settings icon
share icon
سوال

طومارهای دریای مرده چه هستند و چه اهمیتی دارند؟

جواب


اولین طومار دریای مرده در سال 1947 در روستای قمران واقع در بیست مایلی شرق اورشلیم در ساحل شمال غربی دریای مرده کشف شد. یک چوپان صحرانشین زمانی که به دنبال بز گمشده خودش می رود، در میان راه سنگی را به درون یکی از غارهای کنار صخره ساحلی پرتاب می کند و صدایی شبیه ترک خوردن چیزی می شنود. سنگ به یک ظرف سرامیکی برخورد می کند که حاوی طومارهایی از جنس چرم و پاپیروس بودند که سن آنها حدود بیست قرن تشخیص داده شد. ده سال تحقیقات و جستجوهای بعد از آن منجر به پیدا کردن یازده غار مجاور دریای مرده شد که حاوی دهها هزار قطعات طومار از سال های بین سیصد سال قبل از میلاد مسیح تا سال 68 میلادی کشف شد که ارائه دهنده هشتصد اثر می باشد.

طومارهای دریای مرده مجموعه گسترده ای از اسناد یهودی می باشند که به زبان های عبری، آرامی و یونانی نوشته شده اند و شامل موضوعات و سبک های ادبی متعددی هستند. آنها شامل تکه هایی از همه کتاب های کتاب مقدس عبری به جز کتاب استر می باشند، همه آنها حدودا هزار سال قبل تر از شناخته شده ترین متون کتاب مقدسی نوشته شده اند. این طومارها همچنین شامل اولین یادداشت های کتاب حبقوق و نوشته های بسیار دیگری می باشند، در بین آنها آداب و رسوم مذهبی فرقه های یهودی نیز وجود دارد.

افسانه های موجود درباره این طومارها خیلی دور از واقعیت است. هیچ کتاب گمشده ای از کتاب مقدس وجود ندارد. اکثر طومارهای دریای مرده فقط نسخه ای از کتاب های عهد قدیم هستند که از سال 250 ق.م. تا 150 میلادی نوشته شده اند. کتاب های خارج از کتاب مقدس و جعلی دیگری نیز بین آنها یافت می شود اما باز هم تاکید می کنیم که اکثر آن فقط نسخه ای از کتاب های عهد قدیم است. کشف طومارهای عهد قدیم از این نظر جالب هستند که بعد از حدود دو هزار سال همچنان در شرایط عالی و پنهان از دید مردم بودند. طومارهای دریای مرده، صحت و درستی کتاب های عهد قدیم را تایید می کنند، طومارهای کشف شده در قمران کمترین تفاوت را با قدیمی ترین نسخه های خطی عهد قدیم دارند. این موضوع مهر تاییدی بر این حقیقت است که خداوند از کلام خود قرن ها محافظت کرده است و آنها را از خطر نابودی و خطا دور نگه داشته است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

طومارهای دریای مرده چه هستند و چه اهمیتی دارند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries