settings icon
share icon
سوال

آیا کتاب مقدس ایمان کودک وار (بی آلایش) را به ما آموزش می دهد؟

جواب


شکی نیست که ایمان، ماهیت زندگی یک مسیحی است. کتاب مقدس همواره ما را به داشتن ایمان تشویق می کند و آن را یک امر مسلم می داند. بدون ایمان نمی توان خدا را خشنود کرد (عبرانیان فصل 11 آیه 6). تمامی فصل 11 کتاب عبرانیان درباره کسانی است که ایمان داشته اند. ایمان هدیه ای از طرف خداوند است (افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 9)، نه چیزی که خود ما به آن رسیده باشیم یا به دست آورده باشیم. همه مسیحیان هدیه ایمان را از طرف خداوند دریافت کرده اند، ایمان بخشی از سلاح های روحانی است که مانند سپر جنگی از ما در برار تیرهای آتشین شیطان محافظت می کند (افسسیان فصل 6 آیه 16).

کتاب مقدس هرگز ما را به داشتن ایمانی کودک وار تشویق نکرده است، حداقل نه تا آن حد. عیسی مسیح در متی فصل 18 آیه 3 می گوید برای ورود به پادشاهی خداوند باید مانند کودکان شویم. این گفته عیسی مسیح در پاسخ به سوال شاگردان بود که پرسیدند، «كدام يک در ملكوت خدا مقام بزرگتری خواهند داشت؟» (آیه 1). عیسی مسیح در پاسخ به این پرسش، «عيسی طفل كوچكی را صدا زد و او را به ميان شاگردان آورد، و گفت: «تا از گناهانتان دست نكشيد و به سوی خدا باز نگرديد و مانند بچه‌های كوچک نشويد، هرگز نخواهيد توانست وارد ملكوت خدا گرديد! پس، هر كه خود را مانند اين بچهٔ كوچک فروتن سازد، در ملكوت خداوند بزرگترين خواهد بود؛ و هر كه به خاطر من خدمتی به اين بچه‌ها بكند، در واقع به من خدمت كرده است» (آیه های 2 تا 5).

بنابراین، شاگردان حواس خود را بر روی مفهوم «بزرگی و برتری» در پادشاهی خدا متمرکز کردند. عیسی مسیح بُعد تازه ای را به آنها معرفی می کند که در آن برای بالا بودن باید پایین بود، او به لزوم فروتنی و تواضع اشاره می کند (رجوع کنید به متی فصل 5 آیه 5). عیسی مسیح شاگردان و همچنین ما را تشویق می کند تا علاوه بر ایمان، فروتنی کودکان را نیز داشته باشیم. کسانی که خود را پایین تر از همه می دانند، در پادشاهی خداوند بزرگترین خواهند بود. یک کودک خالی از امیال، غرور و تکبر است، بنابراین مثال خوبی برای ما می باشد. کودکان ویژگی فروتنی و آموزش پذیری دارند. آنها مستعد غرور و دورویی نیستند. فروتنی موهبتی است که خداوند به ما هدیه می دهد. یعقوب در این مورد می گوید، « زمانی كه به ناچيزی و كوچكی خود در مقابل خدا پی برديد، آنگاه خدا شما را سرافراز و سربلند خواهد ساخت» (یعقوب فصل 4 آیه 10).

گرچه حرفی از ایمان در متی فصل 18 آیه های 1 تا 5 زده نشده است، اما می دانیم که تواضع به تنهایی نمی تواند ما را وارد بهشت کند، بلکه با ایمان به عیسی صلاحیت ورود به بهشت را دریافت خواهیم کرد. ایمان خالی از تظاهر و متواضعانه را ایمان کودک وار می نامند. عیسی مسیح کودکان را برکت داد و گفت، «بگذاريد بچه‌ها نزد من بيايند؛ ايشان را بيرون نكنيد چون ملكوت خداوند به آنانی تعلق دارد كه مانند اين بچه‌ها باشند. در حقيقت به شما می‌گويم هر كه نخواهد مانند يک كودک به سوی خدا بيايد، هرگز از بركات ملكوت خداوند برخوردار نخواهد شد» (مرقس فصل 10 آیه های 14 تا 15). کودک در برابر جایزه ای که دریافت می کند چه واکنشی نشان می دهد؟ شادی بی آلایش، صادقانه و افسار گسیخته. ما نیز باید در برابر دریافت این هدیه از طرف خداوند مانند کودکان اینگونه شادی کنیم.

البته کودکان به راحتی گول خورده و گمراه می شوند. آنها از روی صداقت و سادگی به سمت افسانه ها و تخیلات می روند و از حقیقت دور می شوند. اما معنی داشتن ایمان کودک وار این نیست. عیسی مسیح ما را به ایمان صادقانه و متواضعانه تشویق می کند، و از معصومیت کودکان برای مثال استفاده کرده است. ما باید در اطاعت از دستورات خدا مانند کودکان صادق و بی آلایش رفتار کنیم. همانطوری که کودکان به پدران خود اعتماد می کنند، ما نیز باید از پدر آسمانی خود درخواست کنیم و اطمینان داشته باشیم که به ما می دهد (متی فصل 7 آیه 11).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کتاب مقدس ایمان کودک وار (بی آلایش) را به ما آموزش می دهد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries