settings icon
share icon
سوال

چرا موضوع باستان شناسی مسیحی اهمیت دارد ؟

جواب


باستان شناسی از دو کلمه مرکب یونانی می‌آید archae به معنای «باستان» وlogos به معنای «دانش»؛ که روی هم رفته به معنای «دانش یا مطالعه امور باستانی» است. یک باستان شناس کاری مهمتر از شخصی همچون ایندیانا جونز دارد که به سراسر دنیا سفر می‌کند و به دنبال اشیای عتیقه می گردد تا آنها را در موزه قرار دهد. باستان شناسی یک علم است که با جمع آوری و ثبت جزئیات از چیزهایی که از قدیم به جای مانده، به مطالعه فرهنگهای باستان می‌ پردازد. باستان شناسی مسیحی علم مطالعه فرهنگهای باستانی است که بر مسیحیت و یهودیت و فرهنگهای یهودی و مسیحی تاثیر گذاشته اند. باستان شناسان مسیحی نه تنها در پی کشف چیزهای جدید از گذشته هستند، بلکه سعی می کنند اعتبار چیزهایی که ما درباره گذشته می‌دانیم را تایید کنند و درک ما را از رفتارها و عادات مردم کتاب مقدس افزایش دهند.

متون کتاب مقدسی و گزارشهای دیگر، مهمترین اطلاعاتی است که درباره تاریخ مردمانی داریم که در زمان کتاب مقدس می‌زیستند. اما این گزارشات به تنهایی سوالات بسیاری را بی پاسخ گذاشته است. در اینجاست که باستان شناسان مسیحی وارد عمل می شوند. آنها می توانند تصویر محدودی که نویسندگان کتاب مقدس ارائه می کنند را تکمیل نمایند. حفاری ها در مکانهای بایر قدیمی و شهرهای خالی از سکنه شواهدی فراهم نموده که به ما سرنخی از گذشته می دهند. هدف باستان شناسی مسیحی تایید حقایق بنیادی عهد قدیم و جدید از طریق اشیای بجا مانده از مردم باستان می باشد.

باستان شناسی مسیحی تا قرن نوزدهم، وارد شاخه علوم نشد. سنگ بنای باستان شناسی توسط مردانی مانند یوهان جان، ادوارد رابینسون و سر فلیندرز پتری بنا نهاده شد. ویلیام اف. آلبرایت در قرن بیستم به شخصیتی برجسته تبدیل شد. آلبرایت بود که باستان شناسی مسیحی را وارد مباحثات معاصری نظیر منشاء و سندیت گزارشات کتاب مقدسی کرد. آلبرایت و دانشجویان او بودند که شواهد فیزیکی بسیاری برای وقایع تاریخی موجود در کتاب مقدس، جمع آوری کردند. اما امروز، باستان شناسانی هستند که ثابت می کنند کتاب مقدس صحت دارد، اما به همان میزان باستان شناسانی هم داریم که در پی تکذیب آن هستند.

لازم نیست زیاد تلاش کنیم تا در دنیای سکولار به حملات جدید بر ضد مسیحیت پی ببریم. یک نمونه از آن، اکثر برنامه های شبکه Discovery است، مانند مستند «کد داوینچی». موارد دیگر با اعتبار تاریخی مسیح سر و کار دارند. برنامه‌ای که جیمز کمرون آن را تهیه کرد می گوید که مقبره و تابوت عیسی پیدا شده است. از این «اکتشاف» نتیجه گرفتند که عیسی از مردگان قیام نکرد. چیزی که این برنامه نتوانست بگوید این است که این تابوت سالها قبل کشف شده بود و قبلاً ثابت شده بود که تابوت عیسی مسیح نیست. این اطلاعات با سخت کوشی باستان شناسی مسیحی بدست آمد.

این شواهد باستان شناسی است که درباره زندگی و دوران باستان بهترین اطلاعات ممکن را فراهم می کند. زمانی که باستان شناسان در مناطق باستانی حفاری شده از روشهای علمی مناسب استفاده می کنند، اطلاعاتی که بدست می آید، درک بهتری از مردم باستان و فرهنگشان به ما می دهد و دلایل و مدارکی به ما ارائه می دهد که اعتبار متون کتاب مقدس را ثابت می نماید. ثبت این یافته ها به صورت سیستماتیک و قرار دادن آن در دسترس متخصصین سراسر دنیا، می تواند در خصوص زندگی مردمان دوران کتاب مقدس، کامل ترین اطلاعات را به ما بدهد. باستان شناسی مسیحی یکی از ابزارهایی است که محققین می توانند از آن استفاده کنند تا دفاعیه ای کامل تر در خصوص گزارشات کتاب مقدسی و انجیل عیسی مسیح ارائه دهند. اغلب اوقات، زمانی که درباره ایمانمان با کسی صحبت می کنیم، افراد از ما می پرسند که چطور بدانیم کتاب مقدس صحت دارد. یکی از پاسخهایی که می توانیم بدهیم این است: از طریق کار باستان شناسان مسیحی، صحت و اعتبار بسیاری از حقایق کتاب مقدس ثابت شده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا موضوع باستان شناسی مسیحی اهمیت دارد ؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries