settings icon
share icon
سوال

الهیات معاصر چیست؟

جواب


الهیات معاصر به طور کلی به مطالعه الهیات و گرایش های الهیاتی از پایان جنگ جهانی اول تا به امروز گفته می شود. تقریبا از قرن بیستم تا به امروز، جنبش های عمده ای که معمولا به الهیات معاصر پرداخته اند، عبارتند از: بنیادگرایی، نئو ارتدکس، پنطیکاستی، اِوَنجلیستی، پسا شورای دوم واتیکان، الهیات ارتدکس شرقی قرن بیستم، و جنبش کاریزماتیک.

الهیات معاصر علاوه بر این جنبش های بزرگی که اشاره کردیم به حیطه های خاصی مانند الهیات لیبرال، الهیات فمینیست، و الهیات های قومی هم پرداخته است. الهیات معاصر شامل عقاید متعدد و گسترده ای می شود، به همین دلیل، تعداد کمی از محققان، مدعی تخصص در الهیات معاصر هستند. آنها بیشتر به این سمت گرایش داشته اند که فقط در یک یا تعدادی از حوزه های تحقیقاتی الهیات معاصر وارد شوند.

مطالعه گفتگوی بین ادیان، جدیدترین شاخه الهیات معاصر است. تاریخ الهیات مسیحی با سیستم های اعتقادی غیرمسیحی مقایسه شده است و همین امر به پایه و اساس گفتگو بین ادیان مختلف تبدیل شده است. فعالیت های اخیر بر روی ارزش های مشترک بین دو یا چند دین، مانند ادیان ابراهیمی (یهودیت، مسیحیت، اسلام) یا ادیان شرقی (مانند آیین هندو، بودایی، و جنبش های مسیحی مانند کلیسای زیرزمینی در چین) تمرکز کرده اند.

الهیات معاصر در اصل در حوزه تحقیقات آکادمیک قرار دارد. به همین دلیل، به چالش های عقلانی که الهیات با آن روبرو است می پردازد، مانند علم، مسائل اجتماعی، و سنت های دینی. بسیاری (نه همه) از محققان الهیات معاصر عقاید سنتی مسیحیت را به اشتراک می گذراند. در واقع، بسیاری از محققان ندانم گرا یا حتی خداناباور وارد این حوزه شده اند و دیدگاه های خود در مورد ایمان در جامعه معاصر را بازگو می کنند.

الهیات معاصر برای مسیحیان معتقد به کتاب مقدس مهم است، چراکه گسترش ادیان در تاریخ معاصر را دنبال می کند. با این وجود، دانستن این موضوع بسیار مهم است که الهیات معاصر در اکثر موارد از الهیات سنتی مسیحی جدا می شود، این اتفاق زمانی رخ می دهد که الهیات معاصر، ایمان را در مفهوم جنبش های متعدد اجتماعی یا در مقایسه با دیگر ادیان ارزیابی می کند. پیروی از جهان بینی کتاب مقدس معمولا هدف آن نیست.

کسانی که می خواهند نظر کلام خدا را درباره مسائل مهم روز بدانند می توانند از اطلاعات گسترده ای که درباره الهیات معاصر وجود دارد، استفاده کنند. اما کتاب مقدس هرگز تغییر نمی کند. کتاب مقدس استاندارد ابدی حقیقت برای ایمانداران است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

الهیات معاصر چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries