settings icon
share icon
سوال

دیوشناسی مسیحی چیست؟

جواب


دیوشناسی به علم مطالعه دیوها (ارواح شیطانی) گفته می شود. دیوشناسی مسیحی به مطالعه آنچه کتاب مقدس درباره دیوها می گوید، و اینکه چه موجوداتی هستند و چگونه به ما حمله می کنند می پردازد. شیطان و ارواح پلید او همان فرشتگان رانده شده (مغضوب) هستند، آنها موجوداتی حقیقی می باشند که بر ضد خدا، فرشتگان مقدس و بشر اعلام جنگ کرده اند. دیوشناسی مسیحی به ما کمک می کند تا شیطان و زیردست های او به خصوص برنامه های آنها را بشناسیم.

کتاب مقدس درباره دیو (ارواح شیطانی) به ما چه می گوید؟ کتاب مقدس مشخص کرده که دیوها همان فرشتگان رانده شده ای هستند که در شورش شیطان بر ضد خدا با او همرا شدند. هدف شیطان و همراهانش فریب و نابودی همه کسانی می باشد که از خدا پیروی کرده و او را می پرستند.

چگونه، چرا و چه زمانی شیطان از بهشت رانده شد؟ شیطان به دلیل گناه غرور و خودپسندی از بهشت رانده شد، گناهی که دلیل اصلی شورش او بر ضد خدا بود. زمان واقعی رانده شدن او در کتاب مقدس ثبت نشده است. شاید در زمانی قبل از خلقت دنیا اتفاق افتاده باشد.

چرا خدا به برخی از فرشتگان اجازه داد تا گناه کنند؟ فرشتگانی که رانده شدند با اراده و اختیار خود تصمیم گرفتند تا به ارواح شیطانی تبدیل شوند، خداوند آنها را مجبور یا ترغیب به گناه نکرد. آنها کاملا به صورت اختیاری گناه کردند بنابراین سزاوار خشم ابدی خداوند هستند.

آیا مسیحیان می توانند توسط ارواح شیطانی تسخیر شوند؟ ما به شدت معتقد هستیم که یک مسیحی نمی تواند توسط ارواح شیطانی تسخیر شود. ما بر این باور هستیم که بین تسخیرشدگی توسط ارواح پلید و تحت تاثیر آنها قرار گرفتن فرق وجود دارد.

آیا ارواح شیطانی در دنیای امروز نیز فعالیت دارند؟ براساس این حقیقت که شیطان همچون شيری گرسنه، غُرّان به هر سو می‌گردد تا طعمه‌ای بيابد و آن را ببلعد (اول پطرس فصل 5 آیه 8) و هچنین این مطلب که او حاضر مطلق نیست یعنی در همه جا حضور ندارد، پس منطقی است اگر بگوییم که او ارواح پلید تحت فرمان خودش را برای انجام ماموریت ها در این دنیا می فرستد.

نفیلیم چه کسانی بودند؟ نفیلیم ها (فرشتگان رانده شده غول پیکر) فرزندان حاصل از ارتباط جنسی پسران خدا و دختران انسان بودند (پیدایش فصل 6 آیه های 1 تا 4). بحث های زیادی بر سر ماهیت "پسران خدا" وجود دارد.

بسیار از مردم معتقدند که شیطان و ارواح پلید او فقط مظهر شرارت هستند. دیوشناسی مسیحی به ما کمک می کند تا ذات واقعی دشمنان روحانی خود را بشناسیم. به ما آموزش می دهد تا چگونه در برابر شیطان و وسوسه های او ایستادگی کنیم. خدار را سپاس برای اینکه با عیسی مسیح بر تاریکی پیروز شدیم. مسیحیان نباید خیلی مجذوب بحث دیوشناسی شوند، درک روشنی از دیوشناسی باعث می شود تا ترس های ما فروریزد، آگاه باشیم و به ما یادآوری می کند تا همیشه نزدیک عیسی مسیح باشیم. ما روح القدس را داریم که درون قلب های ما زندگی می کند و " در وجود شما كسی زندگی می‌كند كه از هر دشمن مسيح در اين دنيای گناه‌آلود، قویتر است" (اول یوحنا فصل 4 آیه 4).

یک متن کلیدی درباره دیوشناسی مسیحی دوم قرنتیان فصل 11 آیه های 14 تا 15 است، "اما جای تعجب نيست. چون اگر شيطان می‌تواند خود را به صورت فرشتهٔ نور درآورد، خدمتكارانش نيز می‌توانند خود را به شكل خدمتگزاران خدا درآورند. اما سرانجام، ايشان به سزای اعمال زشت خود خواهند رسيد".

*توضیح مترجم: واژه "دیو" ترجمه دقیق و تحت اللفظی واژه "Demon" به انگلیسی می باشد. از آنجاییکه تفاوت های زبانی و فرهنگی بسیار زیادی بین زبان فارسی و زبان انگلیسی در رابطه فرهنگ کتاب مقدسی وجود دارد، بنابراین وظیفه خود می دانم که این توضیح را به خصوص در مورد این واژه در اینجا اضافه کنم. در این مقاله از واژه "دیو" و عبارت "دیوشناسی" استفاده شده است و ممکن است که جان مطلب را به خواننده ایرانی و یا فارسی زبان آنچنان که باید نرساند. بنابراین لازم به توضیح است که "دیو" در فرهنگ کتاب مقدسی به همان "ارواح شیطانی" یا "ارواح پلید" گفته می شود که در اصل همان فرشتگانی بودند که با شیطان همراه شده و بر ضد خدا شورش کردند و در نهایت همراه با شیطان از بهشت رانده شدند و در کارهای شیطان به او کمک می کنند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیوشناسی مسیحی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries