settings icon
share icon
سوال

"اصول اخلاقی مسیحی چیست؟

جواب


اصول اخلاقی مسیحی به خوبی در کولسیان فصل 3 آیه های 1 تا 6خلاصه می شود: "اكنون كه همراه مسيح از نو زنده شده‌ايد، به بركات و شاديهای آسمان چشم بدوزيد، جايی كه مسيح در كنار خدا، بر تخت عزت و قدرت نشسته است. همواره به آنچه در آسمان است بينديشيد، و برای امور اين دنيای زودگذر غصه نخوريد. به اين دنيای فانی همانقدر دل ببنديد كه يک شخص مرده دل می‌بندد! زيرا زندگی واقعی شما در آسمان است، همراه مسيح در حضور خدا! وقتی مسيح كه زندگی واقعی ماست بازگردد، شما نيز با او خواهيد درخشيد و در جلال و شكوه او شريک خواهيد شد. پس به گناهان اين دنيا نزديک نشويد؛ هوسهای ناپاک را كه در وجودتان كمين می‌كنند، نابود سازيد؛ هرگز خود را با گناهانی چون بی‌عفتی، ناپاكی، شهوت‌رانی و هوسهای ننگين ديگر آلوده نكنيد. به چيزهای خوش‌ظاهر اين دنيا نيز طمع نورزيد، چون طمع نوعی بت‌پرستی است. آنانی كه مرتكب چنين اعمالی می‌شوند، يقيناً گرفتار خشم و غضب خدا خواهند شد".

کتاب مقدس چیزی بیشتر از یک فهرست "بایدها" و "نبایدها" ارائه می دهد و به ما دستورالعملهای جامع می دهد که چگونه باید زندگی کنیم. کتاب مقدس تمام آنچه که برای یک زندگی مسیحی باید بدانیم را به ما می گوید. اما کتاب مقدس همه شرایطی را که در زندگی مان مواجه خواهیم شد را پوشش نمی دهد. آنوقت چطور است که برای تمام مسائل پیچیده اخلاقی که با آن مواجه می شویم کافی باشد؟ اینجاست که اصول اخلاقی مسیحی وارد می شود.

علم، اصول اخلاقی را "مجموعه ای از ضوابط اخلاقی، مطالعه اصول اخلاقی" تعریف می کند. از اینرو اصول اخلاقی مسیحی اصولی خواهد بود که از ایمان مسیحی سرچشمه می گیرد که ما بر اساس آن ایمان عمل می کنیم. در حالیکه کلام خدا هر موقعیتی را که در طول زندگیمان با آن روبرو می شویم پوشش نمی دهد، اما اصول کلام خدا استانداردهای را به ما می دهد که بوسیله آنها باید خودمان در موقعیت هایی که هیچ دستورالعمل صریحی وجود ندارد رهبری کنیم

برای مثال، کتاب مقدس صراحتاً چیزی به ما درباره استفاده از مواد مخدر غیر قانونی نمی گوید اما بر مبنای اصولی که از طریق کلام خدا می آموزیم می توانیم بدانیم که نادرست است. برای یک نمونه، کتاب مقدس به ما می گوید که بدن، معبد روح القدس است و ما باید خدا را با بدنمان حرمت نهیم (اول قرنتیان فصل 6 آیه های 19 تا 20). با دانش بر این که مواد چه اثراتی بر بدنهایمان می گذارد و آسیبی که به اندامهای مختلف بدنمان وارد می آورد، می دانیم که استفاده از مواد، معبد روح القدس را نابود می کند. این قطعاً به معنی بی احترامی کردن به خدا است. کتاب مقدس همچنین می گوید که ما باید از حکومت هایی که خدا آنها را منسوب کرده پیروی کنیم (رومیان فصل 13 آیه 1). با توجه ماهیت غیر قانونی مواد مخدر، ما با استفاده از آنها در واقع از حکومت و قوانین اطاعت نمی کنیم. آیا این بدان معناست که اگر مواد مخدر غیر قانونی نبود دیگر مشکلی هم نبود؟ تنها با زیر پا گذاشتن اصل اول قانون می توان گفت که مشکلی نیست.

با استفاده از اصولی که در کتاب مقدس می یابیم، مسیحیان می توانند خطوط اخلاقی را در هر موقعیتی مشخص کنند. در برخی از موارد، ساده خواهد بود، مثل قوانینی که برای زندگی مسیحی در فصل سوم کولسیان می یابیم. اما در موارد دیگر نیاز است که کمی کند و کاو کنیم. بهترین راه برای این کار این است که روی کلام خدا دعا کنیم. روح القدس در هر ایمانداری ساکن است و بخشی از نقش او این است که به ما تعلیم می دهد که چطور زندگی کنیم: "ولی وقتی پدر «تسلی‌بخش» را به جای من فرستاد، منظورم همان روح‌القدس است، او همه چيز را به شما تعليم خواهد داد؛ درضمن هر چه من به شما گفته‌ام، به يادتان خواهد آورد" (یوحنا فصل 14 آیه 26). "اما می‌دانم كه روح خدا در شماست و به همين جهت نيازی نداريد كسی به شما بياموزد كه چه بكنيد، زيرا روح خدا همه چيز را به شما تعليم خواهد داد؛ هر چه او می‌گويد حقيقت محض است و دروغ در آن يافت نمی‌شود. پس، همانگونه كه به شما تعليم داده است، هميشه در مسيح بمانيد و هرگز از او دور نشويد" (اول یوحنا فصل 2 آیه 27). بنابراین، وقتی که ما روی متن کلام خدا دعا می کنیم، روح القدس ما را هدایت کرده و تعلیم خواهد داد. او اصولی را که در موقعیتهای مختلف نیاز داریم به ما نشان خواهد داد.

هرچند که کلام خدا هر موقعیتی را که در زندگی مان مواجه می شویم را پوشش نمی دهد، اما برای یک زندگی مسیحی کفایت می کند. در اغلب موارد، می توانیم به سادگی ببینیم که کتاب مقدس چه می گوید و بر اساس آن عمل کنیم. در مورد سوالات اخلاقی ای که کلام خدا دستورات صریحی نمی دهد، لازم است که به دنبال اصولی بگردیم که بتوانیم برای آن موقعیت بکار ببندیم. ما باید روی کلام خدا دعا کنیم و قلب خود را برای روح القدس باز کنیم. روح القدس به ما تعلیم خواهد داد و ما را از طریق کتاب مقدس هدایت خواهد کرد تا اصولی را بیابیم که برای یک زندگی مسیحی به آنها نیاز داریم.


English



بازگشت به خانۀ فارسی

"اصول اخلاقی مسیحی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries