settings icon
share icon
سوال

معنا و مفهوم ازدواج چیست؟

جواب


حداقل هفده کشور در سرتاسر جهان ازدواج همجنس را به رسمیت شمرده اند. تعریف اجتماعی ازدواج در حال تغییر است. اما آیا دولت ها حق دارند که ازدواج را دوباره تعریف کنند و یا ازدواج توسط یک مقام بالاتر تعریف شده است؟

خداوند در پیدایش فصل 2 اعلام می کند که تنهایی برای آدم (اولین مرد) خوب نیست. همه موجودات آنجا بودند ولی هیچیک جفت مناسبی برای آدم نبودند. سپس خداوند زن را آفرید و او را «همسر آدم» قرار داد (پیدایش فصل 2 آیه 25). باغ عدن شاهد اولین مراسم ازدواجی بود که خداوند آن را بنیان نهاد. سپس نویسنده پیدایش معیار ازدواج های آینده را تعیین می کند: «به اين سبب است كه مرد از پدر و مادر خود جدا می‌شود و به همسر خود می‌پيوندد، و از آن پس، آن دو يكی می‌شوند» (پیدایش فصل 2 آیه 24).

این متن از کتاب مقدس نکات متعددی را به ما یادآوری می کند تا بتوانیم طراحی و برنامه خدا برای ازدواج را درک کنیم. نکته اول، ازدواج بین یک زن و یک مرد است. کلمه عبری استفاده شده برای همسر (زن) به جنس زن اشاره دارد و نمی تواند هیچ جنسی جز «زن» باشد. هیچ متنی در کتاب مقدس وجود ندارد که ازدواج را به غیر از پیوند بین یک مرد و یک زن بیان کرده باشد. تولید مثل بین دو جنس یکسان غیرممکن است. خداوند رابطه جنسی را فقط بین زن و شوهر قرار داده است، و طراحی خداوند برای تشکیل خانواده این است که زن و مرد در قالب ازدواج با هم رابطه جنسی داشته باشند و صاحب فرزند شوند.

دومین اصل در پیدایش فصل 2، برنامه خداوند در ازدواج را یک پیوند همیشگی بین زن و شوهر میداند. آیه 24 می گوید که آن دو یکی میشوند. حوا از دنده آدم آفریده شد بنابراین به معنای واقعی کلمه با آدم از یک تن بودند. او از خاک آفریده نشده، بلکه از بخشی از وجود آدم آفریده شد. بنابراین همه ازدواج ها باید اتحاد بین آدم و حوا را منعکس کنند. برای اینکه پیوند آنها از یک جسم و همیشگی بود، هیچ راه فراری از آن قرار داده نشد. این مطلب یعنی خداوند ازدواج را برای کل زندگی زن و مرد قرار داد. وقتی زن و مردی در ازدواج به هم متعهد می شوند به یک تن تبدیل می شوند و تا آخر عمر به هم پیوند می خورند.

سومین اصل این متن، تک همسری را هدف و برنامه خداوند برای ازدواج می داند. کلمه عبری استفاده شده برای زن و شوهر، مفرد است و اجازه چندهمسری را نمی دهد. گرچه برخی افراد در کتاب مقدس چند همسر دارند اما طراحی و برنامه خداوند برای ازدواج، پیوند بین یک مرد و یک زن است. عیسی مسیح این اصل را با نقل قول از کتاب پیدایش برای مخالفت با طلاق بازگو می کند ( متی فصل 19 آیه های 4-6).

جای تعجب نیست که دنیا می خواهد آنچه خدا تعیین کرده را تغییر دهد. «زيرا طبيعت گناه‌آلود ما، بر ضد خداست و هرگز از احكام خدا اطاعت نكرده و نخواهد كرد» (رومیان فصل 8 آیه 7). با وجود اینکه دنیا تلاش می کند تا تعریف خودش از ازدواج را ترویج دهد، کتاب مقدس محکم و استوار روی حرف خود ایستاده است. تعریف روشن و دقیق ازدواج، پیوند بین یک زن و یک مرد برای همیشه است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

معنا و مفهوم ازدواج چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries