settings icon
share icon
سوال

اگر ندانم با چه کسی باید قرار بگذارم، چه کار کنم؟

جواب


کتاب مقدس درباره این موضوع به طور مستقیم چیزی نمی گوید، اما به ما تصویری از ویژگی های همسر احتمالی می دهد. اولین و بهترین توصیه، دعا است. اگر از خدا طلب حکمت کنیم به ما می دهد. «اما اگر كسی از شما طالب حكمت و فهم برای درک اراده و خواست خداست، بايد دعا كند و آن را از خدا بخواهد؛ زيرا خدا خرد و حكمت را به هر كه از او درخواست كند، سخاوتمندانه عطا می‌فرمايد بدون اينكه او را سرزنش نمايد» (یعقوب فصل 1 آیه 5).

دوم قرنتیان فصل 6 آیه 14 از ما می خواهد، « با بی‌ايمانان پيوند و همبستگی نداشته باشيد. آيا می‌تواند بين پاكی و گناه پيوندی باشد؟ آيا نور و تاريكی با يكديگر ارتباطی دارند؟» اولین پرسش این است که آیا همسر احتمالی ما خودش را وقف خدا می کند. اگر اینطور نیست پس او انتخاب مناسب برای همسری شما نیست. از طرف دیگر، پیروی از عیسی مسیح هم به این معنی نیست که آن فرد انتخاب مناسبی برای شما می باشد. مفهوم «پیوند برابر» عمیق تر از فقط مسیحی بودن آن فرد است. عقاید مختلفی در مسیحیت وجود دارند که هنگام انتخاب همسر باید به آنها دقت شود. زندگی زناشویی با آن فرد مورد نظر را تصور کنید. آیا عقاید شما برای تربیت فرزندان شباهت کافی به هم دارند؟ این مسئله بسیار مهم است.

مردان باید بدانند که یک زن مسیحی چه ویژگی ای باید داشته باشد. «ای زنان، همچنانكه از مسيح اطاعت می‌كنيد، از شوهرتان نيز اطاعت نماييد. زيرا شوهر سرپرست زن است، همانطور كه مسيح سرپرست كليساست. به همين علت بود كه او جانش را فدا كرد و نجات دهندهٔ كليسا گرديد. پس شما ای زنان، بايد در هر امری با كمال ميل از شوهر خود اطاعت كنيد، درست همانگونه كه كليسا مطيع مسيح است» (افسسیان فصل 5 آیه های 22-24). پولس به ما می گوید که زن باید از روی عشق مطیع همسر خود باشد. این مطلب به این معنی نیست که دخترانی را که برای رابطه در نظر گرفته اید باید کاملا مطیع شما باشد. آن دختر در مرحله قرار گذاشتن الزامی به این کار ندارد. با این وجود، نباید روحیه آشوب گر داشته باشد و باید از کسانی که تحت نظر آنها می باشد از روی عشق اطاعت کند. و همچنین تمایل به رهبری شدن داشته باشد. امثال فصل 31 آیه های 10-31 ویژگی های یک زن نجیب را بازگو می کند. او سخت کوش، سخاوتمند و دست گیر، قوی و عاقل است. ممکن است که همه این ویژگی ها در یک فرد نباشد، اما این ویژگی ها برای خداوند خوشایند است.

درجای دیگری از کتاب مقدس زنی توصیف می شود که مورد رضایت خداوند است: «و اما شما ای زنان، مطيع شوهران خود باشيد تا چنانچه بعضی از ايشان نيز به انجيل ايمان نياورده باشند، با ديدن رفتار شما ايمان بياورند؛ زيرا رفتار خوب و توأم با احترام يک زن، بهتر از سخنان او دربارهٔ مسيح، در دل شوهر اثر می‌گذارد. برای زيبايی، به آرايش ظاهری نظير جواهرات و لباسهای زيبا و آرايش گيسوان، توسل نجوييد، بلكه بگذاريد باطن و سيرت شما زيبا باشد. باطن خود را با زيبايی پايدار يعنی با روحيهٔ آرام و ملايم زينت دهيد كه مورد پسند خداست» (اول پطرس فصل 3 آیه های 1-4). این متن به ما می گوید، یک زن باید پاک باشد و برای مسیح زندگی کند، در این صورت بدون اینکه حرفی بزند شوهرش را به سمت مسیح می کشاند. همچنین به این موضوع اشاره می کند که او نباید به ظاهر خودش بیشتر از باطنش اهمیت بدهد.

برای زنان هم تصویری از مردان مسیحی ترسیم شده است. گرچه فردی که با او رابطه برقرار می کنید شوهر شما نیست اما باید به دنبال فردی باشید که عشقی با این ویژگی ها داشته باشد: «و اما شما ای شوهران، همسران خود را همانطور دوست بداريد كه مسيح كليسای خود را دوست داشت. او حاضر شد جانش را فدای كليسا كند، تا آن را مقدس و پاک سازد و با غسل تعميد و كلام خدا آن را شستشو دهد، و به اين ترتيب بتواند كليسايی شكوهمند و پاک برای خود مهيا سازد كه هيچ لكه و چروک يا عيب و نقصی در آن ديده نشود» (افسسیان فصل 5 آیه های 25-27). آیا شما را دوست داست؟ آیا تمایلی به هدایت دیگران به سمت عیسی مسیح و کمک به آنها برای داشتن یک زندگی پاک و درست را دارد؟ آیا ویژگی رهبری دارد؟ یک مرد باید خدا را بیشتر از هر کس دیگری دوست داشته باشد و به برادران و خواهران مسیحی خود کمک کند تا زندگی پاک و خداپسندانه ای داشته باشند. او باید مانند مسیح فروتن، عاقل و مهربان باشد. به دنبال این ویژگی ها در یک مرد باشید، چون این چیزی است که خدا را راضی می کند.

شما فرد کاملی که همه این ویژگی ها را داشته باشد پیدا نخواهید کرد، اما خداوند چشمان شما را باز می کند تا ببینید که آیا آن فرد به دنبال خوشحال کردن خدا هست یا نه. با رابطه ها هم مانند همه تصمیمات مهم زندگی باید با احتیاط و عاقلانه روبرو شد، با بینش به آنها نگاه شود و دعا فراموش نشود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اگر ندانم با چه کسی باید قرار بگذارم، چه کار کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries