settings icon
share icon
سوال

یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به جنبش «محیط زیست گرایی» داشته باشد؟

جواب


بین دیدگاه کتاب مقدس از محیط زیست و جنبش سیاسی «محیط زیست گرایی» تفاوت وجود دارد. درک این تفاوت نظر مسیحیان درباره محیط زیست گرایی را شکل می دهد. کتاب مقدس به روشنی می گوید زمین و هر آنچه در آن است در اختیار انسان قرار گرفت تا بر آنها حکومت کند، « بارور و زياد شويد، زمين را پُر سازيد، بر آن تسلط يابيد، و بر ماهيان دريا و پرندگان آسمان و همهٔ حيوانات فرمانروايی كنيد» (پیدایش فصل 1 آیه 28). خداوند چون انسان را به شکل خود آفرید جایگاه برتری برای او در آفرینش قائل شد و به او دستور داد تا بر موجودات زمین حکمرانی کند (پیدایش فصل 1 آیه های 26 تا 28، مزامیر فصل 8 آیه های 6 تا 8). حکمرانی به معنی مراقب است نه سوء استفاده از آن. ما باید از منابعی که خدا در اختیار ما قرار داده هوشمندانه استفاده کنیم، و نهایت تلاش برای حفاظت و مراقبت از آنها را به خرج دهیم. این مفهوم را در عهد قدیم جایی می بینیم که خدا دستور می دهد از مزارع شش سال استفاده شود وسال هفتم به آن استراحت داده شود تا زمین بتواند خود را دوباره برای باروری و تامین نیازهای آینده بشر آماده کند (خروج فصل 23 آیه های 10 تا 11، لاویان فصل 25 آیه های 1 تا 7).

علاوه بر نقش خود به عنوان محافظان زمین باید زیبایی و عملکرد آن را نیز تجلیل کنیم. خداوند با قدرت باشکوه خود همه چیز را برای زندگی میلیاردها انسان از زمان باغ عدن تا به امروز فراهم کرد. همه منابعی که او در اختیار ما گذاشت پویا و قابل تمدید هستند و او همچنان آفتاب و باران را برای نگهداری و باروی منابع در اختیار ما قرار داده است. انگارکه این منابع کافی نبودند بنابراین او زمین را با رنگ، بو و مناظر طبیعی زیبا تزئین کرد تا باعث شادی روح و روان ما شود. تعداد بی شماری از گل ها، پرندگان و دیگر نشانه های زیبایی او وجود دارند.

در عین حال، زمین سکونتگاه ابدی ما نیست و از اول هم برای این منظور طراحی نشده بود. جنبش محیط زیست گرایی نهایت تلاش خود را به کار می گیرد تا آن را برای ابد نگه دارد، ولی ما می دانیم که برنامه خدا این نیست. خداوند در دوم پطرس فصل 3 آیه 10 به ما می گوید: «به هر حال بدانيد كه روز خداوند حتماً خواهد آمد، آن هم مثل دزدی كه همه را غافلگير می‌كند. در آن روز، آسمانها با صدايی هولناک از بين خواهند رفت، و اجرام آسمانی در آتش نابود شده، زمين و هر چه در آن است، خواهد سوخت». زمین به این شکلی که امروز می بینیم همراه با کل هستی نابود خواهد شد و خدا آسمان و زمین جدید خلق خواهد کرد (دوم پطرس فصل 3 آیه 13، مکاشفه فصل 21 آیه 1).

بنابراین به جای اینکه نهایت تلاش خود را برای حفاظت از آن تا هزاران یا میلیون ها سال آینده به خرج دهیم، باید خدمتکاران و حاکمان خوبی برای آن تا زمانی که هست باشیم، وجود زمین تا زمان تکمیل شدن برنامه خدا ادامه خواهد داشت.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به جنبش «محیط زیست گرایی» داشته باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries