settings icon
share icon
سوال

چه چیزی در ازدواج مسیحی باید متفاوت باشد؟

جواب


تفاوت اصلی بین ازدواج مسیحی و غیر مسیحی این است که عیسی مسیح در کانون اصلی ازدواج مسیحی قرار دارد. وقتی زن و مرد در نام عیسی مسیح با هم متحد می شوند، هدف آنها در زندگی مشترک این است که روز به روز بیشتر شبیه عیسی مسیح شوند. غیرمسیحیان هم ممکن است اهداف زیادی در زندگی مشترک داشته باشند، اما شبیه مسیح شدن یکی از آن اهداف نیست. این بدین معنی نیست که مسیحیان بی درنگ پس از ازدواج بر روی این هدف کار می کنند، بسیاری از مسیحیان جوان حتی درک نمی کنند که این هدف واقعی و حقیقی است، اما روح القدس روی آنها کار می کند، آنها را به جایی از بلوغ می رساند که هدف شبیه مسیح شدن برای آنها روشن می شود. وقتی هر یک از دو طرف شبیه مسیح شدن را هدف خود قرار می دهند، یک ازدواج قدرتمند و پرطراوت مسیحی شروع به شکل گرفتن می کند.

ازدواج مسیحی با درک روشنی از توضیح کتاب مقدس درباره نقش های زن و مرد در زندگی مشترک – این توضیحات را بیشتر در افسسیان فصل 5 می بینیم – و تعهد برای اجرای این نقش ها آغاز می شود. از شوهر انتظار رهبری خانواده می رود (افسسیان فصل 5 آیه های 23 تا 26). رهبری خانواده نباید به شکل دیکتاتوری، متکبرانه و با دیدگاه برتری داشتن نسبت به زن همراه باشد، در صورتیکه باید مانند شیوه رهبری عیسی مسیح در کلیسا باشد. عیسی مسیح کلیسا (مردم خود ) را با عشق، محبت، دلسوزی، بخشش، احترام و متواضعانه دوست داشت. شوهران نیز به همین روش باید همسران خود را دوست داشته باشند.

زنان باید همانطور که مطیع خداوند هستند از همسرانشان نیز اطاعت کنند (افسسیان فصل 5 آیه 22)، نه به این دلیل که آنها زیردست مردان هستند، بلکه هم مرد و هم زن باید «به احترام مسيح، مطيع يكديگر باشند» (افسسیان فصل 5 آیه 21) باید یک سیستم رهبری و قدرت در خانواده وجود داشته باشد، وعیسی مسیح به عنوان بالاترین جایگاه رهبری در آن قرار گیرد (افسسیان فصل 5 آیه های 23 تا 24). احترام، رمز کلیدی تمایل به اطاعت است؛ زنان باید به همسران خود احترام بگذارند و این در حالی است که مردان باید آنها را دوست داشته باشند (افسسیان فصل 5 آیه 33). عشق دو طرفه، احترام و اطاعت، بنیان ازدواج مسیحی است. ساختن زندگی بر روی این سه اصل باعث می شود تا زن و شوهر در ایمان به عیسی مسیح همراه با هم رشد کنند و به بلوغ ایمانی برسند.

یکی دیگر از نکات کلیدی در ازدواج مسیحی، ازخود گذشتگی و تواضع است (فیلیپیان فصل 2 آیه های 3 تا4 ). اصل «تواضع» اشاره شده در این آیه ها، برای یک ازدواج مستحکم مسیحی حیاتی است. هم زن و هم مرد باید اولویت را به خواسته ها و نیازهای طرف مقابل خود بدهند، برای رسیدن به این هدف باید ازخودگذشتی بین آنها وجود داشته باشد که این تواضع و فداکاری با قدرت روح القدس امکان پذیر است. تواضع و فداکاری به طور طبیعی و ژنتیکی به انسان سقوط کرده به ارث نمی رسد. اینها ویژگی هایی هستند که فقط روح القدس قادر به تولید و پرورش آنها در وجود ما می باشد. به همین دلیل، برنامه های منظم معنوی مانند مطالعه کتاب مقدس، حفظ کردن متون مقدس، دعا و تفکر بر روی مخلوقات خدا، ویژگی های یک ازدواج قدرتمند مسیحی است. زمانی که هر دو طرف به این برنامه ها عمل می کنند، هر دو قوی تر شده و به بلوغ می رسند، که در نهایت به قوی شدن و بلوغ زندگی زناشویی آنها منتهی خواهد شد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چه چیزی در ازدواج مسیحی باید متفاوت باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries