settings icon
share icon
سوال

آیا آموزش و پرورش مسیحی برای فرزند مهم است؟

جواب


پاسخ این سوال برای ایماندار به عیسی مسیح کاملا مشخص و واضح است. پاسخ این سوال قطعا «بله» است اما هدف از طرح این سوال چیست؟ این سوال از ابعاد گسترده ایمان مسیحی سرچشمه می گیرد؟ شاید باید اینگونه سوال کرد که «چه کسی مسئول آشنایی فرزند من با مسیحیت است؟» و یا «آیا آموزش فرزند من باید در مراکز عمومی، به صورت خصوصی یا تدریس در خانه انجام شود؟» نظرات بسیار متنوعی در مورد این مبحث وجود دارد که برخی از این نظرات بسیار جدی مورد بحث قرار گرفته است.

زمانی که تحقیق درباره این موضوع را آغاز می کنیم به متن کاملی در عهد قدیم درباره آموزش فرزندان بر می خوریم: «شما بايد او را با تمامی دل و جان و توانايی خود دوست بداريد. اين قوانينی كه امروز به شما می‌دهم بايد دائم در فكرتان باشد. آنها را به فرزندان خود بياموزيد و هميشه دربارهٔ آنها صحبت كنيد خواه در خانه باشيد خواه در بيرون، خواه هنگام خواب باشد خواه اول صبح. آنها را روی انگشت و پيشانی خود ببنديد؛ آنها را بر سر در منازل خود و بر دروازه‌هايتان بنويسيد» (تثنیه فصل 6 آیه های 5 تا 8). این متن تاریخی عبری مشخص می کند که یک پدر باید به طور خیلی جدی و مشتاقانه کلام خدا و روش های خدا را به فرزندان برای رشد و سلامت روحانی آنها آموزش دهد. پولس این گفته را در عهد جدید به این صورت بیان می کند: « فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد» (افسسیان فصل 6 آیه 4). امثال فصل 22 آیه 6 به ما می گوید، «بچه را در راهی كه بايد برود تربيت كن و او تا آخر عمر از آن منحرف نخواهد شد». مفهوم آموزش نه تنها به آموزش رسمی اشاره می کند بلکه بازگو کننده تعلیم و تربیت اولیه فرزندان نیز می باشد. این نوع آموزش برای قوی کردن پایه های زندگی فرزند است.

وقتی به موضوع آموزش و پرورش رسمی می رسیم، یک سری تصورات غلطی وجود دارند که باید بررسی شوند. اول اینکه، بر خلاف تصور برخی از مسیحیان خدا نمی گوید فقط پدر و مادر باید به فرزندان خود آموزش بدهند، و نکته دوم این است که خداوند نمی گوید مدارس همگانی بد است و ما باید فرزندان خود را در مدرسه مسیحی یا مدارس خانگی آموزش دهیم. اصلی که در مورد آموزش و پرورش کودکان در کتاب مقدس آمده درباره مسئولیت آن است. خداوند هرگز پدر و مادر را از آموزش همگانی فرزندان منع نمی کند. بنابراین گفتن این مطلب که تنها روش کتاب مقدسی آموزش و پرورش کودکان، مدرسه های مسیحی و یا خانگی است بدعت در کلام خدا می باشد و ما نباید از کتاب مقدس برای اعتبار بخشیدن به ایده های شخصی خود استفاده کنیم بلکه کتاب مقدس باید پایه و اساس ایده های ما باشد. ما از ورود به این بحث که فقط معلمان متخصص باید به فرزندان ما آموزش بدهند اجتناب می کنیم. همانطور که گفته شد مسئله اصلی مسئولیت نهایی آموزش و پرورش فرزندان است که به عهده پدر و مادر می باشد.

مسئله مطرح شده در کتاب مقدس نوع آموزش عمومی فرزندان ما نیست بلکه این است که اطلاعات بر اساس چه الگویی به فرزندان ما منتقل می شود. به عنوان مثال یک کودک در مدرسه خانگی آموزش مسیحی داده می شود اما در زندگی نتیجه مطلوب را بدست نمی آورد، برای اینکه او خدای واقعی کتاب مقدس و اصول او را نمی شناسد. کودکی که در مدارس همگانی آموزش دیده می تواند سفسطه های فلسفی این دنیا را بشناسد و از طریق آموزش های کتاب مقدسی که به او داده شده است شکست فلسفه های این دنیا را به چشم خود ببیند. اطلاعات از فیلتر کتاب مقدسی در هر دو نوع آموزش عبور می کند اما درک روحانی واقعی فقط از طریق آموزش نوع دوم حاصل می شود. به همین شکل، یک دانش آموز می تواند در یک مدرسه مسیحی آموزش ببیند اما هرگز رابطه شخصی و نزدیک با خدا را درک نکند. در نهایت وظیفه پدر و مادر است که فرزندشان را به گونه ای شکل دهند تا بتوانند آموزش واقعی روحانی را محقق سازند.

خداوند درعبرانیان فصل 10 آیه 25 یک دستور به مسیحیان می دهد، «نيز چنانكه برخی را عادت است، از حضور در مجالس عبادت كليسايی غافل نشويد، بلكه يكديگر را تشويق كنيد، بخصوص در اين روزها كه بازگشت مسيح نزديک می‌شود». کلیسا بخش مهم آموزش فرزندان است که به پدر و مادر در آموزش و پرورش روحانی فرزندان کمک می کند. ارائه چیزی خارج از ساختار خانه – در این مورد، آموزش های کتاب مقدسی در کلیسا و مدرسه روزهای یکشنبه – بسیار خوب و ضروری می باشد.

بنابراین مهم نیست که چه نوع موسسه آموزشی انتخاب می کنیم، مهم این است که مسئولیت نهایی آموزش روحانی و معنوی فرزندان بر عهده پدر و مادر می باشد. معلم مدرسه مسیحی، کشیش کلیسا، معلم روزهای یکشنبه در کلیسا و پدر مادر ممکن است بر سر یک مسئله خاص الهیاتی اشتباه کنند. پس باید به آنها آموزش دهیم که تنها منبع حقیقت مطلق فقط کتاب مقدس است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16). شاید مهمترین درسی که می توانیم به فرزندانمان بدهیم سرمشق قرار دادن اهالی بیریه هستند که «هر روز كتاب آسمانی را با دقت می‌خواندند تا ببينند گفته‌های پولس و سيلاس مطابق كلام خدا هست يا نه» (اعمال رسولان فصل 17 آیه 11)، هر چیزی را که می شنوند بررسی کنند تا ببینند مطابق با کلام خدا هست یا نه (اول تسالونیکیان فصل 5 آیه 21).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا آموزش و پرورش مسیحی برای فرزند مهم است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries