settings icon
share icon
سوال

چرا دعای روزانه مهم است؟

جواب


به طور خیلی ساده می توان گفت که دعا بهترین راه برقراری ارتباط با خداوند است. دعا وسیله ارتباطی با خالق جهان است. اهمیت ارتباط روزانه با آفریدگار هستی را به هیچ عنوان نباید دست کم گرفت. دعا به اندازه ای مهم است که بیش از 250 مرتبه از آن در کتاب مقدس یاد شده است. بنابراین چرا دعای روزانه مهم است؟ اول اینکه، دعای روزانه به ما این فرصت را می دهد که همه ابعاد زندگی خود را با خدا در میان بگذاریم. دوم اینکه، دعای روزانه به ما این امکان را می دهد که مراتب سپاسگزاری و قدردانی از خداوند را به خاطر نعمت هایی که به ما داده است، اعلام می کنیم. سوم اینکه، دعای روزانه به ما این امکان را می دهد تا به گناه خود اعتراف کرده و از او بخواهیم قدرت غلبه بر گناه را به ما بدهد. چهارم اینکه، دعای روزانه عبادت خداوند و اطاعت از دستور اوست. و در آخر اینکه دعای روزانه راهی برای تصدیق و تایید این موضوع است که چه کسی کنترل زندگی ما را در دستان خود دارد. اجازه دهید نگاه دقیق تری به هر یک از این چهار دلیل مهم داشته باشیم.

دعای روزانه به ما این فرصت را می دهد که همه ابعاد زندگی خود را با خدا در میان بگذاریم. شرایط زندگی هر روز تغییر می کند. در واقع، شرایط می توانند در مدت کوتاهی از خوب به بد و بدتر تبدیل شوند. خداوند ما را فرا خوانده تا نگرانی ها خود را برای حل و فصل یا برکت احتمالی به پیشگاه او ببریم. او همچنین از ما می خواهد تا شادی و پیروزی های خود را هم با او سهیم شویم. ارمیا فصل 33 آیه 3 می گوید، «از من درخواست كن و من اسراری را درباره آنچه در آينده واقع خواهد شد، به تو آشكار خواهم ساخت.» خدا از ما می خواهد تا او را صدا بزنیم، از او درخواست کنیم تا به ما بدهد. او همچنین می خواهد برکات شگفت انگیزی را با ما سهیم شود که اگر دعا نکنیم و از او نخواهیم ممکن است از دست بدهیم. و در آخر، یعقوب به ما می گوید، «به خدا نزديک شويد، تا او نيز به شما نزديک شود» (یعقوب فصل 4 آیه 8). خداوند از ما می خواهد همیشه نزدیک او باشیم.

دعای روزانه به ما این امکان را می دهد که مراتب سپاسگزاری و قدردانی از خداوند به خاطر نعمت هایی که به ما داده است را اعلام می کنیم. شکی نیست که باید از خدا برای همه چیزهایی که به ما داده است و همه کارهای که به جای ما و از طرف ما انجام داده سپاسگزاری کنیم. خوبی و عشق او باید هر روز تشخیص داده شود. در اول تواریخ فصل 16 آیه 34، به ما دستور داد شده، «خداوند را سپاس گوييد، زيرا او نيكوست و محبتش ابدی.» نویسنده مزامیر می گوید، «ای خداوند، با تمام وجود تو را می‌ستايم و از كارهای شگفت‌انگيز تو سخن می‌رانم» (مزامیر فصل 9 آیه 1). ما هر روز دعا دعا می کنیم تا به وفاداری او به قول هایش و برکاتی که روزانه به زندگی ما جاری می کند، اقرار کنیم.

دعای روزانه به ما این امکان را می دهد که به گناه خود اعتراف کرده و از او بخواهیم قدرت غلبه بر گناه و توبه از آن را به ما بدهد . قبول کنیم که همه ما هر روز آگاهانه یا غیرآگاهانه گناه می کنیم. بنابراین، به عنوان پیروان عیسی مسیح چه کاری باید انجام دهیم؟ کتاب مقدس به روشنی پاسخ ما را می دهد: «اما وقتی در حضور تو به گناه خود اعتراف می‌كنم و جرمم را نمی‌پوشانم و به خود می‌گويم: «بايد گناه خود را نزد خداوند اقرار كنم»، تو نيز گناه مرا می‌آمرزی» (مزامیر فصل 32 آیه 5). به خداوند آنچه را خودش می داند، هر روز اقرار کنید. دعای روزانه زمان بسیار خوبی برای سبک کردن تاثیرات گناهانی است که ما را تضعیف می کنند. در بسیاری از مواقع مسیحیان با گناهان اعتراف نشده زندگی می کنند، این گناهان مانع رابطه شخصی ما با عیسی مسیح می شوند، ما باید متواضعانه در دعا از او طلب بخشش کنیم. یکی دیگر از ابعاد مهم دعای روزانه این است که از خدا می خواهیم تا به ما قدرت توبه از گناه را بدهد. فقط خدا می تواند در بازگشت از گناه به ما کمک کند، او برای انجام دادن این کار باید درخواست توبه ما را بشنود.

دعای روزانه عبادت خداوند و اطاعت از اوست. شاید بتوان گفت که بهترین آیه برای اهمیت دعای روزانه ما اول تسالونیکیان فصل 5 آیه های 16 تا 18 است: «هميشه شاد باشيد! پيوسته دعا كنيد! برای هر پيش آمدی خدا را شكر نماييد، زيرا اينست خواست خدا برای شما كه از آن عيسی مسيح هستيد.» خواست خدا از فرزندانش این است که شاد باشند، دعا کنند و از او سپاسگزاری نمایند. دعای همیشگی یعنی اینکه دعا را باید به یک عادت روزانه تبدیل کنیم و هیچوقت آن را متوقف نکنیم. دعا، عبادت کردن نیز می باشد؛ برای اینکه با دعا نشان می دهیم که تا چه اندازه خداوند را تحسین می کنیم. دعا اطاعت کردن از خدا نیز می باشد. وقتی دعا می کنیم، خداوند شاهد اطاعت فرزندانش از دستورات اوست و این خدا خوشحال می کند.

دعای روزانه راهی برای تصدیق و تایید این حقیقت است که خداوند کنترل کامل زندگی ما را در دستان خود دارد. ما مسیحیان می دانیم که چه کسی دنیا را کنترل می کند. خداوند حاکم است. هیچ چیزی خارج از قدرت و آگاهی او اتفاق نمی افتد (اشعیا فصل 46 آیه های 9 تا 10، دانیال فصل 4 آیه 17). او حاکم مطلق است، بنابراین شایسته ستایش و عبادت می باشد: «عظمت و قدرت، جلال و شكوه و بزرگی برازندهٔ توست. ای خداوند، هر چه در آسمان و زمين است مال توست. سلطنت از آن توست. تو بالاتر و برتر از همه هستی» (اول تواریخ فصل 29 آیه 11). خداوند پادشاه بزرگ ماست، بنابراین همه ابعاد زندگی ما را کنترل می کند. هر روز باید به جایگاه واقعی او در زندگی خود، متواضعانه و همراه با احترامی که فقط شایسته چنین پادشاه بزرگی است، اقرار کنیم .

در نتیجه، دعا چیزی است که باید هر روز انجام شود. گرچه برای خیلی از مسیحیان سخت است که در دعای روزانه، فروتنانه به پیشگاه خدا بروند. دعای روزانه ممکن است برای کسانی که سالیان زیادی ایماندار هستند به یک کار کهنه و قدیمی تبدیل شده باشد، و احترام و ایمان لازم دیگر در آن وجود نداشته باشد. دعا برای نوایماندار یا ایماندار قدیمی بهترین راه برقراری ارتباط با خداوند است. تصور کنید با دوستان یا عزیزان خود صحبت نکنید. این رابطه چه مدتی طول خواهد کشید؟ دعای روزانه، معاشرت و گفتگوی روزانه با پدر آسمانی است. این حقیقت بسیار شگفت انگیز است که خداوند خواستار این ارتباط روزانه با ما می باشد. در واقع، نویسنده مزامیر می پرسد، « انسان چيست كه تو به فكر او باشی و او را مورد لطف خود قرار دهی؟ » (مزامیر فصل 8 آیه 4). دعای روزانه روش خوبی برای درک این حقیقت و امتیاز شگفت انگیزی می باشد که او به ما داده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا دعای روزانه مهم است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries