settings icon
share icon
سوال

من یک مسیحی سیگاری هستم، چگونه می توانم ترک کنم؟

جواب


مسیحیانی که برای سالیان دراز سیگاری قهار بوده اند به راحتی درد کسانی که سیگاری هستند و با مشکلات ترک سیگار دست و پنجه نرم می کنند را درک می کنند. ترک سیگار آسان نیست ولی امکان پذیر است. بسیاری از سیگاری هایی که روز دو پاکت سیگار می کشیدند و در حال حاضر کاملا ترک کرده اند، می گویند این کار وقتی مشکل را به دوش خدا می گذاریم و به قدرت او تکیه می کنیم شدنی است.

دلایل متعددی مبنی بر فواید ترک سیگار برای همه مخصوصا برای مسیحیان وجود دارد. اگر یک مسیحی درباره دلیل ترک سیگار شک دارد و مطمئن نیست که سیگار کشیدن گناه است یا نه، مقاله ما درباره «آیا سیگار کشیدن گناه است؟ نظر مسیحیت درباره سیگار کشیدن چیست؟» می تواند نقطه شروع خوبی باشد. دلایلی که در مقاله عنوان شده انگیزه کافی برای حصول اطمینان یک فرد از ترک سیگار را به او می دهد. کسانی که تصمیم به ترک سیگار گرفته اند باید بدانند که از نقطه نظر انسانی، ترک سیگار کار بسیار مشکلی است. تحقیقات نشان داده که نکوتین بسیار اعتیادآور است و حتی برخی می گویند از هروئین نیز اعتیادآورتر است.

اما ماهیت اعتیادآور نکوتین نباید ما را دلسرد کند. پولس می گوید، «هر چه خدا از من بخواهد، با كمک مسيح می‌توانم انجام دهم، زيرا مسيح قدرت انجام آن را به من می‌بخشد» (فیلیپیان فصل 4 آیه 13). گرچه ترک سیگار بسیار مشکل است و ترک کامل آن ممکن است زمان ببرد، اما به عنوان یک مسیحی باید خدا را به عنوان منبع کمک در نظر بگیریم. امید ما به پدر آسمانی است و او برای پیروزی در این آزمایش به ما کمک خواهد کرد. بزرگترین اشتباه بعضی از مردم این است که خدا را در فرایند ترک سیگار دخالت نمی دهند. دعا در چنین شرایطی بسیار کمک می کند، ما فراخوانده شده ایم تا مستقیما مشکلات خود را به حضور خدا ببریم، او کسی است که می تواند مشکلات ما را حل کند (عبرانیان فصل 4 آیه 16).

تکیه بر قدرت روح القدس به این معنی نیست که از کمک های درمانی برای ترک سیگار استفاده نکنیم. قرص و آدامس تر ک سیگار و دیگر داروها به خیلی ها کمک کرده است. بعد از دعا و مشاوره با دکتر، اگر خدا به شما برای استفاده از داروی ترک سیگار اطمینان خاطر می دهد، بنابراین هیچ دلیل کتاب مقدسی برای عدم انجام آن وجود ندارد.

خداوند اعلام کرده که لطف او برای همه چیز کافی و بسنده است (دوم قرنتیان فصل 12 آیه 9). جایی که ما ضعیف هستیم، او قدرتمند است. وقتی در ایمان به خدا رشد می کنیم و در نام او قدرت کسب می کنیم تمایل ما به سیگار کاهش می یابد. قدرت خدا درون ما فشار وسوسه سیگار کشیدن را تسکین می دهد. خدا به ما این قدرت را می دهد که مسیح را در جایگاه اول و خودمان را در جایگاه آخر قرار دهیم. در این مورد به ما ثابت خواهد شد که خیلی بیشتر از آنچه از دست دادیم بدست آوردیم.

خواندن کلام خدا برای کسانی که در صدد ترک سیگار هستند بسیار مهم است. آیه های زیر موارد خوبی هستند؛ آنها را به حافظه بسپاریم و بر روی آنها تفکر کنیم، این آیه ها به دیگران برای غلبه بر سیگار کمک کرده اند:

«حقيقت را خواهيد شناخت و حقيقت شما را آزاد خواهد ساخت» )یوحنا فصل 8 آیه 32).

«پس، اگر پسر شما را آزاد كند، در واقع آزاديد» (یوحنا فصل 8 آیه 36).

«آيا هنوز نمی‌دانيد كه بدن شما، مسكن روح‌القدس می‌باشد كه او را خدا به شما عطا كرده است؟ آيا نمی‌دانيد كه روح‌القدس در وجود شما زندگی می‌كند؟ پس بدن شما، از آن خودتان نيست! خدا شما را به بهايی گران خريده است، پس تمام اعضای بدن خود را برای نشان دادن جلال و عظمت خدا به کار ببريد، چون او صاحب بدن شماست» (اول قرنتیان فصل 6 آیه های 19 تا 20).

«پس حال كه در اين ميدان مسابقه، چنين گروه انبوهی از ايمانداران را داريم كه برای تماشای ما گرد آمده‌اند، بياييد هر آنچه را كه سبب كُندی يا عقب افتادن ما در اين مسابقه می‌شود، از خود دور كنيم، و با صبر و شكيبايی در اين ميدان به سوی هدف بدويم؛ و برای پيروزی در اين مسابقهٔ روحانی، به عيسی چشم بدوزيم كه چنين ايمانی را در قلب ما ايجاد كرده و آن را كامل خواهد ساخت. زيرا او خود نيز در همين مسير، صليب، و خفت و خواری آن را تحمل كرد، چون می‌دانست در پی آن، خوشی و شادی عظيمی نصيبش خواهد شد. به همين جهت، اكنون در جايگاه افتخار، يعنی در دست راست تخت خدا نشسته است» (عبرانیان فصل 12 آیه های 1 تا 2).

«تمام وجودتان از آن مسيح باشد؛ به دنبال هوسهای جسم نرويد» (رومیان فصل 13 آیه 14).

«من مثل يک ورزشكار با تمرينهای سخت، بدنم را آماده می‌كنم، و آنقدر بر آن سخت می‌گيرم تا آن كاری را انجام دهد كه بايد بكند، نه آنچه را كه می‌خواهد. اگر چنين نكنم می‌ترسم پس از آنكه ديگران را برای شركت در مسابقه آماده كردم، خودم آماده نباشم و از شركت در مسابقه محروم گردم» (اول قرنتیان فصل 9 آیه 27).

«از نظر انسان اين كار غيرممكن است، ولی نزد خدا همه چيز ممكن است.»(متی فصل 19 آیه 26).

«بله، من تاک هستم، شما نيز شاخه‌های من. هر كه در من بماند و من نيز در او، ميوهٔ فراوان می‌دهد، چون جدا از من هيچ كاری از شما ساخته نيست» (یوحنا فصل 15 آیه 5).

«پس اكنون بايد طبيعت كهنه و گناه‌آلود خود را كه بر اثر شهوات فريبنده فاسد و فاسدتر می‌شود، از خود بيرون نماييد » (افسسیان فصل 4 آیه 22).

«هر چه خدا از من بخواهد، با كمک مسيح می‌توانم انجام دهم، زيرا مسيح قدرت انجام آن را به من می‌بخشد» (فیلیپیان فصل 4 آیه 13).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

من یک مسیحی سیگاری هستم، چگونه می توانم ترک کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries