settings icon
share icon
سوال

آفرینش از هیچ «اکس نیهیلو» چه؟

جواب


«اکس نیهیلو» معادل لاتین «از هیچ» است. آفرینش از هیچ «اکس نیهیلو» به آفرینش همه چیز از هیچ توسط خداوند اشاره می کند. «در آغاز، هنگامی كه خدا آسمانها و زمين را آفريد» (پیدایش فصل 1 آیه 1). قبل از آن لحظه، هیچ چیزی وجود نداشت. خداوند جهان را از عناصر سازنده آماده خلق نکرد. او از هیچ شروع کرد.

کتاب مقدس هرگز به طور مستقیم نمی گوید خداوند همه چیز را از هیچ آفرید بلکه به طور ضمنی به آن اشاره می کند. عبرانیان فصل 11 آیه 3 می گوید، «با ايمان به وجود خداست كه می‌دانيم زمين و آسمان، و در حقيقت همه چيز، به دستور خدا ساخته شده‌اند؛ و همه اينها از چيزهای ناديدنی به وجود آمده‌اند.» محققان این آیه را اینگونه تفسیر می کنند که جهان با دستور الهی به وجود آمد، و از عناصر و نیروهایی که از قبل وجود داشته اند، ساخته نشده است.

انسان می تواند موجود بسیار خلاقی باشد اما برای ساخت هر چیزی به مواد اولیه نیاز دارد. خداوند چنین محدودیتی ندارد. درک این موضوع به دلیل قوانین اساسی فیزیک برای ما بسیار مشکل است، ما با این قوانین حتی اگر به اسم آنها را نشناسیم، آشنایی داریم. اولین قانون علم می گوید که مواد (چیزهایی که جهان با آن ساخته شده اند) نمی توانند ساخته شوند یا از بین بروند. مواد می توانند از جامد به مایع به گاز به پلاسما و دوباره به حالت قبلی باز گردند؛ اتم ها در مولکول ها ترکیب می شوند و در بخش های خود تقسیم شوند؛ اما مواد را نمی توان از هیچ ساخت یا کلا نابود کرد. به همین دلیل، این حقیقت که خدا همه چیز را از هیچ ساخت به نظر ما غیر طبیعی است. این موضوع اصلا طبیعی نیست بلکه ماورای طبیعی است.

«آفرینش از هیچ» به رویداد ماورای طبیعی آغاز جهان اشاره می کند. لحظه ای بود که خدا خلقت جهان را از هیچ آغاز کرد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آفرینش از هیچ «اکس نیهیلو» چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries