settings icon
share icon
سوال

چگونه می توانم شادی را در زندگی مسیحی ام تجربه کنم؟

جواب


شادی چیزی است که همه ما در آرزویش هستیم اما اکثر اوقات سخت به دست می آید. تجربه کردن شادی باید بخشی از زندگی هر مسیحی باشد. شادی، میوه روح القدس است که تنها از طریق کار خدا در ما به ثمر می رسد.

ما می دانیم که حتی در زندگی مسیحیان بالغ نیز زمانهایی هستند که شادی در آن نیست. مثلاً، ایوب گفت که "ای کاش هرگز به دنیا نیامده بودم" (ایوب فصل 3 آیه 11). داود دعا کرد که به مکانی برده شود که دور از واقعیت باشد (مزامیر فصل 55 آیه های 6 تا 8). ایلیا، حتی پس از شکست دادن 450 نفر از انبیای بعل با آتشی که از آسمان نازل شد (اول پادشاهان فصل 18 آیه های 16 تا 46)، به بیابان گریخت و از خدا خواست که به زندگی اش پایان دهد (اول پادشاهان فصل 19 آیه های 3 تا 5). پس چطور می توانیم شادی را در زندگی مسیحی تجربه کنیم؟

به اولین چیزی که باید پی برد این است که شادی یک هدیه از طرف خداوند است. واژه شادی در یونانی از ریشه chara می آید که رابطه نزدیکی با واژه یونانی charis به معنای "لطف" دارد. شادی، هم هدیه خداست و هم پاسخی است به هدایای خدا. شادی زمانی می آید که ما از محبت و لطف خدا آگاه باشیم.

با این گفته ها، روشن می شود که یکی از راههای تجربه کردن شادی، تمرکز بر خداست. به جای اینکه به مشکلاتمان فکر کنیم یا به چیزهایی که خشنودی را از ما می ربایند، می توانیم به خدا فکر کنیم. این بدان معنا نیست که ما باید نارضایتی یا احساسات منفی را انکار کنیم. همانند بسیاری از نویسندگان مزامیر که این الگو را برای ما قرار دادند، می توانیم قلبهایمان را به حضور خدا ببریم. می توانیم همه چیزهایی که ما را آزار می دهد، بدون تعارف به او بگوییم. اما آنگاه همه آن چیزها را باید به او بسپاریم و بیاد داشته باشیم که او کیست. مزامیر فصل های 3، 13، 18، 43، و 103 نمونه های خوبی هستند.

کتاب فیلیپیان، با وجود اینکه پولس آن را در زندان نوشت، اما حرفهای زیادی درباره شادی می زند. فیلیپیان فصل 4 آیه های 4 تا 8 رهنمودهایی را برای تجربه کردن شادی در زندگی مسیحی ارائه می دهد: "در خداوند دائماً شاد باشيد، و باز می‌گويم شاد باشيد! در هر كاری ازخودگذشتگی نشان بدهيد و ملاحظۀ ديگران را بكنيد. بخاطر داشته باشيد كه خداوند بزودی باز می‌گردد. برای هيچ چيز غصه نخوريد؛ درعوض برای همه چيز دعا كنيد و هر چه لازم داريد به خداوند بگوييد و فراموش نكنيد كه برای جواب دعاها، از او تشكر نماييد. اگر چنين كنيد، از آرامش خدا بهره‌مند خواهيد شد، آرامشی كه فكر انسان قادر به درک آن نيست. اين آرامش الهی به فكر و دل شما كه به عيسی مسيح ايمان آورده‌ايد، راحتی و آسايش خواهد بخشيد. برادران عزيز، در خاتمه بگذاريد اين را نيز بگويم: فكرتان را بر روی هر چه راست و خوب و درست است، ثابت نگاه داريد. در بارۀ چيزهايی فكر كنيد كه پاک و زيباست. در صفات خوب و پسنديدۀ ديگران تأمل كنيد. در بارۀ چيزهايی فكر كنيد كه می‌توانيد خدا را برای آنها شكر كنيد و به وجود آنها خوش باشيد". ما در این قسمت، اهمیت ستایش کردن خدا را می بینیم و به یاد می آوریم که او نزدیک است، درباره نگرانی هایمان دعا می کنیم، و افکارمان را بر روی چیزهای خوب خدا متمرکز می کنیم. ما زمانی که مشتاقانه پرستش می کنیم، می توانیم شادی را تجربه کنیم. داوود نوشت که مطالعه کلام خدا می تواند شادی بخش باشد (مزامیر فصل 19 آیه 8). ما می توانیم با ارتباط با خدا از طریق دعا، شادی را تجربه کنیم. و شادی را با تمرکز بر امور الهی به جای تمرکز بر نارضایتی یا مشکلات تجربه کنیم.

عیسی نیز دستوراتی در خصوص شادی داد. در یوحنا فصل 15 درباره ماندن در او و اطاعت از او صحبت کرد. او گفت: "همان‌‌گونه که پدر مرا دوست داشته است، من نيز شما را دوست داشته‌ام؛ در محبت من بمانيد. اگر احکام مرا نگاه داريد، در محبت من خواهيد ماند؛ چنانکه من احکام پدر خود را نگاه داشته‌ام و در محبت او مي‌مانم. اين سخنان را به شما گفتم تا شادي من در شما نيز باشد و شادي شما کامل شود." (یوحنا فصل 15 آیه های 9 تا 11). یکی از کلیدهای رسیدن به شادی، در اطاعت خدا زندگی کردن است.

راه دیگری برای تجربه شادی در زندگی مسیح از طریق معاشرت است. خدا به ایلیا آسایش داد و مردی به نام الیشع را فرستاد تا به او کمک کند (اول پادشاهان فصل 19 آیه های 19 تا 21). ما نیز به دوستانی نیاز داریم که بتوانیم دردها و رنجهایمان را با آنها در میان بگذاریم (جامعه فصل 4 آیه های 9 تا 12). عبرانیان فصل 10 آیه های 19 تا 25 می گوید: "بنابراين، ای برادران عزيز، اكنون می‌توانيم به سبب خون عيسی، مستقيم وارد مقدس‌ترين جايگاه شده، به حضور خدا برويم؛ زيرا زمانی كه بدن مسيح بر روی صليب پاره شد، در واقع پردۀ مقدس‌ترين جايگاه خانۀ خدا نيز پاره شد؛ و به اين ترتيب او راهی تازه و حيات‌بخش برای ما گشود تا ما را بحضور مقدس خدا برساند. س حال كه ادارۀ امور خاندان الهی، به عهدۀ اين كاهن بزرگ ماست، بياييد با دلی پاک، مستقيماً به حضور خدا برويم، و يقين كامل داشته باشيم كه او ما را می‌پذيرد، زيرا خون مسيح بر ما پاشيده شده و ما را پاک ساخته؛ بدنهايمان نيز با آب پاک شسته شده است. اكنون می‌توانيم منتظر نجاتی باشيم كه خدا وعده داده است، و می‌توانيم بدون هيچگونه ترديدی به همه بگوييم كه نجات يافته‌ايم، زيرا خدا به همۀ وعده‌های خود عمل خواهد فرمود. حال، به پاس آن همه لطفی كه خدا در حق ما كرده است، بياييد يكديگر را به محبت كردن و به انجام اعمال نيک تشويق و ترغيب نماييم. و نيز چنانكه برخی را عادت است، از حضور در مجالس عبادت كليسايی غافل نشويد، بلكه يكديگر را تشويق كنيد، بخصوص در اين روزها كه بازگشت مسيح نزديک می‌شود" به خاطر لطف خدا، می دانیم که می توانیم با اطمینان، در دعا به خدا نزدیک شویم (عبرانیان فصل 10 آیه 19). می دانیم که از گناهمان پاک شده ایم (عبرانیان فصل 10 آیه 22). و به اجتماعی جدید، یعنی خانواده ای از ایمانداران ملحق شده ایم. با هم ایمانی های خود، ایمانمان را مستحکم نگاه می داریم و بر خدا اعتماد می کنیم. مسیحیان به این دنیا تعلق ندارند (یوحنا فصل 17 آیه های 14 تا 16؛ فیلیپیان فصل 3 آیه 20). ما در اشتیاقِ بودن با خدا هستیم و سرانجام به شکل اصلی خود بازگردانده شویم. زندگی می تواند تنها و دلسرد کننده باشد. دیگران به ما کمک می کنند و حقیقت را به ما یادآوری می کنند و بارهایمان را با ما حمل کرده و ما را تشویق می کنند که ادامه دهیم (غلاطیان فصل 6 آیه 10؛ کولسیان فصل 3 آیه های 12 تا 14).

شادی نشانه عیار زندگی مسیحی است. شادی میوه روح القدس و هدیه ای از سوی خداست. بهترین نحو برای دریافت شادی، تمرکز بر حقیقت خدا، ارتباط با او از طریق دعا، و معاشرت با ایماندارانی است که او برای ما فراهم آورده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه می توانم شادی را در زندگی مسیحی ام تجربه کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries