settings icon
share icon
سوال

آیا یک مسیحی می تواند طب سوزنی یا فشار درمانی انجام دهد؟

جواب


طب سوزنی از تائوئیسم سرچشمه می گیرد. تائو یک سیستم فلسفی است که توسط لائوتسه و چوانگ تزو پایه گذاری شد. این سیستم عقیدتی نوعی زندگی ساده، طبیعی، همراه با عدم دخالت در وقایع طبیعی برای بدست آوردن هماهنگی با تائو یا نیروی زندگی را ترویج می دهد؛ و رابطه نزدیکی با هسوان چایو که یک دین رایج چینی است دارد و ادعا می کند بر اساس نظریات لائوتسه عمل می کند، اما در واقع مجموعه ای از خدایان بیشمار، خرافات، کیمیاگری، غیبگویی و جادو است.

در این دین/فلسفه چینی (تائو) دو اصل وجود دارد. اصل اول «یین» که منفی، تاریک و زنانه است و اصل دوم «یانگ» که مثبت، روشن و مردانه می باشد. تعامل این دو نیرو در سرنوشت موجودات تاثیر دارد و حیات آنها را هدایت می کند. سرنوشت یک فرد تحت تاثیر تعادل بین این دو نیرو قرار داد. طب سوزنی مکانیزمی است که طرفداران تائو به آن عمل می کنند و برای برقراری تعادل «یین و یانگ» بدن با تائو استفاده می شود.

بنابراین به دلیل زیرساختار فلسفی و جهان بینی طب سوزنی می توان به طور قطعی آن را غیر کتاب مقدسی دانست؛ ولی در عین حال باید گفت که خود عمل طب سوزنی بر خلاف آموزش های کتاب مقدس نیست. بسیاری از مردم با استفاده از طب سوزنی خیلی از دردها و بیماری ها را درمان کرده اند و این در حالی اتفاق افتاده که از دیگر روش های درمانی جواب نگرفته اند. جوامع پزشکی و درمانی به این نتیجه رسیده اند که طب سوزنی در برخی موارد دارای فواید پزشکی موثری می باشد، پس اگر طب سوزنی را از فلسفه و جهان بینی آن جدا کنیم، یک مسیحی می تواند این کار را انجام دهد. باز هم تاکید می کنیم که باید نهایت دقت را داشته باشیم که از فلسفه طب سوزنی دوری کنیم. اکثر متخصصان طب سوزنی به تائو / یین-یانگ که پایه و اساس طب سوزنی است ایمان دارند.

تفاوت طب سوزنی و فشار درمانی این است که فشار درمانی به جای سوزن از فشار آوردن بر روی مراکز عصبی استفاده می کند. برای مثال گفته می شود نقاطی در کف پا و کف دست وجود دارند که تحت فشار هستند و با دیگر نواحی بدن تعامل دارند. فشار درمانی به ماساژ دادن محکم عضلاتی گفته می شود که تحت فشار هستند و نیاز به افزایش جریان خون در آن ناحیه دارند. اما اگر هدف فشار درمانی هم برقرار تعادل بین یین و یانگ است، با همان مشکل طب سوزنی مواجه می شویم. آیا این کار را می توان بدون توجه به فلسفه آن انجام داد؟

مهمترین مسئله، اجتناب یک ایماندار واقعی از تمامی اعمال و ادیان جعلی و خطرات ناشی از آنها می باشد. نادیده گرفتن شیطان کار خطرناکی است. هر چه بیشتر درباره اعمال و فلسفه های شرقی می دانیم بیشتر به ارتباط آنها با خرافات، فرقه گرایی، و مذاهب دروغین پی می بریم که کاملا در تضاد با کلام خدا می باشند. آیا ممکن است یک راه حل درمانی توسط یک غیر مسیحی ابداع شود؟ البته که ممکن است. بخش اعظم علم پزشکی غربی ریشه در افراد/اصول مربوط به پزشکی دارند که غیر مسیحی بوده اند — مانند ابداع کنندگان طب سوزنی. مسئله ریشه و اساس مسیحی بودن روش های درمانی نیست. بلکه مسئله مهمی که در کاوش های خود برای پیدا کردن درمان دردها و بیماری ها باید در نظر بگیریم خرد، حکمت و ایمان است و نباید در این راه تعصبی برخورد کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا یک مسیحی می تواند طب سوزنی یا فشار درمانی انجام دهد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries