده فرمان آغاز شدن (خروج فصل 20 آیه 12) و سرتاسر عهد قدیم را فرا گرفته (لاویان فصل 19 آیه 3؛ تثنیه فصل 5 آیه 16؛ امثال فصل 1 آیه 8، فصل 6 آیه های 20-21، فصل 23 آیه 22) تا به عهد جدید می رسد. عیسی مسیح و پولس بر روی این فرمان تاکید می کنند و قول مربوط به آن را نیز عنوان می کنند (متی فصل 15 آیه 4، فصل 19 آیه 19، افسسیان فصل 6 آیه های 1-3، کولسیان فصل 3 آیه 20). به فرزندان قول داده شده که نتیجه اطاعت از والدین، برکت و عمر طولانی است (خروج فصل 20 آیه 12، ارمیا فصل 35 آیه های 17-19، افسسیان فصل 6 آیه 3، کولسیان فصل 3 آیه 20)، و به فرزندان سرکش گوشزد شده که نتیجه نافرمانی از پدر و مادر و بی احترامی به آنها، مجازات و شرمندگی آنهاست (لاویان فصل 20 آیه 9؛ تثنیه فصل 21 آیه 18، فصل 27 آیه 16؛ امثال فصل 10 آیه 1، فصل 15 آیه 5، فصل 20 آیه 20، فصل 30 آیه 17؛ متی فصل 15 آیه 4). نافرمانی های فراگیر از پدران و مادران از نشانه های آخر زمان عنوان شده است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 2).

قوم اسرائیل، که خداوند آنها را فرزندان خود می نامد (خروج فصل 4 آیه 22)، نمونه ای از فرزندان سرکش هستند. خداوند مکررا از اسرائیل می خواهد تا از او اطاعت کنند، به آنها قول می دهد که در صورت اطاعت، برکت داده شوند و در صورت نافرمانی، مجازات شوند. در روزگار یوشع، اسرائیل از خدا اطاعت کرد و با پیروزی بر دشمنان شان برکت داده شد (یوشع فصل 11 آیه 23). بعدها، همانطوری که کتاب داوران نشان می دهد، نافرمانی اسرائیل باعث بروز مشکلات شد.

کتاب مقدس لزوم تربیت و تصحیح فرزند سرکش را به ما یادآوری می کند. تربیت بخشی از زندگی همگی ماست، و کسانی که از والدین خود نافرمانی می کنند باید تنبیه شوند. امثال فصل 19 آیه 18 می گوید، «فرزند خود را تا دير نشده تربيت كن؛ اگر غفلت نمايی زندگی او را تباه خواهی كرد.» تربیت فرزندان در این آیه مسئله مرگ و زندگی عنوان شده است. نافرمانی ای که کنترل و تصحیح نشود فرزند را به تباهی می کشاند. امثال فصل 13 آیه 24 می گوید: «كسی كه فرزند خود را تنبيه نمی‌كند او را دوست ندارد، اما كسی كه فرزندش را دوست دارد از تأديب او كوتاهی نمی‌كند.» در اینجا می بینیم که دوست داشتن و تنبیه (تادیب) سنجیده، دست در دست هم حرکت می کنند. این نظریه که پدر و مادری که فرزندشان را دوست دارند هرگز آنها را تنبیه نمی کنند رد شده است. بستن چشمان خود به روی سرکشی فرزند، نشانه نفرت داشتن از اوست.

افسسیان فصل 6 متن کلیدی در مورد موضوع این مقاله است. آیه 1 با فرزندان صحبت می کند: «ای فرزندان، پدر و مادر خود را اطاعت كنيد كه اين كار درستی است، زيرا خداوند اختيار زندگی شما را به دست ايشان سپرده است.» بنابراین اطاعت از پدر و مادر دستور خداوند به فرزندان است. تا زمانیکه دستورات پدران و مادران، کلام خدا را نقض نکند باید از آن اطاعت شود. آیه 4 با والدین صحبت می کند: «در اينجا سخنی نيز با شما پدر و مادرها دارم: فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد.» وظیفه پدران این است که فرزندان خود را به روشی خداپسندانه تربیت کنند و با استفاده از کتاب مقدس آنها را راهنمایی کنند. با انجام این کار، زندگی طولانی و سعادتمند در این دنیا (آیه 3) و گنج در بهشت (متی فصل 6 آیه 20، غلاطیان فصل 6 آیه های 8-9، افسسیان فصل 1 آیه های 3-4) خواهند داشت.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره فرزندان سرکش چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries