settings icon
share icon
سوال

کنفوسیوس گرایی چیست؟

جواب


کنفوسیوس گرایی یک دین انسان گرای مثبت اندیش است که تاثیر بسیار زیادی بر روی ساختار زندگی اجتماعی، و فلسفه سیاسی چین داشته است. کنفوسیوس بنیان گذار این آیین 500 سال قبل از میلاد مسیح به دنیا آمد. کنفوسیوس گرایی معمولا در گروه اصول اخلاقی، زندگی اخلاقی و سیستم اخلاقی قرار می گیرد تا یک دین. روی زندگی زمینی تاکید می کند نه آسمانی. محوریت عقاید کنفوسیوس بر روی موارد زیر است:
1. ستایش اجداد – باور به اینکه روح اجداد مرده سرنوشت فرزندان را کنترل می کنند و باید به آنها احترام گذاشت.
2. احترام به بزرگتر – جوان تر ها باید به سالخورده ها در خانواده احترام بگذارند و از آنها اطاعت کنند.

اصول اساسی کنفوسیوس گرایی:
1. مهربانی در رابطه میان پدر و پسر.
2. لطف برادر بزرگ‌تر به برادر کوچک‌تر و تواضع برادر کوچک‌تر در مقابل برادر بزرگ‌تر.
3. عدالت شوهر با زن و اطاعت زن از شوهر.
4. علاقه زبردستان به زیردستان و اطاعت زیردستان از زبردستان.
5. مهربانی فرمانروایان به رعایا و وفاداری رعایا به فرمانروایان.

سیستم اخلاقی کنفوسیوس تحسین برانگیز است، برای اینکه فضیلت همیشه هم از نظر فردی و اجتماعی بسیار مطلوب بوده است. اما فلسفه اخلاقی کنفوسیوس بر اساس تلاش شخصی یک فرد بوده است و نیازی به خدا در آن نیست. کنفوسیوس می گوید که انسان توانایی انجام هر کاری برای بهبود زندگی و فرهنگ خویش را دارد و باید برای انجام آن به فضیلت درونی خود تکیه کند. اما مسیحیت کتاب مقدسی درست در نقطه مقابل این فلسفه قرار دارد. نه تنها یک انسان توانایی پاک کردن اعمال خود را با تکیه بر خودش ندارد بلکه توانایی خشنود ساختن خدا با تکیه بر خودش و بدست آوردن بهشت را نیز ندارد.

کتاب مقدس می گوید انسان ذاتا گناهکار به دنیا می آید (ارمیا فصل 17 آیه 9) و توانایی این را ندارد که با انجام کارهای خوب مورد قبول خداوند پاک و عادل قرار بگیرد. «پس ملاحظه می‌كنيد كه با اجرای شريعت، كسی هرگز نمی‌تواند رضايت خدا را حاصل كند. در واقع هر چه بيشتر شريعت را بدانيم، بيشتر پی می‌بريم كه آن را زير پا گذارده‌ايم. شريعت فقط چشمان ما را باز می‌كند تا گناهان خود را ببينيم» (رومیان فصل 3 آیه 20). پس انسان نیاز به یک نجات دهنده دارد تا از این شرایط نجات پیدا کند. خداوند آن نجات دهنده که عیسی مسیح می باشد را برای ما فراهم کرده است، او بر روی صلیب جان خود را فدای گناهان بشر کرد تا ما بتوانیم مورد قبول خداوند قرار بگیریم. او زندگی کامل خود را با زندگی غرق در گناه ما عوض کرد. «زيرا خدا بار گناهان ما را بر دوش مسيح بی‌گناه گذاشت، تا ما به عنوان پيروان او، آن طور كه مورد پسند خداست، نيک و عادل شويم» (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21).

آیین کنفوسیوس نیز مانند دیگر ادیان دروغین بر روی کارها و توانائی های بشر تکیه می کند. فقط مسیحیت است که تشخیص داد «زيرا همه گناه كرده‌اند و هيچكس به آن كمال مطلوب و پرجلالی كه خدا انتظار دارد، نرسيده است» (رومیان فصل 3 آیه 23)، و پیروان آن فقط به عیسی مسیح تکیه می کنند یعنی کسی که با فداکاری جان خود را بر روی صلیب برای نجات ما از دست داد تا همه کسانی که به او ایمان می آورند نجات پیدا کنند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کنفوسیوس گرایی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries