settings icon
share icon
سوال

مینیستری رهایی چیست و آیا کتاب مقدسی است؟

جواب


«مینیستری رهایی» به کار اخراج ارواح پلید برای حل مشکلات به وجود آمده توسط آن روح پلید می گویند. به عنوان مثال، مینیستر رهایی می تواند به یک فرد برای غلبه بر عصبانیت کمک کند واین کار را با اخراج «روح پلید خشم» از بدن او انجام می دهد. مینیسترهای رهایی حتی تلاش می کنند تا دژهای شیطان را در زندگی یک شخص تخریب کنند، شفای درونی برای مشکلات فرد پیدا کنند و پیروزی بر همه دشمنان با تکیه بر عیسی مسیح را حاصل کنند. از نظر کتاب مقدس، ارواحی پلید و شیطانی همان فرشتگان رانده شده هستند که همراه با شیطان بر ضد خدا شورش کردند (مکاشفه فصل 12 آیه های 4 و 9، اشعیا فصل 14 آیه های 12 تا 20، حزقیال فصل 28 آیه های 1 تا 19).

در کتاب مقدس اشاره کمی به شیطان و لشگر ارواح پلید او و رهایی از آنها زده شده است، و ماموریت خاصی برای اخراج آنها عنوان نشده است. در افسسیان فصل 4 آیه 11 به وظایف و خدمات کلیسایی (مینیستری) اشاره شده است. اول از همه شاگردان و رسولان به عنوان پایه های کلیسا و عیسی مسیح به عنوان سر کلیسا قرار دارند (افسسیان فصل 2 آیه 20). سپس بشارت دهندگان، کشیشان و معلمان هستند. توانایی اخراج ارواح پلید در این فهرست به عنوان یک هدیه روحانی (موهیت الهی) یا خدمات کلیسایی (مینیستری) عنوان نشده است.

انجیل ها و اعمال رسولان درباره بیرون کردن ارواح پلید توسط عیسی مسیح و شاگردان صحبت می کند. قسمت های آموزشی عهد جدید (از کتاب رومیان تا یهودا) به فعالیت های اهریمنی اشاره می کند اما روش های بیرون راندان ارواح پلید را آموزش نمی دهد و ایماندران را نیز به انجام این کار تشویق نمی کند. به ما گفته شده که برای مبارزه با پلیدی ها باید سلاح های روحانی را بر تن کنیم (افسسیان فصل 6 آیه های 10 تا 18). به ما گفته شده که در برابر شیطان مقاومت کنیم (یعقوب فصل 4 آیه 7) و به او اجازه ورود به زندگی خود را ندهیم (افسسیان فصل 4 آیه 27). اما به ما گفته نشده است که چگونه ارواح پلید را از بدن کسی بیرون کنیم یا حتی به سمت این کار برویم.

جالب است که هیچ دستوری نیز از طرف عیسی مسیح در مورد راه های بیرون راندن ارواح پلید وجود ندارد، فقط متی فصل 12 آیه های 43 تا 45 کمی در این رابطه سخن گفته است. وقتی شاگردان فهمیدند که ارواح پلید در نام عیسی مسیح از آنها اطاعت می کنند، خوشحال شدند (لوقا فصل 10 آیه 17، نگاه کنید به اعمال رسولان فصل 5 آیه 16، فصل 8 آیه 7، فصل 16 آیه 18، فصل 19 آیه 12). اما عیسی مسیح به شاگردان گفت: «با وجود اين، فقط از اين شادی نكنيد كه ارواح پليد از شما اطاعت می‌كنند، بلكه از اين شاد باشيد كه نام شما در آسمان ثبت شده است!» (لوقا فصل 10 آیه 20).

وظیفه ای به نام «مینیستری رهایی» بر دوش ما گذاشته نشده است، ما فقط در نام قدرتمند عیسی مسیح توانایی و قدرت داریم. روزی، یوحنا به عیسی مسیح گفت: «روزی يكی از شاگردان او به نام يوحنا، به او گفت: استاد، مردی را ديديم كه به نام شما ارواح ناپاک را از مردم بيرون می‌كرد؛ ولی ما به او گفتيم كه اين كار را نكند چون او جزو دستهٔ ما نبود. عيسی فرمود: نه، اين كار را نكنيد، چون كسی كه به اسم من معجزه‌ای می‌كند، مخالف من نيست. كسی كه به ضد ما نيست، با ما است» (مرقس فصل 9 آیه های 38 تا 40). قدرت بر ارواح پلیدی قطعا قدرتی از طرف عیسی مسیح است، بدون توجه به اینکه وظیفه بیرون راندن ارواح پلید به عهده آن شخص (جن گیر) گذاشته شده است یا نه.

اهمیت نبردهای روحانی در این آیه برای ما مشخص شده است: «فرزندان عزيزم، شما از آنِ خدا هستيد و بر مخالفين مسيح غلبه يافته‌ايد، زيرا در وجود شما كسی زندگی می‌كند كه از هر دشمن مسيح در اين دنيای گناه‌آلود، قویتر است» (اول یوحنا فصل 4 آیه 4). ما پیروز خواهیم شد، برای اینکه روح القدس در قلب های ما ساکن است. ایمانداران می توانند بر چالش هایی که با گذشته، عادت ها و اعتیادهای خود دارند غلبه کنند، برای اینکه هر کسی می تواند با «با ايمان و توكل به مسيح، بر گناه و لذات ناپاک دنيا غلبه كند» (اول یوحنا فصل 5 آیه 4). ما به دعا، مشورت الهی، و حمایت یک کلیسای خوب نیاز داریم نه الزاما به یک «مینیستری رهایی».

به ما گفته شده است، «هشيار و مراقب باشيد، زيرا دشمن شما، شيطان، همچون شيری گرسنه، غُرّان به هر سو می‌گردد تا طعمه‌ای بيابد و آن را ببلعد. پس در برابر حملات او، به خداوند تكيه كنيد و استوار بايستيد؛ بدانيد كه اين زحمات فقط به سراغ شما نيامده، بلكه مسيحيان در تمام دنيا با چنين مصائبی مواجه می‌باشند. بنابراين، پس از آنكه مدتی كوتاه اين زحمات را تحمل كرديد، خدا خودش شما را كامل و توانا و استوار خواهد ساخت. او خدای پر مهر و رحمت است و به خاطر ايمانمان به عيسی مسيح، ما را خوانده تا در جلال و شكوه او شريک گرديم» (اول پطرس فصل 5 آیه های 8 تا 10).

رمز پیروزی در زندگی مسیحی این است که هر لحظه پر از روح القدس باشیم و اجازه دهیم که او کنترل زندگی ما را در دستان خود بگیرد (افسسیان فصل 5 آیه 18). پدر آسمانی می داند که فرزندانش چه کسانی هستند: «زيرا تمام كسانی كه از روح خدا پيروی می‌كنند، فرزندان خدا هستند» (رومیان فصل 8 آیه 14). روح القدس در قلب کسی که تولد دوباره پیدا نکرده است، ساکن نخواهد شد (یوحنا فصل 3 آیه های 3 تا 8، دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 19، اعمال رسولان فصل 1 آیه 8، اول قرنتیان فصل 3 آیه 16)، بنابراین اولین قدم برای پیروزی در نبرد روحانی ایمان به عیسی مسیح است. از اینکه عیسی مسیح، قدرت و پیروزی او را دارید، شاد باشید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

مینیستری رهایی چیست و آیا کتاب مقدسی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries