کتاب مقدس درباره اینکه یک مسیحی عمل زیبایی یا جراحی پلاستیک بکند چه می گوید؟


سوال: کتاب مقدس درباره اینکه یک مسیحی عمل زیبایی یا جراحی پلاستیک بکند چه می گوید؟

جواب:
کتاب مقدس به طور مشخص درباره اینکه یک مسیحی عمل زیبایی یا جراحی پلاستیک بکند صحبت نمی کند. چیزی در کتاب مقدس یافت نمی شود که دلالت کند بر اینکه جراحی پلاستیک فی نفسه نادرست است. اما چند چیز است که فرد باید پیش از اینکه تصمیم به این کار بگیرد مد نظر داشته باشد. تغییر دادن بدن امری است غیر طبیعی، و همیشه خطر عوارض جانبی، چه فیزیکی و چه روانی وجود دارد. هیچ کس نباید بدون تحقیق درباره ی تمام گزینه های جایگزین، و خطرات و عوارض جانبی که به همراه عمل جراحی می آید، خود را به "زیر تیغ جراحی" بسپارد. لازم است که فرد انگیزه های خود را به طور کامل شناسایی کند که چرا می خواهد جراحی شود. برای خیلی از کسانی که از لحاظ فیزیکی بدشکل هستند (خواه ژنتیکی یا اکتسابی)، طبیعی است که بخواهند در انطباق با جامعه در آیند و احساس "نرمال بودن" داشته باشند. همچنین مواردی هست که اندام شخص کمی غیر طبیعی است و احساس ناخوشایندی از خودش دارد، مثلاً بینی خیلی بزرگ یا بدشکل. اما خیلی از جراحی های پلاستیک (اگر نگوییم اکثر آنها)، تلاشهایی هستند تا خلاهای احساسی را به روشهای فیزیکی رفع کنند، یا جلب توجه کنند، یا به دنبال تایید شدن از دیگران هستند.

رایج ترین عملهای زیبایی انجام شده، عبارتند از فرم دادن و بالا بردن سینه، لیپوساکشن (تخیله چربی بدن)، فرم دادن به صورت، ترمیم و شکل دادن به پلکها، برآمده کردن و شکل دادن به باسن و سایر اندامها، درمان عروق پاها، تزریق بوتاکس یا چربی، و شکل دادن به بینی و صورت. هر ساله تقریباً دو میلیون نفر تحت این نوع عملهایی قرار می گیرند، و هزینه می کنند و وقت و آسایش خود را قربانی می کنند. وقتی که خودبینی و بطالت، شخص را بر می انگیزاند که تحت عمل جراحی قرار گیرد، او بت خودش می شود. کتاب مقدس به ما هشدار می دهد که خودبین و خودپسند نباشیم (فیلیپیان 3:2-4) و با ظاهری که داریم توجه دیگران را به خودمان جلب نکنیم (اول تیموتائوس 9:2). نگرانی دیگر، هزینه است. این مسئله مهمی است زیرا که اکثر مردم، خانواده دارند و هزینه جراحی پلاستیک هرگز نباید ارجح بر نیازهای خانواده قرار گیرد. کتاب مقدس همچنین به ما می گوید که ما نیاز داریم که از پولی که خدا به ما به امانت سپرده است حکیمانه استفاده کنیم (امثال 24:11-25؛ لوقا 10:16-12).

مهمترین کاری که باید پیش از تصمیم گیری درباره عمل جراحی بکنیم این است که با خدا در این باره مشورت کنیم. کتاب مقدس می گوید که خدا به فکر تمام نگرانی های ماست، پس باید مشکلاتمان را به حضور او ببریم. (اول پطرس 7:5). از طریق حکمت و هدایت روح القدس و کلام خدا، قادر هستیم که تصمیمی را بگیریم که او را خشنود ساخته و به او حرمت خواهد نهاد. "جذابیت فریبنده است و زیبایی زودگذر؛ اما زنی را که از خداوند می‌ترسد، باید ستود" )امثال 30:31). حتی ماهرترین جراح هم نمی تواند جلوی دستان زمان را بگیرد و تمام جراحی های زیبایی سرانجام یک نتیجه خواهند داشت – سالخوردگی. تمام اندامهای بالا برده شده بدن دوباره فرو خواهند افتاد، و بخشهایی از صورت که با عمل زیبایی ترمیم یافتند، سرانجام چروکیده خواهند شد. بسیار بهتر آن است که بر زیباسازی انسان باطنی کار شود. "زیبایی شما در آن انسان باطنی باشد که آراسته به زیباییِ ناپژمردنیِ روحی ملایم و آرام است، که در نظر خدا بس گرانبهاست" (اول پطرس 4:3).

English
بازگشت به خانۀ فارسی
کتاب مقدس درباره اینکه یک مسیحی عمل زیبایی یا جراحی پلاستیک بکند چه می گوید؟