settings icon
share icon
سوال

چه زمانی می توانیم یک کلیسا را ترک کنیم؟

جواب


بهترین راه برای پرداختن به این موضوع که آیا یک فرد باید کلیسای محلی خود را ترک کند یا نه، بررسی اساس و هدف کلیسا است. هدف کلیسا چیست؟ کتاب مقدس می گوید کلیسا باید ستون و پایه حقیقت باشد (اول تیموتائوس فصل 3 آیه 15)، همه کارها در کلیسا اعم از آموزش، عبادت، برنامه ها و فعالیت ها باید بر اساس این واقعیت باشد. به علاوه، کلیسا باید عیسی مسیح را به عنوان تنها سرپرست (سر کلیسا) خود به رسمیت بشناسد (افسسیان فصل 1 آیه 22 و فصل 4 آیه 15، کولسیان فصل 1 آیه 18) و در همه ابعاد زندگی از او پیروی کند. همه این موارد زمانی اتفاق خواهد افتاد که کلیسا کتاب مقدس را به عنوان اساس و استاندارد خود قرار دهد و به آن عمل کند. متاسفانه امروز فقط تعداد کمی از کلیساها این ویژگی را دارند.

ایماندارانی که تصمیم به ترک کلیسای خود می گیرند، باید دلایل روشنی برای آن داشته باشند. اگر یک کلیسا حقیقت را بشارت نمی دهد، کتاب مقدس را آموزش نمی دهد و یا به عیسی مسیح احترام نمی گذارد، می توان آنجا را ترک کرد و به کلیسای دیگری که این موارد را رعایت می کند پیوست. البته باید سعی کرد با ماندن در آن کلیسا تغییرات مثبتی را ایجاد کرد. ما تشویق شده ایم تا «از آن حقيقتی كه خدا يكبار برای هميشه به مقدسين خود عطا كرد، با جديت تمام دفاع كنيد» (یهودا آیه 3). اگر فردی کاملا برای ترک آن کلیسا قانع شده است و احساس می کند باید به کلیسایی ملحق شود که بیشتر به کتاب مقدس و احترام به مسیح پایبند است، می تواند این کار را با صلح و دوستی انجام دهد. در غیر این صورت، احتمالا ماندن در آن کلیسا کار بهتری است.

کتاب مقدس شیوه و مراحل ترک یک کلیسا را عنوان نکرده است. در روز های نخستین کلیسا، یک ایماندار برای پیدا کردن آن باید به شهر دیگری می رفت. امروزه در بعضی مناطق می توان در هر گوشه ای کلیسا پیدا کرد، این موضوع متاسفانه باعث می شود تا بسیاری از ایمانداران به جای حل کردن مشکلات به راحتی کلیسای خود را ترک کنند و به کلیسای دیگری در گوشه دیگر خیابان بپیوندند. بخشش، اتحاد و عشق ویژگی ایمانداران است (یوحنا فصل 13 آیه های 34 تا 35، کولسیان فصل 3 آیه 13، یوحنا فصل 17 آیه های 21 تا 23) نه تلخی و تفرقه (افسسیان فصل 4 آیه های 31 تا 32).

یک مسیحی باید احساس کند که برای ترک آن کلیسا هدایت شده است، و باید این کار را طوری انجام دهد که باعث تفرقه یا جدال نشود (امثال فصل 6 آیه 19، اول قرنتیان فصل 1 آیه 10). اگر آموزش های کتاب مقدسی در کلسیا جریان ندارد باید به دنبال کلیسای جدیدی گشت. اما عدم رضایت بسیاری از اعضای کلیسا این است که در فعالیت های کلیسایی شرکت داده نمی شوند. دریافت خوراک روحانی از کلیسا زمانی آسان تر می شود که یک شخص در خوراک دهی روحانی به دیگران نیز فعال باشد. هدف کلیسا به روشنی در افسسیان فصل 4 آیه های 11 تا 14 عنوان شده است. می توانید از این متن به عنوان یک راهنما برای پیدا کردن کلیسا استفاده کنید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چه زمانی می توانیم یک کلیسا را ترک کنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries