settings icon
share icon
سوال

مرگ و رستاخیز مسیح در کدام بخش از عهد قدیم پیشگویی شده است؟

جواب


وعده ظهور مسیح در سرتاسر عهد قدیم کاملا روشن و مشخص بیان شده است. این پیشگویی های مسیحایی قرنها و گاهی هزاران سال قبل از به دنیا آمدن مسیح ثبت شده اند و بسیار واضح است که عیسی مسیح تنها شخصی بر روی زمین می باشد که می توانست این پیشگویی ها رامحقق کند. بیش از 300 پیشگویی از کتاب پیدایش تا کتاب ملاکی درباره آمدن مسیح ثبت شده است. پیشگویی هایی مانند تولد از باکره ، تولد در بیت لحم ، تولد در قبیله یهودا ، از نسل داوود ، زندگی پاک و بی گناه و فداکاری او برای پرداخت بهای گناهان مردم. مرگ و رستاخیز مسیح یهودی، به دقت در متون عبری، بسیار قبل تر از زمان مرگ و رستاخیز عیسی مسیح ثبت شده است.

یکی از مشهورترین پیشگویی ها درباره مرگ مسیح را می توان در مزامیر فصل 22 و اشعیا فصل 53 پیدا کرد. مزامیر فصل 22 از آن جهت حیرت آور است که جزئیاتی از مصلوب شدن مسیح را هزاران سال قبل از مصلوب شدن او پیشگویی کرده است. به این مثالها توجه کنید: دستها و پاهای او سوراخ خواهد شد (مزامیر فصل 22 آیه 16، یوحنا فصل 20 آیه 25). استخوانهای مسیح نخواهد شکست (پاهای فرد مصلوب شده را معمولا برای تسریع در روند مرگ می شکستند) (مزامیر فصل 22 آیه 17، یوحنا فصل 19 آیه 33). لباسهای اورا بین خود تقسیم می کنند (مزامیر فصل 22 آیه 18، متی فصل 27 آیه 35).

برجسته ترین پیشگویی در مورد مسیح را می توان در اشعیا فصل 53 با عنوان پیشگویی درباره «خدمتگزار رنج کشیده» و جزئیات مرگ او برای گناهان مردم یافت. اشعیا بیش از 700 سال قبل از تولد عیسی مسیح، زندگی و مرگ او را پیشگویی کرد. مسیح را نخواهند پذیرفت (اشعیا فصل 53 آیه 3، لوقا فصل 13 آیه 34). مسیح به عنوان قربانی برای بخشش گناهان مردم (ایمانداران) کشته خواهد شد (اشعیا فصل 53 آیه های 5 تا 9، دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21). او در برابر محاکمه کنندگانش سکوت خواهد کرد (اشعیا فصل 53 آیه 7، اول پطرس فصل 2 آیه 23). او در قبر مرد ثروتمندی دفن خواهد شد (اشعیا فصل 53 آیه 9، متی فصل 27 آیه های 57 تا 60). همراه با خطاکاران خواهد مرد (اشعیا فصل 53 آیه 12، مرقس فصل 15 آیه 27).

علاوه بر مرگ مسیح یهودی، رستاخیز او نیز پیشگویی شده بود. یکی از معروفترین و واضحترین پیشگویی ها درباره رستاخیز را داوود هزار سال قبل از تولد مسیح در مزامیر فصل 16 آیه 10 نوشت: « زيرا تو مرا در چنگال مرگ رها نخواهی كرد و كسی را كه دوستش داری نخواهی گذاشت از بين برود».

در روز جشن یهودی شاوت، وقتی پطرس اولین موعظه انجیل را بشارت داد، با شهامت اعلام کرد که خداوند، عیسی همان مسیح یهود را زنده کرد (اعمال رسولان فصل 2 آیه 24). سپس به این نکته اشاره کرد که خداوند کار معجزه آمیز خود را در به سرانجام رساندن پیشگویی داوود در مزامیر فصل 16 انجام داد. در واقع، پطرس کلمات داوود را با جزئیات نوشته شده در مزامیر فصل 16 آیه های 8 تا 11 نقل قول کرد. چندین سال بعد، پولس نیز در جمع یهودیان انطاکیه همین کار را انجام داد. پولس هم مانند پطرس اعلام کرد که خداوند عیسی مسیح را زنده کرد تا پیشگویی داوود در مزامیر فصل 16 آیه 10 را به سرانجام برساند (اعمال رسولان فصل 13 آیه های 33 تا 35).

رستاخیز مسیح با قاطعیت تمام در سروده های دیگر داوود نیز عنوان شده است. در مزامیر فصل 22 آیه های 19 تا 21 می خوانیم که خدمتگزار رنج کشیده از خدا می خواهد تا او را از دهان شیر نجات دهد (تشبیهی از شیطان). سپس در آیه های 22 تا 24 می بینیم که خداوند را ستایش می کند و از او برای شنیدن و اجابت دعایش سپاسگزاری می کند. به رستاخیز مسیح در پایان دعای آیه 21 و آغاز سرود ستایش آیه 22 اشاره شده است.

نگاهی دوباره به اشعیا فصل 53 بیندازیم: اشعیا پس از پیشگویی خدمتگزار رنج کشیده خدا که برای گناه مردم عذاب خواهد کشید می گوید، او به مرگ محکوم شده و کشته می شود. اما بعد از آن می گوید که مسیح «صاحب فرزندان بی‌شمار خواهد شد» و خداوند زندگی او را طولانی خواهد کرد (اشعیا فصل 53 آیه های 5، 8، 10). سپس اشعیا بر روی وعده رستاخیز او دوباره تاکید می کند: «هنگامی كه ببيند عذابی كه كشيده چه ثمری به بار آورده، راضی و خشنود خواهد شد. خدمتگزار عادل من بار گناهان بسياری از مردم را به دوش خواهد گرفت و من به خاطر او آنها را خواهم بخشيد» (اشعیا فصل 53 آیه 11). (مترجم: در نسخه انگلیسی و اصلی آمده است که او روشنایی را خواهد دید و راضی و خشنود خواهد شد).

همه ابعاد تولد، زندگی و مرگ عیسی مسیح در عهد قدیم خیلی قبل تر از تولد او پیشگویی شده بود. جای تعجب نیست که عیسی مسیح به رهبران دینی یهود بگوید: «شما كتاب آسمانی تورات را با دقت بخوانيد، چون عقيده داريد كه به شما زندگی جاويد می‌دهد. در صورتی كه همان كتاب به من اشاره می‌كند و مرا به شما معرفی می‌نمايد» (یوحنا فصل 5 آیه 39).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

مرگ و رستاخیز مسیح در کدام بخش از عهد قدیم پیشگویی شده است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries