settings icon
share icon
سوال

کلیسا با کمک های مالی دریافتی چه کاری باید انجام دهد؟

جواب


همه کلیساها مبالغی را به عنوان کمک یا سهم ده یک از اعضا دریافت می کنند. این کار را با گرداندن جعبه هایی بین اعضای کلیسا یا روش های دیگر انجام می دهند. کلیسا برای فعال بودن باید پشتوانه مالی داشته باشد. روش استفاده از بودجه بسیار اهمیت دارد، چراکه کلیسا در برابر اعضا، جامعه اطراف خود و خداوند مسئول است.

اول از همه، کلیسا در برابر اعضای خود مسئول است. اولین کلیسا که در اورشلیم در روز پنتیکاست (عید پنجاهه) آغاز شد، تلاش بسیار زیادی کرد تا نیازهای اعضای خود را برطرف کند: «رسولان دربارهٔ زنده شدن عيسای خداوند با قدرت موعظه می‌كردند و فيض عظيم خدا بر همهٔ ايشان بود. ‏كسی نيز محتاج نبود، چون هر کس زمين يا خانه‌ای داشت، می‌فروخت و پولش را به رسولان می‌داد تا بين نيازمندان تقسيم كنند» (اعمال رسولان فصل 4 آیه های 33 تا 35).می بینیم که پول به رهبران کلیسا سپرده شد تا بر اساس نیازهای اعضا تقسیم و توزیع شود. مواد خوراکی هم بین بیوه های کلیسا توزیع شد (اعمال رسولان فصل 6 آیه 1).

شاگردان مسیح، در تایید خدمت پولس بین غیریهودیان، از او خوستند که فقرا را از یاد نبرد (غلاطیان فصل 2 آیه 10). بنابراین هزینه کارهای خیریه برای نیازمندان درون کلیسا نیز باید از بودجه آن صرف شود. پولس دستور عمل هایی را صادر کرده است، که بدانیم چه کسانی باید کمک دریافت کنند و چه کسانی باید از منابع دیگر کمک بگیرند (اول تیموتائوس فصل 5 آیه های 3 تا 16).

کلیساهای محلی متعددی در قرن اول میلادی از بودجه خود برای کمک به کلیساهای نیازمند استفاده کردند. کلیسای انطاکیه به کلیسای اورشلیم، که در آن زمان مورد آزار و اذیت و قحطی قرار گرفته بود، کمک کرد (اعمال رسولان فصل 11 آیه 29). پولس هدایا و کمک های اهالی غلاطیه (اول قرنتیان فصل 16 آیه 1)، قرنتس (اول قرنتیان فصل 16 آیه 3)، مقدونیه و یونان (رومیان فصل 15 آیه های 25 تا 26) را به اورشلیم برد. چند تن از اهالی بیریه، تساونیکی، دربه و ایالت آسیا او را همراهی کردند (اعمال رسولان فصل 20 آیه 4).

کلیسا در قبال جامعه اطراف خود مسئول است، بنابراین کارهای امدادی و خیریه خارج از کلیسا نیز ضروری می باشد. «بنابراين، تا جايی كه می‌توانيم، در حق مردم، بخصوص مسيحيان مؤمن، نيكی بنماييم» (غلاطیان فصل 6 آیه 10). این آیه اولویت را برای مسیحیان یا خانواده خدا در نظر می گیرد، اما می گوید تا می توانیم باید به همه کمک کنیم. البته که این کمک باید شامل بشارت (تبلیغ مسیحیت) نیز باشد (اعمال رسولان فصل 1 آیه 8). یک کلیسای سالم باید مبلغین مسیحی را به ماموریت بفرستند ( به اعمال رسولان فصل 13 آیه های 2 تا 3 نگاه کنید) یا حداقل از مبلغین در حوضه های مختلف خدماتی پشتیبانی کند.

کلیسایی که با روش استفاده از بودجه اش ثابت می کند توجهی به دنیای خارج از خودش ندارد، دچار ضعف روحانی شده است. توماس اس. رینیر در کتاب خود به نام کالبدشکافی کلیسای مرده می گوید: «یکی از نشانه های کلیسای مرده این است که بودجه مورد نیاز اعضای کلیسا در حالی افزایش پیدا می کند که بودجه مورد نیاز انجام خدمات خارج از کلیسا کاهش می یابد».

کلیسا در برابر خدا مسئول است. خداوند کلیسای خود را می شناسد (مکاشفه فصل 2 آیه های 2، 9، 13، 19) و دستور می دهد تا کلامش بشارت داده شود (رومیان فصل 10 آیه 14، دوم تیموتائوس فصل 4 آیه 2) و همچنین پیغام انجیل مسیح به همه اعلام شود (کولسیان فصل 4 آیه 3). رساندن پیام انجیل مهمترین کار و هدف کلیسا است. هر کاری که باعث پیشرفت این هدف می شود باید در اولویت قرار گیرد، پرداخت حقوق به کشیش کلیسا بخشی از این هدف است. «كشيشانی كه امور كليسا را خوب اداره می‌كنند، بايد هم حقوق خوبی دريافت كنند و هم مورد تشويق قرار گيرند، بخصوص آنانی كه در كار موعظه و تعليم كلام خدا، زحمت می‌كشند. زيرا كتاب آسمانی می‌فرمايد: دهان گاوی را كه خرمن می‌كوبد، نبند و بگذار به هنگام كار، از خرمنت بخورد. در جای ديگر نيز می‌فرمايد: كسی كه كار می‌كند، بايد حقش را بگيرد» (اول تیموتائوس فصل 5 آیه های 17 تا 18). کسانی هم که صادقانه در خدمت کلام خدا هستند هم باید دستمزد دریافت کنند (نگاه کنید به اول قرنتیان فصل 9 آیه 11).

برای مخارج کلیسا باید دعا کنیم تا حکمت و خرد لازم به ما داده شود (یعقوب فصل 1 آیه 5). داشتن ساختمان خوب و حیاط زیبا ایراد یا گناه ندارد، اما گاهی بهتر نیست که این پول را برای حمایت از مبلغین یا کمک به کلیساهای نیازمند سراسر دنیا صرف کنیم.

هدف کلیسا باید انجام خواست و اراده خدا در دنیا باشد. همه چیز باید برای جلال او انجام شود (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). کلیسای اولیه «در تعليمی كه رسولان می‌دادند و در آئين شام خداوند و دعا، با ساير ايمانداران مرتب شركت می‌كردند» (اعمال رسولان فصل 2 آیه 42). این کارها - انتشار کلام خدا، معاشرت با یکدیگر، مراسم شام آخر خداوند و دعا - باید راهنمای اصلی در روش استفاده از بودجه کلیسا باشند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کلیسا با کمک های مالی دریافتی چه کاری باید انجام دهد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries