settings icon
share icon
سوال

آیای کتاب مقدس مسیحیان را برای دفاع از ایمان و یا بحث و گفتگو درباره آن فرا می خواند؟

جواب


آیه مشهور دفاعیات دینی (دفاع از ایمان) اول پطرس فصل 3 آیه 15 است که می گوید مسیحیان باید به خاطر امیدی که دارند از ایمان خود دفاع کنند. تنها روش انجام موثر این کار بررسی این مطالب است که چرا و به چه چیزی ایمان داریم. این کار ما را آماده می کند تا « فلسفه و تفكر پوچ را كه بر ضد خداست، در هم می‌شكنيم و هر مانعی را كه نمی‌گذارد مردم به خدا نزديک شوند، از ميان برمی‌داريم؛ و مخالفين را اسير می‌كنيم و به حضور خدا باز می‌گردانيم و به اشخاصی تبديل می‌كنيم كه قلباً مطيع مسيح باشند » (دوم قرنتیان فصل 10 آیه 5). پولس به آن چیزی که موعظه می کرد عمل نمود، دفاع از ایمان فعالیت روزانه او بود (فیلیپیان فصل 1 آیه 7). او به دفاعیات دینی به عنوان بُعدی از ماموریت خود در همان متن اشاره می کند (آیه 16). او همچنین دفاعیات دینی را لازمه رهبری کلیسا (تیطوس فصل 1 آیه 9) می داند. یهودا یکی از شاگردان مسیح در این مورد می گوید، «ای عزيزان، در نظر داشتم دربارهٔ نجاتی كه خداوند به ما عطا فرموده، مطالبی برايتان بنويسم. اما اكنون لازم می‌بينم، مطلب ديگری به جای آن بنويسم تا شما را ترغيب نمايم از آن حقيقتی كه خدا يكبار برای هميشه به مقدسين خود عطا كرد، با جديت تمام دفاع كنيد» (یهودا آیه 3).

شاگردان چنین ایده ای را از کجا گرفته اند؟ از عیسی مسیح. عیسی مسیح دفاعیات دینی خودش بود چراکه می گفت ما باید بر اساس شواهدی که او ارائه می دهد به او ایمان بیاوریم (یوحنا فصل 2 آیه 23، فصل 10 آیه 25، فصل 10 آیه 38، فصل 14 آیه 29). در واقع، کل کتاب مقدس پر است از معجزات الهی که تایید می کند خداوند از ما ایمان را طلب می کند(خروج فصل 4 آیه های 1 تا 8، اول پادشاهان فصل 18 آیه های 36 تا 39، اعمال رسولان فصل 2 آیه های 22 تا 43، عبرانیان فصل 2 آیه های 3 تا 4، دوم قرنتیان فصل 12 آیه 12). مردم بدرستی بدون مدرک به چیزی ایمان نمی آورند. ازآنجایی که خداوند انسان را موجودی منطقی آفرید، پس جای تعجب هم نیست که بخواهیم منطقی زندگی کنیم. همانطور که نورمن گیسلر می گوید، «این بدین معنی نیست که جایی برای ایمان وجود ندارد. بلکه خداوندمی خواهد با سند و مدرک به سوی ایمان قدم برداشته شود تا اینکه در تاریکی جست و خیز کنیم »

کسانی که با این گفته های کتاب مقدس مخالف هستند ممکن است بگویند، «کتاب خدا نیازی به دفاع ندارد!» اما کدامیک از نوشته های این دنیا کلام خدا هستند؟ به محض اینکه کسی جواب این سوال را می دهد در حال دفاع از دین است. برخی می گویند که عقل انسان نمی تواند چیزی درباره خدا به ما بگوید – اما همین گفته یک حرف عقلانی درباره خداوند است. اگر نیست پس دلیلی برای باور کردن آن وجود ندارد. حرف رایج این است که «اگر کسی بتواند درباره ورود به مسیحیت با شما صحبت کند، فرد دیگری هم می تواند درباره خروج از آن با شما صحبت کند». مشکل این مطلب چیست؟ آیا خود پولس معیاری (رستاخیز مسیح) قرار نداد تا بر اساس آن مسیحیت قبول یا رد شود (اول قرنتیان فصل 15)؟ دلیل جواب منفی به این سوال فقط می تواند تقوای غلط باشد.

هیچ یک از این گفته ها به این معنی نیست که دفاعیات دینی، جدای از تاثیر روح القدس، برای کسی ایمان نجات دهنده به ارمغان خواهد آورد. این موضوع معمای غیرقابل حلی در ذهن بسیاری از مردم به جا می گذارد. اما آن نباید حتما «روح القدس در برابر منطق» باشد. چرا هردوی آنها نباشد؟ روح القدس باید یک فرد را به سمت جایگاه ایمان حرکت دهد، اما اینکه او چگونه این کار را انجام می دهد به خود او بستگی دارد. خداوند از راه های مختلفی برای این کار استفاده می کند، برای خیلی از مردم از آزمایش ها استفاده می کند، در برخی یک تجربه احساسی است، و برای برخی دیگر از طریق عقل است. خداوند از هر وسیله ای که بخواهد استفاده می کند. با این وجود به ما دستور داده شده تا جایی که تبلیغ انجیل در آنجا از ما خواسته شده از ایمان خود دفاع کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیای کتاب مقدس مسیحیان را برای دفاع از ایمان و یا بحث و گفتگو درباره آن فرا می خواند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries