settings icon
share icon
سوال

چگونه پدر و مادر مسیحی می توانند با مصیبت مرگ فرزند کنار بیایند و شرایط را مدیریت کنند؟

جواب


برای پدر و مادر هیچ چیزی تکان دهنده تر و تلخ تر از مرگ فرزند نیست. همه پدران و مادران انتظار دارند که مرگ فرزند خود را هرگز نبینند. نتیجه چنین تجربه ای درد و غم شدید و مقاومت ناپذیری است. این تجربه باعث تغییر زندگی پدر و مادری می شود که برای ادامه زندگی بدون فرزندشان با چالش هایی روبرو هستند.

گفتن این موضع به پدر و مادر داغ دیده که چگونه با مرگ فرزندشان کنار بیایند کار بسیار جسورانه ای است. ما می دانیم که التیام درد داغ فرزند برای کسانی که به خدا اعتقاد دارند بسیار آسان تر از کسانی است که ایمان واقعی به خدا ندارند. بنابراین چگونه پدر و مادر مسیحی باید مصیبت مرگ فرزند را مدیریت کنند؟ آیا کتاب مقدس اشاره ای به این موضوع نموده است؟

اول باید بدانیم که واکنش هر فردی نسبت به این مصیبت متفاوت است. در این شرایط احساسات در اوج خود قرار دارد و این امری عادی است. دوم اینکه، هیچ پدر مادری به طور کامل این داغ را فراموش نخواهد کرد. این یک بیماری نیست که بعد از بهبود یافتن آن را فراموش کنیم. اکثر مشاوران بر این باور هستند که این مصیبت مانند یک نقص فیزیکی زندگی را واژگون می کند. با وجود اینکه جای خالی فرزند را همیشه حس می کنیم اما شدت این درد با گذشت زمان کمتر می شود.

ایمان به خداوند به ما کمک می کند تا غم از دست دادن فرزند را تحمل کنیم و این درد را التیام دهیم. داوود نیز فرزند خود را هفت روز پس از تولد از دست داد (دوم سموئیل فصل 12 آیه های 18 تا 19). درس های ارزشمندی در این متن وجود دارند که به پدر و مادر داغ دیده کمک می کنند تا امیدوارانه با آینده روبرو شوند.

داوود با جدیت دعا کرد تا فرزند او زنده بماند (دوم سموئیل فصل 12 آیه 16). این کار را همه پدران و مادران در هر شرایطی انجام دهند نه فقط در مواقع سختی. پدران و مادران همیشه باید برای فرزندان خود دعا کنند و از خدا بخواهند تا از آنها حفاظت کند. پدران و مادران باید برای حکمت و خرد الهی دعا کنند تا بتوانند فرزندان را با راهنمایی و پرورش الهی بزرگ نمایند (داوران فصل 13 آیه 12، امثال فصل 22 آیه 6، افسسیان فصل 6 آیه 4).

درس دیگری که می توانیم از داوود یاد بگیریم واکنش او به مرگ فرزندش بود. رفتار داوود زمانی که متوجه مرگ فرزندش شد نشان می دهد که او با این موضوع کنار آمد، «آنگاه داوود از زمين بلند شد، شستشو نمود، سرش را شانه كرد، لباسهايش را عوض نمود و به خيمهٔ عبادت رفت و خداوند را پرستش كرد. سپس به كاخش برگشت و خوراک خورد» (دوم سموئیل فصل 12 آیه 20). نکته شگفت انگیز این است که داوود به خیمه عبادت رفت و خدا را پرستش کرد. به عبارت دیگر، او این موضوع را قبول کرد و آن را به خدا سپرد. عبادت و پرستش خداوند در آزمایش های زندگی نشان دهنده اعتماد و ایمان قوی ما به اوست. این کار باعث می شود تا داغ از دست دادن فرزند را قبول کنیم. و اینگونه است خداوند ما را برای ادامه زندگی از غم رها می کند.

نکته بعدی آموزنده ترین درس است. اطمینان داشته باشیم کودکانی که قبل از سن پاسخگویی می میرند به بهشت می روند. پاسخ داوود به تعجب درباریان باعث دلگرمی پدر و مادری می شود که در داغ فرزند از دست رفته خود هستند: «اما حال كه بچه مرده است ديگر چرا روزه بگيرم؟ آيا می‌توانم او را زنده كنم؟ من پيش او خواهم رفت، ولی او نزد من باز نخواهد گشت» (دوم سموئیل فصل 12 آیه 23). داوود کاملا اطمینان داشت که فرزند خود را در بهشت خواهد دید. این متن یک سند بسیار مطمئن و قوی برای اطمینان از این موضوع است که کودکان بعد از مرگ به بهشت خواهند رفت.

عزاداری برای فرزند از دست رفته یک مرحله جانسوز است. دستورعمل مشخصی برای روش مدیریت عزاداری وجود ندارد. با این وجود، مشاوران و کسانی که این تجربه تلخ را در زندگی خود داشته اند توصیه هایی دارند:

• متوجه باشید که شما تنها نیستید و خدا را دارید. برادران و خواهران مسیحی، دوستان نزدیک و خانواده در کنار شما هستند. به آنها تکیه کنید. آنها هستند تا به شما کمک کنند.

• محدودیت زمانی برای التیام درد خود قرار ندهید. منتظر روزی نباشید که بدون فکر کردن به فرزند از دست رفته سپری شود و خواست شما هم این نیست که او را به طور کامل فراموش کنید.

• درباره فرزند خود صحبت کنید. صحبت کردن با دیگران درباره او مهم است.

• از خودتان و دیگر فرزندان مراقبت کنید. آنها نیز رنج می کشند. آنها نیز عزادار از دست دادن برادر یا خواهر خود هستند و دیدن غم پدر و مادرشان باعث ناراحتی بیشتر آنها می شود.

• سعی کنید تصمیمات اساسی حداقل در سال اول نگیرید.

• منتظرئدرد «اولین خاطره ها» مانند اولین جشن تولد، اولین کریسمس و غیره باشید.

در آخر، مسیحیانی که فرزند خود را از دست داده اند این قول بزرگ و قطعی خداوند را دارند که «خدا تمام اشكها را از چشمان آنها پاک خواهد ساخت. ديگر نه مرگی خواهد بود و نه غمی، نه ناله‌ای و نه دردی، زيرا تمام اينها متعلق به دنيای پيشين بود كه از بين رفت» (مکاشفه فصل 21 آیه 4).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه پدر و مادر مسیحی می توانند با مصیبت مرگ فرزند کنار بیایند و شرایط را مدیریت کنند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries