settings icon
share icon
سوال

معنی و اهمیت تاج خار چیست؟

جواب


بعد از محاکمه ساختگی عیسی مسیح و تازیانه زدن او و قبل از مصلوب کردن، سربازان رومی «تاجی از خارهای بلند درست كردند و بر سرش گذاشتند، و يک چوب، به نشانهٔ عصای سلطنت، به دست راست او دادند و پيش او تعظيم می‌كردند و با ريشخند می‌گفتند: درود بر پادشاه يهود!» (متی فصل 27 آیه 29، یوحنا فصل 19 آیه های 2 تا 5). گرچه تاج خار دردناک بود، اما هدف از آن بیشتر مسخره و تحقیر کردن عیسی مسیح بود تا ایجاد درد. این «پادشاه یهود» بود که از سربازان دون پایه رومی کتک خورد، آب دهان به رویش انداخته و تحقیر شد. تاج خار مرحله پایانی مسخره بازی آنها بود، سمبل شکوه سلطنتی (یعنی تاج) به عاملی دردناک و تحقیرآمیز تبدیل شد.

تاج خار برای مسیحیان یادآور دو چیز است: 1- عیسی مسیح درواقع پادشاه بود و هست، یک روز تمامی جهان هستی در برابر او به عنوان شاه شاهان زانو خواهند زد (مکاشفه فصل 19 آیه 16). کاری که سربازان رومی برای تحقیر انجام دادند، در واقع نشانگر دو نقش عیسی مسیح بود: خدمتگزار رنج کشیده (اشعیا فصل 53) و پادشاه پیروز (مکاشفه فصل 19). 2- عیسی مسیح آماده تحمل درد، توهین و تحقیر بود. تاج خار و دیگر رنجها خیلی وقت است که از بین رفته اند و حالا عیسی مسیح تاجی که لیاقت آن را دارد دریافت کرده است: «اما عيسی را می‌بينيم كه اندک زمانی پایینتر از فرشتگان قرار گرفت و اكنون در اثر فدا كردن جان خود در راه ما، خدا تاج جلال و افتخار را بر سر او گذاشته است. بلی، به سبب رحمت عظيم خدا، عيسی به جای تمام مردم جهان، طعم مرگ را چشيد» (عبرانیان فصل 2 آیه 9).

تاج خار سمبل موارد دیگری هم می باشد. وقتی آدم و حوا گناه کردند و بدی و نفرین را به این جهان آوردند، بخشی از نفرین بشر این بود که «زمين زير لعنت قرار خواهد گرفت و تو تمام ايام عمرت با رنج و زحمت از آن كسب معاش خواهی كرد. از زمين خار و خاشاک برايت خواهد روييد و گياهان صحرا را خواهی خورد» (پیدایش فصل 3 آیه های 17 تا 18). سربازان رومی ندانسته شیء نفرین شده ای را برداشتند، به شکل تاج درآوردند و آن را بر سر کسی گذاشتند که ما را از این نفرین نجات داد. «اما مسيح، لعنتی را كه در اثر گناهان ما بوجود آمده بود، بر خود گرفت و ما را از هلاكتی كه اين روش «شريعت» پديد آورده بود، رهايی بخشيد، روشی كه انجامش غيرممكن بود. بلی، مسيح، لعنت ما را بر خود گرفت، زيرا در تورات آمده است: «ملعون است هر كه به دار آويخته شود (عيسی مسيح نيز به دار صليب آويخته شد)» (غلاطیان فصل 3 آیه 13). عیسی مسیح با فدا کردن جان خود، ما را از نفرین گناهی نجات داد که خار سمبل آن است. گرچه هدف از تاج خار تحقیر و مسخره کردن او بود، اما در واقع سمبل بسیار خوبی برای بیان این حقایق بود که عیسی مسیح کیست و برای انجام چه کاری آمده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

معنی و اهمیت تاج خار چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries