settings icon
share icon
سوال

جنگهای صلیبی مسیحی چه بودند؟

جواب


موضوع جنگهای صلیبی یکی از متداول ترین بحثها بر ضد ایمان مسیحی بوده است. برخی از تروریستهای اسلامی ادعا می کنند که حملات تروریستی شان انتقام گیری به خاطر آنچه است که مسیحیان در جنگهای صلیبی انجام داده اند. بنابراین، جنگهای صلیبی چه بودند، و چرا باید به عنوان مشکلی به این بزرگی برای ایمان مسیحی نگریسته شود؟

اول از همه، جنگهای صلیبی را نباید «جنگهای صلیبی مسیحی» نامید. اکثر افرادی که در جنگهای صلیبی شرکت داشتند حقیقتاً مسیحی نبودند، حتی با وجود اینکه ادعای مسیحیت داشتند. نام مسیح بوسیله اعمال بسیاری از شرکت کنندگانِ در جنگهای صلیبی مورد سوء استفاده و هتک حرمت قرار گرفت. دوم اینکه، جنگهای صلیبی تقریباً در بین سالهای 1095 تا 1230 میلادی رخ داد. چرا باید اقدامات غیر کتاب مقدسی این به اصطلاح مسیحیان که صدها سال پیش صورت گرفته بوده هنوز بر ضد مسیحیان امروزی بکار برده شود؟

سوم، نه اینکه این یک عذر موجهی باشد، اما مسیحیت تنها دینی نیست که گذشته ی خشونت آمیزی داشته. در واقع، جنگهای صلیبی پاسخی بودند به هجوم های مسلمانان به سرزمینی که در ابتدا در اختیار مسیحیان بود. تقریباً از سالهای 200 تا 900 میلادی، سرزمین اسرائیل، اردن، مصر، سوریه، و ترکیه در ابتدا تحت سکونت مسیحیان بود. وقتی اسلام قدرت گرفت، مسلمانان به این سرزمینها هجوم آوردند و به طرز وحشیانه ای بر مسیحیانی که در آن سرزمینها زندگی می کردند ستم کرده، آنها را اسیر و تبعید کرده و حتی آنان را به قتل رساندند. در واکنش، کلیسای کاتولیک روم و امپراطورها و پادشاهان «مسیحی» از اروپا دستور جنگهای صلیبی برای باز پس گیری سرزمینهای اشغال شده توسط مسلمانان را صادر کردند. اقداماتی که خیلی از به اصطلاح مسیحیان در جنگهای صلیبی صورت دادند با این حال اسفناک بود و جای تاسف دارد. هیچ توجیه کتاب مقدسی برای فتح سرزمینها، کشتن غیر نظامیان، و نابودی شهرها در نام عیسی مسیح وجود ندارد. در عین حال، اسلام دینی نیست که بتواند از موضع بی گناهی در این مقولات سخن بگوید.

در جمع بندی می توان گفت که جنگهای صلیبی تلاشهایی بودند در قرون 11 تا 13 میلادی برای پس گیری سرزمینهایی در خاورمیانه که تحت تصرف مسلمانان قرار داشت. جنگهای صلیبی وحشیانه و شرورانه بود. بسیاری از مردم مجبور شدند که به مسیحیت بگروند. اگر امتناع می کردند، کشته می شدند. ایده ی فتح یک سرزمین از طریق جنگ و خشونت در نام عیسی کاملاً غیر کتاب مقدسی است. بسیاری از اعمالی که در جنگهای صلیبی صورت گرفت کاملاً متضاد بود با هر آنچه که ایمان مسیحی برای آن می ایستد.

وقتی که به خاطر جنگهای صلیبی، ایمان مسیحی از سوی آتئیستها (خداناباوران)، اگنوستیکی ها (ندانم گرایان)، شکاکان، و مذاهب دیگر مورد حمله واقع می شود، چطور می توانیم پاسخ دهیم؟ ما می توانیم به شیوه های زیر پاسخ دهیم: 1) آیا می خواهی برای اعمال مردمی که بیش از 900 سال پیش می زیستند مسئول باشی؟ 2) آیا می خواهی مسئول اعمال هر کسی باشی که ادعا می کند نماینده ی ایمان تو است؟ تلاش برای مقصر دانستن تمام مسیحیت به خاطر جنگهای صلیبی به منزله مقصر دانستن تمام مسلمانان به خاطر تروریسم اسلامی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

جنگهای صلیبی مسیحی چه بودند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries