settings icon
share icon
سوال

چگونه وجدان راحتی داشته باشم؟

جواب


وجدان را می توان اینگونه تعریف کرد: یک حس درونی که انسان به وسیله آن خوب یا بد بودن یک رفتار را احساس می کند. از دیدگاه کتاب مقدس، وجدان بخشی از وجود انسان است که به خدا شباهت دارد (پیدایش فصل 3 آیه 22). توضیح وجدان در وجود انسان برای کسانی که به خدا اعتقاد ندارند کار بسیار مشکلی است. نظریه تکامل نمی تواند توضیحی درباره این بخش از روح انسان بدهد، چراکه وجدان بر اساس «بقای اصلح» قابل توضیح نیست.

وجدان انسان زمانی بیدار شد که آدم و حوا با نافرمانی از خداوند از میوه درخت شناخت خوب و بد خوردند (پیدایش فصل 3 آیه 6). آنها پیش از آن، تنها از وجود «خوبی» مطلع بودند. کلمه شناختن (تشخیص دادن) در پیدایش فصل 3 آیه 5 همان کلمه ای است که در متون دیگر برای توضیح رابطه جنسی استفاده شده است (پیدایش فصل 4 آیه 17، اول سموئیل فصل 1 آیه 19). وقتی تصمیم می گیریم بدی را از نزدیک بشناسیم، دچار ناراحتی وجدان شده و درونمان بهم می ریزد. حقیقت این است که ما برای معاشرت با خداوند آفریده شده ایم حتی اگر او را قبول نداشته باشیم. وقتی کار اشتباهی می کنیم، احساس می کنیم که با هدف آفرینش انسان مخالفت کرده ایم و این احساس واقعا آزار دهنده است.

آدم و حوا با نافرمانی به خدا توهین کردند؛ با وجود این، خداوند راه حل رهایی از عذاب وجدان را برای آنها فراهم آورد. خداوند یک حیوان بی گناه را قربانی کرد تا برهنگی آنها را بپوشاند (پیدایش فصل 3 آیه 21). این کار آغاز برنامه او برای بخشش گناه همه انسانها بود.

انسان کارهای متعددی از خیریه تا خودآزاری انجام داده است تا وجدان خود را راحت کند. تاریخ سرشار از انسان هایی است که سعی کرده اند وجدان خود را به شکلی راحت کنند اما موفق نبوده اند. بنابراین، انسان به هر روشی متوسل شده است تا این ندای درونی که او را گناه کار می خواند، آرام بگیرد. اعتیاد، فساد، خشونت و طمع مواردی می باشند که اکثرا ریشه در خاک بارور وجدان ناراحت دارند.

از آنجایی که همه گناهان در واقع گناه در برابر خداوند است؛ بنابراین اوتنها کسی است که می تواند شخص را از عذاب وجدان ناشی از گناه نجات دهد. خداوند مانند کاری که در باغ عدن انجام داد، برای ما نیز از طریق یک قربانی کامل و بی نقص پوششی فراهم کرده است (خروج فصل 12 آیه 5، لاویان فصل 9 آیه 3، اول پطرس فصل 1 آیه های 18 تا 19). خداوند پسر خود عیسی مسیح را به این جهان فرستاد تا قربانی نهایی و کامل برای گناهان همه دنیا باشد (یوحنا فصل 3 آیه 16، اول یوحنا فصل 2 آیه 2). عیسی مسیح همه گناهان ما را بر روی صلیب به دوش کشید. همه وجدان های ناراحت، گناهان و افکار پلید بر روی دوش او قرار داده شد (اول پطرس فصل 2 آیه 24). تمامی خشم موجه و مقدسی که خداوند از ما داشت بر فرزندش وارد آمد (اشعیا فصل 53 آیه 6، یوحنا فصل 3 آیه 36). درست مانند حیوان بی گناهی که برای پوشاندن گناه آدم قربانی شد، عیسی مسیح نیز برای پوشاندن گناهان ما قربانی شد. خداوند انتخاب کرد تا ما را بی گناه به حساب آورد و ببخشد.

دیگر می توانیم گناهان، خطاها، و تلاش های بیهوده برای خشنودی خدا را به پای صلیب بیاوریم و وجدان خود را کاملا آسوده و پاک کنیم. فداکاری عیسی مسیح، گناهان ما را بخشید و وجدان ما را آسوده کرد (عبرانیان فصل 10 آیه 22). ما می دانیم که به تنهایی قادر به پاکسازی قلب خود نیستیم و از او درخواست می کنیم تا این کار را برای ما انجام دهد. ایمان داریم که مرگ و رستاخیز مسیح، کفاره گناهانی که به خدا بدهکار بودیم را پرداخت کرد. خداوند به ما قول داده است که در صورت ایمان به عیسی مسیح و کار فداکارانه او، گناهان ما را به اندازه ای که مشرق از مغرب فاصله دارد از ما دور کند (مزامیر فصل 103 آیه 2، نگاه کنید به عبرانیان فصل 8 آیه 12).

در عیسی مسیح، از گناهی که باعث خفگی و مرگ ما شده بود، نجات یافتیم. آزاد شدیم تا به راه راستی و پرهیزکاری بازگردیم و به همان زنان و مردانی تبدیل شویم که خداوند از ابتدا آفریده بود (رومیان فصل 6 آیه 18). ما مسیحیان نیز گاهی خطا می کنیم اما خداوند راه حلی برای آسودگی وجدان ما فراهم کرده است. اول یوحنا فصل 1 آیه 9 به ما می گوید، «اگر گناهان خود را به او اعتراف نماييم، می‌توانيم اطمينان داشته باشيم كه او ما را می‌بخشد و از هر ناراستی پاک می‌سازد. اين كار خدا كاملاً منصفانه و درست است، زيرا عيسی مسيح برای شستن و پاک كردن گناهان ما، جان خود را فدا كرده است.» در بیشتر مواقع، اعتراف باعث می شود تا به فکر جبران و تصحیح گناهی باشیم که درحق کسی انجام داده ایم. ما می دانیم که خداوند ما را بخشیده است، بنابراین با اطمینان قدم بر می داریم و به گناه خود نزد آن شخص اعتراف می کنیم.

با اعتراف به گناهان در نزد خداوند و ایمان به اینکه خون عیسی مسیح ما را از گناه پاک کرده است، وجدانمان همیشه پاک و آسوده خواهد ماند. به پادشاهی و عدالت خدا دل می بندیم (متی فصل 6 آیه 33). ایمان داریم خداوند با وجود همه ایرادهایی که داریم از ما و کاری که برای تغییر زندگی ما انجام داده خوشحال است (فیلیپیان فصل 2 آیه 13، رومیان فصل 8 آیه 29). عیسی مسیح گفت، « پس، اگر پسر شما را آزاد كند، در واقع آزاديد» (یوحنا فصل 8 آیه 36). ما دیگر در گناهانی که خداوند بخشیده است، غوطه ور نمی شویم، به همین دلیل با وجدانی آسوده زندگی می کنیم. و به قول او اطمینان می کنیم که می گوید، «اگر خدا با ماست، چه كسی می‌تواند بر ضد ما باشد؟» (رومیان فصل 8 آیه 31).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه وجدان راحتی داشته باشم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries